2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Kurz volt osztrák kancellár beszállt az Orbán körüli autokrata körtáncba

Kurz volt osztrák kancellár beszállt az Orbán körüli autokrata körtáncba

Egy csomó despotával együtt az Atlétikai Világbajnokság megnyitójára hívták meg. A nagy sportesemények jó ideje megfelelő fórumot jelentenek a politikai véleménycseréhez. Különösen a nemzetközi diplomácia páriái próbálják ilyenkor magukra irányítani a figyelmet. Ugyanilyen megfontolásból pályáznak előszeretettel elég gyakran VB-k, illetve olimpiák rendezésére olyan államok, amelyek vezetői kétes hírnévnek örvendenek. Így volt ez a budapesti atlétikai seregszemlével is. Orbán megteremtette a lehetőséget, hogy egy sor külföldi méltóság megszorítsa a kezét. De Erdogan a rendezvényt arra is fel akarta használni, hogy a gabona egyezmény felújításáról tárgyaljon az orosz elnök megbízottjával (Putyin nem hagyhatja el Oroszországot, mert letartóztatnák). Egy kétoldalú megállapodás plusz nyomás alá helyezné Ukrajnát, mivel bizonyos mértékben legitimálná Moszkva hatalmi politikáját a Fekete-tengeren. Orbán csaknem egy tucat kelet-európai, közép-ázsiai és közel-keleti diktátort, valamint autokratát látott vendégül. Orbán hivatalában ebben az illusztris körben bukkant fel Kurz.  De már előzőleg is járt magyar földön, a Fidesz káderképzőjének számító Mathias Corvinus Collegium esztergomi fesztiválján. Egyre gyakrabban „kirándul” az orbáni rendszer sűrűjébe, ám ez felveti, hogy milyen politikai szándékai vannak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Frankfurter Rundschau

 

Orbán Viktor egyre elszigeteltebb és ez a török elnök karjaiba hajtja. Megfigyelők szerint a kormányfő példaképének tekinti Erdogant. Sok más nyugati vezetőtől eltérően nem kellemetlen, és tekintélyelvű húzásai folytán nehéz szövetségesnek tekinti a másikat, hanem politikai barátnak, akinek a győzelméért a legutóbb választás alatt még imádkozott is.

Elemzők a közeledés mögött azt látják, hogy a miniszterelnök mind jobban magára marad az EU-ban és a NATO-ban, és így reagál. Annál is inkább, mert egyformán ítélik meg a világrendet, lenézik a nyugati értékeket. Továbbá mindketten stratégiai autonómiára törekszenek.

 

Politico

 

Felvirradt Európában a fasisztáknak, miután a jelenség erősen sújtja már Németországot is. Nagy idők jöttek el a szélsőjobb számára, mert erősödik a bevándorlás, vérszegény a gazdaság és dúl háború Ukrajnában. Ez pedig teljes erővel beindította az összeesküvés elméleteket. Meloni már hatalomra került és Le Pen 1 %-ra van attól, hogy átvegye a vezetést a közvélemény kutatásokban.

Ne mondja senki, hogy ilyet már pipáltunk, mert a vihar központja ezúttal Németország, amire idáig nem volt példa. Úgyhogy itt az ideje utánanézni, merrefelé kínálkozik menekülőút. Az AfD felemelkedését a koalíció belvitái és tévedései gerjesztik. De azért az alap ezúttal is a migráció. Sokan félnek ugyanis attól, hogy a határok ellenőrzése teljesen kicsúszott a kormány kezéből. Lengyelország felől egy év alatt 140 %-kal nőtt az illegális belépők száma.

Azon kívül markánsan emelkedik az erőszakos bűncselekmények száma. Ezek egyharmadát külföldiek követik el, holott arányuk a lakosságon belül csupán 16 %. Tetézi a gondokat, hogy a gazdaság állapota évek óta nem volt ennyire cudar. Az AfD a bajok okát az orosz gázimport leállításában és a szankciókban látja, miközben nem titkolja rokonszenvét Putyin iránt.

Ugyanakkor a pártnak – a szélsőjobbhoz képest szokatlan módon – nincs karizmatikus vezére, ez viszont jól jöhet az egyik legszélsőségesebb figurának, a thüringiai vezér Björn Höckének, aki Orbánnal ellentétben nem politikai opportunista. Igazi ideológus, akinek mondandója a bevándorlás ügyében a 30-as évek fasiszta retorikáját idézi. Egy bíróság ítélet ki is mondta, hogy nyugodtan lehet fasisztának nevezni.

És akkor ott van még Ausztriában a korábbi nácik által alapított Szabadságpárt, amelynek vezére nem titkolja, hogy kormánykoalícióra törekszik a jövő évi választások után, de úgy, hogy vezetője, Kickl legyen a kancellár.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az orosz űrkutatás kénytelen már a sokadik kudarcot elkönyvelni, miután leszállás közben becsapódott és széttört a Holdon a Luna-25 űrszonda. A balsikerrel Oroszország saját magát tolta a margóra. A  fiaskók sora már jó 10 éve tart. Pedig a mostani missziót sikernek szánták, ám csak az derült ki belőle, mennyire rossz állapotban van a szakma.

Így az orosz törekvések most kaptak a jókora taslit. Ez pedig alaposan betesz egy olyan ország önbecsülésének, amely magát még mindig egy űrkutatás egyik vezető hatalmának tekinti. Persze járt már más is pórul a Földet kísérő égitesten. Pl. India, amely azonban napokon belül újra próbálkozik. Ha sikerül neki, azzal sót hint Moszkva sebeibe.

Az oroszok már odáig jutottak, hogy olyan küldetések sem sikerednek, amelyek immár rutinnak számítanak. Szakértők jó ideje utalnak arra, hogy Oroszországban megfeneklett az innováció és ez a kozmosz kutatásában azt jelenti, hogy elvész a korábban megszerzett dicsőség.

Kényszerhelyzetében a Kreml Kína felé terjeszti ki csápjait, szó van közös holdkutató állomás megépítéséről, de itt az oroszok immár csak a famulus szerepkörét tölthetik be. A háború ráerősített a válságra. Az ország egyre inkább magára van utalva az űrkutatásban. Az Európai Űrügynökség kiszállt a Moszkvával közös Hold-tervekből. Az amerikai szankciók miatt Moszkva nem jut hozzá fontos elektronikus részegységekhez. Ennek egyik következménye az, hogy nem tud újabb és újabb műholdakat felbocsátani.

 

Die Zeit

 

Az ukrán elnök ugyan szemmel láthatólag repesett, miután Hollandia és Dánia is F-16-osokat ígért neki, ám feltűnő, hogy a Nyugat csak akkor szállít elegendő korszerű fegyvert Kijevnek, ha már túljutott a saját félelmein. Így Hága és Koppenhága kötelezettségvállalása politikai szempontból fontos, mivel hetek óta erősödik a kétely a szövetségesek körében az ukrán ellenoffenzíva sikerét illetően. Ennélfogva a felajánlás azt jelzi, hogy Európa és az USA sem fogja vissza a támogatást.

Erről ír Maxim Kirejev, aki Oroszországban született, de Németországban nőtt fel és már vagy jó 10 éve szabadúszó újságíró egykori hazájában. Rámutat, hogy a nyugati vonakodás erősen csökkenti az ukránok esélyeit a harctéren. Kijev már évek óta sürgette, hogy adjanak neki modern amerikai vadászgépeket, mert azzal ellensúlyozni tudja az orosz légi fölényt. Ilyen gépekből van elég, ráadásul bőven akad hozzá kiképző, illetve tartalék alkatrész is.

Az ukrán légierő szóvivője szerint segítségükkel visszaszoríthatják a légtérben az orosz támadó egységeket. Üröm az örömben, hogy Kijev nagyjából 60 gépre számíthat holland és dán forrásból, ám legalább kétszer ennyire lenne szüksége. Azon kívül a küldemény várhatóan csak jövő tavasszal fut be, tehát nem oszt és nem szoroz a mostani hadművelet szempontjából.

Közben pedig már odalett egy csomó hadfelszerelés, mivel a páncélosok és szállító járművek nap mint nap aknára futnak, illetve kilövi őket az orosz tüzérség. A 120 amerikai Bradley harcjárművek felét már le kellett írni.

A Nyugat küld tehát harceszközöket, de leginkább csak akkor, amikor már nagy a politikai nyomás. Tehát nem akkor, amikor azok a leginkább kellenének a háború céljaira. Vagy amikor valamelyest csillapodik a rémület, hogy mit szólnak az oroszok az újabb támogatáshoz. 

 

FT

 

Kína ugyanoda jutott, mint Japán és Dél-Korea: beleütközött a demográfiai falba, tehát a lakosság öregszik, lélekszáma pedig csökken. Csakhogy Pekingnek sokkal kevesebb eszköze van a probléma megoldására, mint a másik két ipari nagyhatalomnak. Erre hívja fel a figyelmet Gideon Rachman, az újság első számú külpolitikai elemzője.

Mind a három úgy indult, hogy az exportra támaszkodva gyorsan iparosodott, amit segített az olcsó munkaerő. Csakhogy mostanra igencsak visszaesett a születések száma, Kínában a jó 30 éven át tartó – „egy család – egy gyerek”-modell következtében. A kormány most rémülten próbálja ösztönözni a gyerekvállalást, de éppen a japán és dél-koreai tapasztalatok mutatják, hogy ez cseppet sem lesz könnyű.

Sőt, várhatóan csak még rosszabbra fordul a helyzet, mert egy csomó fiatalnak nincs állása, sem lakása, így még kevésbé kapható a családalapításra. Az egypártrendszer ugyanakkor bizonyosan képes lesz elnyomni az elégedetlenséget. Viszont a paranoid rezsim nem tud kellőképpen rugalmas lenni.

Hszi személyi kultuszt alakított ki és a kínai nép nagy megújulását harsogja. Ez viszont szinte lehetetlenné teszi a nyílt vitát az összetett társadalmi és gazdasági bajokról. Az elnök-főtitkár számára a nemzetbiztonság és a politikai ellenőrzés fontosabb, mint a gazdasági növekedés.

 

Der Standard

 

A kommentár teljesen értelmetlennek tart bármiféle tévévitát Trumppal, mert a volt elnök csak tönkre teszi a demokratikus párbeszédet. Így nincs jelentősége annak, hogy a politikus közölte: nem áll ki a televíziók nyilvánossága elé pártbeli riválisaival. A republikánusok vezetése azonban fel van háborodva, mert az ellenzék elnökjelöltségének legesélyesebb várományosa holnap online interjút ad a botrányos műsorvezetőnek, a Fox Newstól eltávolított Tucker Carlsonnak. Pont akkor, amikor a tévé a többi jelentkező vitáját közvetíti.

Trump ily módon nagy károkat okoz az amerikai demokráciában oly fontos közéleti vitának, de ugyanez történne, ha maga is részt venne abban. Hiszen a szaktémák soha nem foglalkoztatták, nála az a fontos, hogy lehetetlenné tegye a stúdióban az ellenfeleit és az egész dialógust. 

Tudja, hogy így is meg tudja nyerni az előválasztásokat. Híveit nem érdeklik, mit válaszol okos újságíróknak, úgy tisztelik, akár egy popsztárt. Az ilyen pasasoknál értelmetlen bármiféle észszerű érv. A rombolási vágy célpontja náluk mindig a demokrácia.

 

2023. augusztus 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább