2024. május 13. hétfő
Ma Szervác, Imola, Imelda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Orbán, az egomán, aki mesterien képes az EU-t zsarolni

Orbán, az egomán, aki mesterien képes az EU-t zsarolni

Példa rá, hogy derékba lőtte az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segítséget. Bár abból még jó is kisülhet – fejti ki Süddeutsche Zeitungban Hubert Wetzel Brüsszelből. Uniós diplomaták igen sokszor úgy jellemzik a magyar vezető és Brüsszel viszonyát, hogy az alku dominál, azaz kevésbé elegánsan: a magyar politikus revolverez. Pénzt akar, amihez a legtöbbször a vétójogot veti be. Ily módon a többiek a tovább finanszírozzák a korrupt, tekintélyuralmi rezsimet. Pont ez vezérli akkor, amikor javasolja, hogy az 50 milliárdot négy egyenlő részletben, minden évben hagyják jóvá, mert ily módon gyakrabban tudja kikényszeríteni, hogy folyósítsák neki a nyugati adófizetők pénzét. Orbán nem lenne Orbán, ha nem venné észre és lovagolná meg azonnal a helyzetben rejlő zsarolási lehetőséget. Ám a magyar javaslatból kitűnik, hogy némiképp túlzott a félelem, mármint hogy a kormányfő Moszkva ügynökeként jár el és ideológiai megfontolásokból torpedózza meg Kijev támogatását. Valójában csak saját maga érdekli, ám ez olyan alap, amelyre építve lehet politikai üzleteket kötni vele. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

A Közép-Európáért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes két okból is csalódottságát fejezte ki a magyar kormány hozzáállása miatt. Az online tartott sajtótájékoztatón Jim O’Brian először is azt nehezményezte, hogy a magyar vezetés az elszigetelődést választotta, amikor egyedüliként megkérdőjelezte az Ukrajnának szánt segítséget.

Ezen túlmenően a diplomata kíváncsi arra, tartja-e magát Orbán Viktor ahhoz az ígéretéhez, miszerint nem utolsóként fogja átengedni Svédország NATO-felvételét. Hiszen egyre közelebb kerül a csatlakozás, de mint mondta, meglátjuk, a magyar fél mennyire lesz konstruktív partner.

A hírügynökség megjegyzi, hogy a ratifikálás nem szerepel a Parlament tavaszi ülésszakának napirendjén. Azon felül az USA rossz néven veszi, hogy Orbán igen meleg kapcsolatokat ápol Moszkvával, a háborútól függetlenül.

 

FT

 

A vezető európai lap úgy értesült, hogy Brüsszel engedményekre készül Magyarország számára, ha cserében Orbán Viktor elfogadja Ukrajna megsegítését. Magas rangú illetékesek névtelenséget kérve azt közölték, hogy a Bizottság elfogadná a magyar követelések egy részét, ha ellentételként utalhatná Kijevnek az előirányzott 50 milliárd eurót, mert lenne ugyan más megoldás is, de az többe kerülne és hosszadalmas.

Ám a kérdés sürgős, hiszen a tengerentúli támogatás ügye elakadt a Kongresszusban, éppen akkor, amikor Oroszország fokozza a légitámadásokat. Ezért Orbán meggyőzésére Brüsszel kész felajánlani, hogy félidőben, azaz jövőre vizsgálják felül a segély ügyét. Azaz hogy Kijevnek szüksége van-e a pénzre, és hogy eleget tett-e a feltételeknek. Tehát a magyar vezető megvétózhatná a folytatást.

Egy magyar illetékes úgy nyilatkozott, hogy a kedvező válasz nem biztos, de valószínűleg meglesz. Egy másik forrás azt tapasztalta a zöld asztal mellett, hogy a magyar fél kész egyezkedni. Az ukránok azt szeretnék, ha legkésőbb márciusban megkapnák a pénzt, mert különben be kell indítaniuk a bankóprést, nehogy működésképtelenné váljon az állam.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Legalább a hangulat megenyhült Ukrajna ügyében az egyeztetéseken, miután Orbán Viktor – nyilvánvalóan számításból – jelezte: hajlandó belemenni az 50 milliárdos ukrán segélycsomagba. Azaz Magyarország feladta a kemény elutasítást, hogy a pénzt a költségvetésből folyósítsák. Ám fontos gyakorlati kérdésekben fennmaradtak az ellentétek.

Alighanem a február 1-jei csúcson születik meg a döntés arról, hogy a magyar elképzelésnek megfelelően bontsák-e négy egyenlő részre a teljes összeget. Diplomaták azonban kétlik, hogy a vége mindenki számára elfogadhatatlan kompromisszum lesz. De Orbán legalább valamelyest visszakozott a decemberi vétóhoz képest.

Az irányváltás mögött az van, hogy a többiek el vannak szánva, és akár a magyar fél nélkül is megszervezzék a támogatást. Ha viszont Orbán el tudja érni, hogy évente határozzak az esedékes részről, akkor megerősíti tárgyalási pozícióit. Közben pedig afelé szoríthatja az EU-t, hogy az a még befagyasztott 20 milliárdnak legalább egy részét utalja a magyar kormánynak.

Hogy az első 10 milliárd felszabadítását egyfajta kenőpénznek lehet tekinteni, azt alátámasztja, hogy utána a miniszterelnök jóváhagyta a felvételi tárgyalások megkezdését Ukrajnával.

 

Die Welt

 

A NATO-ban erősödik a félelem, hogy az idő Oroszországnak dolgozik, mert Putyint nem sikerült kellőképpen elszigetelni, ugyanakkor váratlanul ellenállónak bizonyult az orosz gazdaság. A katonai szövetség arra készül, hogy még sokáig tart a háború, annak minden következményekkel együtt – jelenti Brüsszelből Christoph Schiltz.

Az osztrák katonai szakértő, Markus Reiser ezredes abban látja a fő okot, hogy az ukránoknak nincsenek megfelelő fegyvereik, szinte mindenütt védekezni kényszerülnek, miközben az ország területének 18-19 %-a van ellenséges kézen. Az oroszok ugyanakkor naponta ötször annyi tüzérségi lövedéket lőnek ki, mint a másik fél. A drónok pedig agyonterhelik az ukrán légvédelmet.

Ráadásul az oroszoknak állítólag 2027-ig elegendőek a tartalékaik. És bevált az elnök számítása, mármint hogy minél jobban elhúzódnak a harcok, annál megosztottabb lesz a Nyugat. Emellett pl. a hollandoknál és az osztrákoknál hamarosan valószínűleg jobboldali populisták kerülnek hatalomra, ők meg csatlakoznak az oroszbarát magyar és szlovák vezetéshez.

Ehhez képest a kilátásba helyezett nyugati segítség 87 %-kal esett vissza. Továbbá Reiser szerint az orosz támadók megsemmisítették a nyugatról kapott fegyverek 40 %-át. Így azután a szövetségesek mind jobban hajlanak arra, hogy elgondolkodjanak Moszkva békeajánlatán. A 3. világ nem fordul a Kremllel szembe, és a harci sikerek megerősítik az államfő hazai népszerűségét. Ukrajnában ugyanakkor egyre nagyobb az elkeseredettség, ami szintén jól jön Putyinnak.

 

Economist

 

Olaf Scholz nem egy Angela Merkel, a mai Németország nem képes és nem is hajlandó vezetni Európát – fejti a vezércikk. A jelenlegi kancellárt jóformán nem is lehet észrevenni, noha stagnál a földrész gazdasága, jön fel a kemény jobb és Putyin rakétái hullnak Ukrajnára. Ám a kormányfő azzal kénytelen tölteni idejének java részét, hogy próbálja egyben tartani a koalíciót.

A zaklatott tehetetlenség hatásait messze a határon túl is lehet érezni. Az EU vezér nélkül maradt, bár ez nem csak Scholzon múlik. Az erős Németországnak fontos feltétele, hogy Franciaország is erős legyen. Csakhogy Macron odahaza fölöttébb népszerűtlen, csupán korlátozottak képes hatni a kontinensen az eseményekre.

De még lényegesebb, hogy bennfentesek szerint ők ketten nem jönnek ki jól egymással, egyrészt mert nagyon elüt a természetük, másrészt mivel sok kérdésben teljesen ellentétes a véleményük. Azért nem kell túlzottan elkeseredni, mert ugyanakkor von der Leyen kitűnően működik. Így megérdemli, hogy meghosszabbítsák mandátumát, még akkor is, ha nem egy Delors.

Azon kívül hajtóerőnek ott van még Donald Tusk is, csak kár, hogy leköti a belpolitika, hiszen próbálja visszaszerezni a befolyást. Viszont még ha Biden nyer is ősszel, Amerika bizonyosan az eddiginél kevesebb biztonsági támogatást nyújt az öreg földrésznek. Így az kénytelen lesz többet költeni polgárai védelmére. Ám ehelyett az európai vezetők befelé tekintenek.

 

Reuters

 

A Standard and Poor’s globális ügyekért felelős igazgatója arra figyelmeztet, hogy Kelet-Európa is megfizetheti az árát, ha az euroövezetben sokáig gyengélkedik a gazdaság, mert az erősen visszaveti a szomszédos régió kilábalási kilátásait. Sőt az is elképzelhető, hogy le kell rontani a térség hitelbesorolását.

Ez már csak azon is látszik, hogy Németországban visszaesett az ipar termelése, így novemberben már negatív értéket mutattak a hasonló cseh és magyar adatok is. Pedig ezek az országok éppen most lábalnak ki az infláció okozta múlt évi recesszióból. Az S&P mindenesetre az idén növekedést vár a kontinens középső részén, mivel erősödik a belső kereslet – hála annak, hogy emelkednek a reálbérek, miután már enyhült a drágulás mértéke.

A gyengébb növekedés azonban kedvezőtlenül befolyásolhatja az államháztartást, viszont  felfelé lökheti a közadósságokat. A szakértő szerint az is ráerősít a kockázatokra, hogy az EU mind inkább a jogállamisághoz köti a támogatásokat, és emiatt csak lassabban érkeznek a pénzek. Így viszont veszélybe kerülhet a középtávú növekedés, ellenben nőhet a költségvetés hiánya.

 

Der Standard

 

A kommentár azt emeli ki, hogy a lengyel nemzeti konzervatívok eddig a totális kormányzást adták elő, most viszont a totális ellenzék szerepkörébe helyezkednek. Testületileg beálltak két elítélt politikus mögé, ám ezzel csak a társadalom megosztottságát súlyosbítják. Az ország egyszerűen nem tud megnyugodni.  Kaczynskiéknak ez azonban tökéletesen megfelel.

Amíg hatalmon voltak klasszikus módon félreértelmezték a demokráciát. Úgy gondolták, hogy a győzelem után azt csinálnak, amit akarnak. Vitának többé helye nincs. Ha ebben az igazságszolgáltatás vagy a sajtó nem partner, akkor majd megtörjük, egészen addig, amíg legalább sok vizet nem zavar a jövőben.

Várható volt, hogy éppen a menesztett PiS-kormány fogja a demokrácia semmibevételével megvádolni a liberális Tusk-kabinetet.  Meglehetősen nehéz az új vezetés számára, hogy politikamentesítse a közmédiát, mert ügyelnie kell arra, nehogy elődje hibáiba essen. A Jog és Igazságosság azonban nem elégszik meg azzal, hogy kivárja az utód tévedéseit – az általa hátrahagyott aknamezőn.  

 

Washington Post/AP

 

19 szlovák városban sok ezren tüntettek, mivel a populista új kormány a büntető törvénykönyv módosításával fel akarja számolni a súlyos bűncselekmények ügyében illetékes különleges ügyészséget, továbbá enyhítené a korrupcióért járó büntetési tételeket. Pozsonyban hozzávetőleg 20 ezren vonultak fel.

Simecska, a legfőbb ellenzéki párt vezére azt hangsúlyozta, hogy Fico ugyanazt a hibát követi el, mint bármely más diktátor: alábecsüli az emberek szabadság- és igazságvágyát. Amire a tömeg „maffia, maffia”-kiáltással válaszolt. A bírálók attól tartanak, hogy Szlovákia letér a nyugatbarát útról és inkább Orbán Viktorhoz csatlakozik be.

Caputová államfő hiába vétózná meg a BTK módosítását, mert a koalíció felülírhatja a döntést.  

 

Guardian

 

A brit külügyminiszter halaszthatatlannak tartja, hogy Izrael az eddiginél sokkal több segélyszállítmányt engedjen be Gázába, éspedig jóval gyorsabban, mint idáig, mert ott olyan súlyos a helyzet. A vendégkommentárban több konkrét javaslatot is tesz. Cameron szerint mindenekelőtt újabb határátkelőhelyeket kell megnyitni és az ellenőrző pontoknak minden nap az eddiginél tovább kell működniük, beleértve, hogy vasárnapi is használni lehessen őket.

Azután fel kell gyorsítani a küldemények ellenőrzését. Továbbá helyre kell állítani a víz- és áramszolgáltatást, valamint lehetővé kell tenni, hogy az elosztást végző ENSZ-alkalmazottak biztonságosan dolgozhassanak. Az üzemanyagot elsősorban olyan vállalkozásoknak kellene adni, mint a pékségek. Akkor mérsékelni lehet a katasztrófát, hiszen a Világélelmezési Program szerint az övezet északi részén minden 10 palesztinból 9 esetében még az sem biztos, hogy napjában egyszer van mit ennie.

Közegészségügy mint olyan nem létezik, ezért terjednek a fertőzések. Naponta 500 kamionnyi küldeményre volna szükség, de a tényleges szám egyelőre csupán a 200-hoz közelít. A túszokon nem segít és a katonai célok eléréséhez sem visz közelebb, ha még drámaibbra fordulnak az állapotok. Meg az is jó volna, ha Izrael egyértelműen közölné, mi az, amit nem enged be, és miért.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy akárki is lesz az új tajvani elnök, a holnapi szabad választás vereséget jelent a kínai autokrácia számára. Területi követelései alátámasztására Peking szinte nap mint nap katonai erőt vet be a közös határ mentén - megfélemlítésként mivel a szigetország azt testesíti meg, amit a kommunista pekingi vezetés nem bír elviselni: működő kínai demokráciát.

Az Economist Intelligence Unit úgy értékeli, hogy Ázsia legszabadabb államáról van szó, amely a tágabb nemzetközi összevetésben is a 10. helyet érdemli ki. A választás kimenetele ugyanakkor alapvető az egész világpolitika számára, de nem lehet megjövendölni. A harcias kínai hozzáállás célja, hogy azoknak a jelölteknek a támogatására ösztökélje a tajvaniakat, akik Peking szerint a kétoldalú kapcsolatok bővítését pártolják.

Csakhogy mind a három induló egyetért az alapkérdésben: ragaszkodnak a tényleges szuverenitáshoz. De Kínának az is böki a csőrét, hogy annak idején Tajvanon békés úton alakult ki a demokrácia a tekintélyuralomból. A választás után várhatóan csak erősödni fog a feszültség, ám az Egyesült Államoknak tartania kell magát a demokratikus szigetállam támogatásához.

A sikeres választás leleplezi a Kínai Kommunista Párt hatalmas hazugságát, miszerint a kínaiakat nem foglalkoztatja a nyugati típusú demokrácia, inkább az állami diktatúrát díjazzák.

 

FT

 

Az EKB elnökasszonya megtörte azt a szokást, hogy politikai kérdésben nem nyilvánít véleményt, amikor kijelentette, hogy Trump veszélyt jelent Európa számára. Lagarde nyilatkozata jelzi, hogy egyre nagyobb az aggodalom az uniós vezetők részéről az őszi amerikai választás miatt.

A bankvezér egészen pontosan azt mondta, hogy ha a volt elnök visszatér a Fehér Házba, az valószínűleg ütközéshez vezet az öreg kontinenssel. Hiszen az első időszakban is ez volt a helyzet a kereskedelmi protekcionizmus, a klímaváltozás, valamint az orosz invázió miatt. Ugyanakkor nem tart attól, hogy az EU netán magára marad Ukrajna támogatása kapcsán, mert szerinte akad elég republikánus képviselő, aki elutasítja Putyin rémületes háborúját, ezért megszavazza az ukrán állam finanszírozását.

 

Reuters

 

A Wizzair elvesztette a pert, amelyet azért nyújtott be az Európai Bíróságnál, mivel a román állam a járvány idején 40 millió dolláros mentőövet dobott a Tarom nemzeti légitársaságnak. Azt kifogásolta, hogy a Bizottság jóváhagyta a támogatást, amely a fizetési nehézségek áthidalását célozta, és fél év után vissza kellett fizetni.

 

 

 

2024. január 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább