2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Moszkva árnyéktartalékjai külföldön, amelyekről senki sem beszél

Moszkva árnyéktartalékjai külföldön, amelyekről senki sem beszél

A rendőrség mindenütt jachtokat, ingatlanokat keres, orosz mágnások számlái után kutakodik, de érdeklik az orosz jegybank kihelyezett pénzei is. Ám közben orosz vállalatok egyre több forrást helyeznek el a fejlett országokban. Moszkva fizetési mérlegének többlete az első félévben 25 milliárd dollárt tett ki, és egyes cégek a jelek szerint ebből a hatalmas summából árnyéktartalékokat hoznak létre az orosz határokon kívül. Merthogy ők könnyebb hozzáférnek a nemzetközi pénzpiacokhoz, mint ahogy ezt idáig hittük. Nem viszik haza pl. az eladott nyersanyagok ellenértékét, hanem biztonságos országok ide-oda berakják. A többi közt az Emírségekben. Guntram Wolff, a Német Külpolitikai Társaság igazgatója azt mondja, hogy a Kreml tud gazdálkodni ezekkel az alapokkal, pl. fegyvereket vesz belőlük. Sok minden azonban még nem világos az ilyen ügyletekben, de ezek még nem forognak közszájon politikai körökben. Először is, mert a világnak szüksége van az orosz energiahordozókra. Azon felül több jegybank fél, hogy oda lesz a hírneve, ha felmerül az ilyen alapok elkobzásának lehetősége. A német szakember szerint azonban központi bankoknak, illetve a bankfelügyeleteknek gondoskodniuk kell a nagyobb átláthatóságról, hogy kiderüljön: hol bújnak meg orosz tartalékok. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

Megfigyelők idegesek lesznek, amikor azt látják, milyen antidemokratikus reformok mennek végbe Magyarországon. Legyen szó a médiáról, a választási körzetek határainak átszabásáról, vagy a bíróságokról. Orbán Viktor 2010 óta következetesen átalakította az országot. Amit megalkotott, azt illiberális demokráciának nevezi, szakértők azonban úgy értékelik, hogy létrejött az első tekintélyuralmi rezsim az EU-n belül.

Az EP nemrégiben választási autokráciának, hibrid rendszernek minősítette a konstrukciót. Mindez azonban nem tartja vissza főként a német cégeket attól, hogy befektessenek a magyar piacon. Főleg az autógyárakra érvényes ez. Egyébiránt a lakosság egyetlen más uniós országban sem tartja annyira korruptnak a hatalmat, mint éppen a magyarok.

A konzervatív újság így mutatja be Magyarországot abban a cikkben, amely azzal foglalkozik, hogy az EU keleti bővítése óta hatalmasat léptek előre ezek az országok. Ulrich Sedelmeier, a London School of Economics politológusa szerint annak idején igen sok volt velük szemben az előítélet, jelentős ellenállást kellett legyűrni a felvételükhöz.

Ám mára sok területen behozták a lemaradásukat, nem egy tekintetben még Németországot is megelőzték. A mintadiáknak Lengyelország számít, amiben fontos szerepet játszik a képzés.

 

Bloomberg

 

Megy a hadjárat, hogy Amerika orosz, illetve magyar mintára alakuljon át. Azaz tolvaj rendszer legyen belőle, amely a fehér, keresztény nacionalistákat szolgálja, a nemzet rovására. Ez a küzdelem aligha jár komoly véráldozatokkal, viszont igen heves lesz a demokrácia ellen. Ezt fejti ki kommentárjában Francis Wilkinson, a hírügynökség szemleírója.

Emlékeztet arra, hogy a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom unos-untalan felveti: az ország igen közel jár a polgárháborúhoz. Ám ily módon csak arról van szó, hogy fenyegetőzik, válaszul saját maga politikai, jogi és kulturális kudarcaira. A „polgárháború”, ha lesz, a demokrácia ellen fog irányulni.

Felmerült a téma abban az interjúban is, amelyet Tucker Carlson Trumppal készített, ám az újságíró demagógiában utazik, és ahhoz hasznos adalék a gyűlölet, valamint a vérontás. Egy tanulmány kimutatta, hogy az Egyesült Államokban a szélsőjobb volt felelős az előző 10 év erőszakos bűncselekményeinek háromnegyedéért.

Carlson azt is állította, hogy az USA egyre gyorsabban sodródik a volt elnök meggyilkolása felé. Semmiféle bizonyítékkal nem rukkolt ki, hogy alátámassza agyszüleményét. De talán akad olyan hívő, aki ezek után megelőző csapást mér a „másokra”.

A következő évi választás pártküzdelem lesz Trump részéről, akit valószínűleg hamar elítélnek. Megpróbálja kiforgatni sarkaiból a demokráciát, hogy elkerülje a börtönt. Mozgalma részéről pedig újabb erőszak várható. De a polgárháború leginkább azt jelenti majd, hogy az elnök követői megpróbálják meghódítani a közigazgatást, kizsigerelni a jogállamot és szélsőjobbos többséget kialakítani a Legfelső Bíróságon, mert így meg lehet hiúsítani a lakosság többségének akaratát.

 

Mashable.com

 

Szó sincs arról, hogy a Twitteren, új nevén: az X-en 230 millióan nézték volna meg a Trumppal készült Carlson-interjút. Maga a volt elnök azt hajtogatja, hogy hatalmas siker a beszélgetés, ilyen még nem volt a közösségi médiában: több mint kétszer annyian kíváncsiak rá, mint az amerikai futballbajnokság döntőjére.

Hát, ez azért nem így van. A 236 millió azt jelenti, hogy ennyien kattintottak rá a felvétel beharangozójára az újságíró oldalán. Ténylegesen azonban csupán 14,8 millióan nézték végig. 

 

Neue Zürcher Zeitung

Moszkva árnyéktartalékai külföldön, amelyekről senki sem beszél

Moszkva mind több titkos pénzalapot halmoz fel nyugaton, csak éppen ezekről senki sem beszél. A rendőrség mindenütt jachtokat, ingatlanokat keres, orosz mágnások számlái után kutakodik, de érdeklik az orosz jegybank kihelyezett pénzei is.

Ám közben orosz vállalatok egyre több forrást helyeznek el a fejlett országokban. Moszkva fizetési mérlegének többlete az első félévben 25 milliárd dollárt tett ki, és egyes cégek a jelek szerint ebből a hatalmas summából árnyéktartalékokat hoznak létre az orosz határokon kívül. Merthogy ők könnyebb hozzáférnek a nemzetközi pénzpiacokhoz, mint ahogy ezt idáig hittük. Nem viszik haza pl. az eladott nyersanyagok ellenértékét, hanem biztonságos országok ide-oda berakják. A többi közt az Emírségekben.

Guntram Wolff, a Német Külpolitikai Társaság igazgatója azt mondja, hogy a Kreml tud gazdálkodni ezekkel az alapokkal, pl. fegyvereket vesz belőlük. Sok minden azonban még nem világos az ilyen ügyletekben, de ezek még nem forognak közszájon politikai körökben. Először is, mert a világnak szüksége van az orosz energiahordozókra. Azon felül több jegybank fél, hogy oda lesz a hírneve, ha felmerül az ilyen alapok elkobzásának lehetősége.

A német szakember szerint azonban központi bankoknak, illetve a bankfelügyeleteknek gondoskodniuk kell a nagyobb átláthatóságról, hogy kiderüljön: hol bújnak meg orosz tartalékok.

 

Spiegel

 

Ukrán férfiak nap mint nap tömegesen próbálnak meg külföldre jutni a katonai szolgálat elől. A határőrök napi átlagban 20 dezertőrt vesznek őrizetbe, a háború kezdete óta már több mint 20 ezer illegális határátlépést akadályoztak meg. 6200-an hamis papírokkal próbálkoztak, 14 ezren a zöld határt célozták meg.

Mint ismeretes, a 18 és 60 év közötti férfiak a háború miatt nem hagyhatják el az országot, ez alól csak a rokkantak, a diákok és azok jelentenek kivételt, akiknek legalább 3 gyerekük van. Ám frontot annyian szeretnének megúszni, hogy óriási a kereslet a hamisított dokumentumok, illetve az embercsempészek szolgáltatásai iránt. Utóbbi bandák hatalmas pénzeket keresnek, és ebből jut a katonai apparátus magas rangú tisztségviselőinek is.

Az államfő nemrégiben menesztette az összes regionális toborzó központ vezetőjét. Nyomozás folyik nem csupán tisztek és hivatalnokok, hanem orvosok ellen is, akik nagy valószínűséggel hamis igazolásokat állítottak ki.   

Romániában, a határ túloldalán, Máramarosszigetnél arról számolnak be a hatóságok, hogy sokszor teljesen kimerült állapotban tartóztatják fel az illegális határátlépőket. Nem egyszer törött csontokkal, vágott vagy fagyási sérülésekkel érkeznek. Viszont idáig valamennyien folyamodtak ideiglenes védelemért. Ukrajna nem kéri a kiadatásukat. A kockázatos vállalkozás során eddig 15-en vesztették életüket, a rendőrség 220 csempészcsoportot leplezett le.

A téma kényes, részben azért, mert a bűnözők kínálta lehetőséget főleg a jómódúak tudják igénybe venni. Másrészt pedig mivel a háború egyre nagyobb áldozatokat követel az ukrán társadalomból. Rengeteg katona már a harcok kezdete óta, jóformán pihenő nélkül harcol az arcvonalon.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy sértő elégetni a Koránt, de ha megtiltják, akkor az megjutalmazza az erőszakos fenyegetést. A problémával jelenleg Svédország és Dánia küszködik maroknyi szélsőjobbos nacionalista miatt, de a két kormány eltérő megoldást választott: Stockholm úgy határozott, hogy ragaszkodik a szólásszabadság elvéhez, habár ezzel rontja saját NATO-tagságának esélyeit, hiszen a muzulmán Törökország tiltakozik.

Ezzel szemben Koppenhága olyan törvényt készít elő, amely megtiltaná a Korán, a Biblia, vagy a Tóra megszentségtelenítését. Ám ezzel enged a kilátásba helyezett erőszaknak. Ugyanakkor a mohamedán államok tiltakozását ezer örömmel felerősíti és kihasználja az orosz propaganda. 

Amikor szent szövegeket gyaláznak meg, az ugyanolyan sértő, mint amikor nemzeti zászlókat lobbantanak lángra, gyakorta nem csupán tiltakozásból, hanem uszítás szándékával. Ugyanakkor ha egy hatalom népszerűtlen, sőt, ellenszenves nézeteket véd meg, akkor az arra szolgál, nehogy a többség zsarnoksága bármire rákényszerítse a kisebbségeket. A dánok azonban síkos lejtőre kerülnek, azzal, hogy beijednek.

Mert ezzel csak gerjesztik a további öncenzúra követelését. Felbátorodhatnak azok, akik bármint sértésnek tekinthetnek. És csak azoknak jó, akik a vallás nevében erővel fenyegetőznek. 

 

 

FT

 

Itt az idő valamit csinálni a Lordok Házával, sőt már igen régen időszerű, mert a kinevezések egy részének gyakorlata a kliensrendszert erősíti – hangsúlyozza a vezércikk. Merthogy politikai apparátcsikok, a nagy pártok adományozói kerülnek be ily módon a főnemesek közé. Tag továbbá az Anglikán Egyház 26 püspöke, és a több, mint 90 ősi sarj, aki örökölte a címet.

Ez a rendszer gyalázatos a demokrácia szemszögéből, mert nem az arányos képviseleten alapul és a 800 tag egyszerűen túl sok. Meg gyenge is a konstrukció, mivel nem tudja megakadályozni az alsóház akaratát. Viszont az előnye az, hogy ellenőrzi a készülő törvényeket, kiküszöböli azok hiányosságait. Beviszi a szaktudást a parlamentbe.

De most éppen nagy a felháborodás, mert Boris Johnson és Liz Truss politikai szövetségeseket és tanácsadókat jutalmazott meg ily módon. Viszont senki nem tudja, mivel lehetne felváltani a felsőházat. Az biztos, hogy a 92 örökletes tagnak mennie kell, mert nem lehet születési előjoguk a törvényhozásban. De a változásokhoz előbb tisztázni kell azok célját.

Ragaszkodni kell ahhoz, hogy a lordoknak meg kell őrizniük funkciójukat a jogalkotás felülvizsgálatára. Ám mindenképpen át kell adni a múltnak azt a rendszert, hogy senki által meg nem választott honatyák legyenek.

 

Spiegel

 

A vezércikk a populisták győzelmének nevezi, hogy a bajor kormányfő a helyén hagyja a tartományi kormányfőt, noha kiderült róla, hogy ifjú korában gyanúsan náci beütéseket árult el. Vagyis Södernél a hatalompolitikai megfontolás kerekedett felül az erkölccsel szemben, miután öt hét múlva jönnek a helyi választások és az elbocsátott szövetséges sokat árthat a CSU főnökének. Merthogy mártírként ünnepeltetné magát a sörsátrakban, ám a döntés veszélyes a német politikai kultúra szempontjából.

Egykori osztálytársak mesélték, hogy Aiwanger annak idején zsidó vicceket mesélt, szívesen utánozta Hitlert és magánál hordott egy dossziét, „A néger disznó az fekete” felirattal. Amit a sarokba szorult politikus idáig felhozott a mentségére, az semmitmondó, jelentéktelen. Hemzseg az ellentmondásoktól.

Így a bajorok továbbra sem tudják, hogy kivel van dolguk. Csak azt látják, hogy egy magas rangú vezető képtelen akár egyetlen értelmes szót is kinyögni, tisztességesen szembenézni a múltjával. Ehelyett áldozatnak állítja be magát, aminek a csúcsa az volt, amikor közölte: a holokausztot pártpolitikai célra használják fel az ügy kapcsán.

Semmit meg nem bánt, semmiért nem kért bocsánatot. Pedig nem szabad kétségnek felvetődnie az ügyben, hogy egy fontos feladatot ellátó közszereplő miként ítéli meg Németország nemzeti szocialista múltját. Nem hazudhat és nem tussolhat el semmit. Söder azonban most felmondta ezt a közmegegyezést. Miközben a vádak továbbra sem tisztázódtak.

 

2023. szeptember 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább