2024. május 13. hétfő
Ma Szervác, Imola, Imelda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Meloni győzködi Orbánt

Meloni győzködi Orbánt

Beavatott körök elárulták, hogy az olasz kormányfő egy ideje arról győzködi Orbán Viktort: járuljon hozzá Ukrajna megsegítéséhez és javítsa kapcsolatát Zelenszkijjel. A bizalmas egyeztetések több szinten zajlanak, de eredményt még nem hoztak. A részletekről egyik fél sem nyilatkozott a hírügynökségnek. Meloni hírek szerint cserében azt ajánlja, hogy a Fidesz beléphet a szélsőjobbos Európai Konzervatívok és Reformerek-frakcióba, ahol az Olaszország Fivérein kívül jelentős erőt képez a PiS, valamint a Svéddemokraták Pártja. A próbálkozás mögött az van, hogy az olasz politikus szeretne meghatározó szerephez jutni Strasbourgban. Az ECR sokat nyerne a fideszes törvényhozók belépésével, akár a 3. legfőbb erővé léphetne elő az EP-ben a júniusi választást követően. De még így is messze volna az áhított többségtől, mert az előrejelzések a konzervatívok, a szociáldemokraták és a liberálisok kényelmes fölényét jósolják. Orbán ugyanakkor nyitva hagyhatja, hogy mire készül, mivel politikája folytán ugyanúgy helye lenne a még euroszkeptikusabb és szélsőségesebb ID-csoportban is. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

Az EU egyelőre Magyarország nélkül folytatja az előkészületeket az Ukrajna számára előirányzott pénzügyi csomag folyósítására. Orbán ugyanis hónapok óta blokkolja tervet, és nem lehet tudni, hogy beadja-e a derekát a jövő hónap legelejére összehívott csúcson. Úgyhogy a többiek a legrosszabb forgatókönyvből indulnak ki.

A szakértői egyeztetéseken többségi döntéssel már határozatot hoztak arról, hogy az 50 milliárd ügyében felveszik a kapcsolatot az Európai Parlamenttel. Ez esetben ugyanis gyorsan keresztül lehet nyomni az új támogatási programot, ha a magyar fél netán jobb belátásra tér.

Az állandó uniós képviselők ülésén a magyar nagykövet amellett kardoskodott, hogy a segítséget osszák el négy évre, ám ezt sokan nem akarják, mert a magyar kormány ily módon minden évben vétólehetőséget élvezne. A pénz egyébiránt arra kellene, hogy Kijev tudja fizetni a béreket és nyugdíjakat, fenn tudja tartani a kórházakat, iskolákat és a belső menekültek ideiglenes szállásait. Továbbá ebből fedeznék a lerombolt infrastruktúra helyreállítását.

 

Euronews

 

Magyarország nem szeretné, ha elúszna számára a Covid-alap, amelyet szintén befagyasztottak a jogállami kifogások miatt. Ezért felvetette, hogy két évvel hosszabbítsák meg azt az időszakot, amely alatt eleget lehet tenni a kitűzött feltételeknek. Összesen bő 9 milliárd sorsa forog kockán, mert Brüsszel nem régiben már engedélyezte nem egészen egy milliárd átutalását.

Diplomáciai források szerint azonban nem lesz könnyű keresztülvinni az elképzelést, mert külön törvényt kellene hozni az érdekében. Az Orbán-kormány mindazonáltal azt követeli, hogy a függőben lévő mind a 20 milliárdot kapja meg, még mielőtt megszületik a határozat Ukrajna támogatásáról.

Az alkudozás főként a múlt havi csúcsértekezlet után erősödött fel, ám szemtanúk azt közölték, hogy a magyar fél teljesen magára maradt, mind az ukrán segély, mind a járvány utáni helyreállítást szolgáló pénzek ügyében. Az utóbbi követelés ellen főként Németország foglalt határozottan állást. Viszont hogy Orbán már nem köti makacsul az ebet a karóhoz, hanem új ötleteket dob be, az arra utal, hogy konstruktívabb lett a légkör, noha változatlanul aggodalomra ad okot. És túl nagy lehetőség nem is kínálkozik köztes megoldásra.     

 

Washington Post

 

A Nyugat mellébeszél, belefáradt Ukrajna támogatásába és ez aláássa Kijev háborús előfeszítéseit. Lásd az amerikai republikánusokat, illetve a magyar erős embert, Orbán Viktort. Ennélfogva Putyin úgy érzi, hogy elérhető közelségbe került számára a győzelem, a saját feltételeinek megfelelően. Ezt fejti Párizsból keltezett kommentárjában az újság európai elemzője, Lee Hockstader.

Az elnök teljesen a haditermelésre állítja át a gazdaságot, hogy meghatározatlan ideig folytatni tudja a harcokat, abban reménykedve, hogy elfogy a nyugati türelem. Ám nem kétséges, hogy a másik oldalnak sokkal többet és gyorsabban kellett volna tennie a nyáron kezdődött, ám azóta már megrekedt ukrán ellentámadás támogatására.  

Hullanak az orosz rakéták az ukrán városokra, illetve polgári infrastruktúrára. A németek viszont nem küldik a Taurusokat, amelyekkel pedig le lehetne rombolni a kercsi hidat, amely fontos szerepet tölt be az orosz egységek utánpótlásában. Ha csapást mérnének rá, az jelezné, hogy az agresszió költségei továbbra is fájdalmasan nőnek.

Scholz azonban fél, hogy az ukránok orosz területeket vennének célba a rakétákkal, és hogy ezt Putyin provokációnak tekintené. Más fegyverek szállításánál korábban ugyanez volt az aggály, ám teljesen alaptalannak bizonyult. Viszont amikor Moszkva a felperzselt föld taktikáját alkalmazza, akkor mi lehet még ennél is rosszabb? A nukleáris csapásméréstől nem kell tartani, miután azt Kína is ellenzi.

A habozással a Nyugat a saját gyengeségét árulja el a zsarnoknak. Ez jelenti az igazi provokációt és veszélyt.

 

Daily Telegraph

 

Egy brit katonai szakértő egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy Putyin a végén beveti a harcászati atomfegyvert, de belefér az is, hogy vegyi, vagy biológiai eszközzel mér csapást Ukrajnára. Márpedig ennek apokaliptikus következményei lennének.

Hamish de Bretton-Gordon, az első brit harckocsizó ezred korábbi parancsnoka kiemeli: a Kreml egyáltalán nem gondolja úgy, hogy állóháború alakult ki. Moszkvában megy a dobpergés, hogy döntő fordulatot kell elérni a csatatéren. A megbízottak feltúrják az egész világot drónokért és lőszerekért, megkeresnek minden diktátort, illetve lator államot.

Ezzel szemben a Nyugat hátrál ki a viszályból. Lehet azonban, hogy az elnöknek rövidesen sikert kell felmutatnia, mert jön a választás, és bár nincs igazi riválisa, de sokaknak eszébe juthat az urnáknál a Prigozsin-féle puccs, illetve a rengeteg katona halott.

A háborúra szakosodott amerikai kutató intézet nem hiszi, hogy Moszkva egyhamar képes volna lényeges területhódításokra. Ám mivel Sztálinhoz hasonlóan Putyinnak is csillapíthatatlan az egója és történelmi nagyságra vágyik bármi áron, teljes tévedés az a nyugati hiedelem, hogy egy tűzszünet után vissza lehetne térni a normális állapotokhoz.

Aki csak egy kicsit is ért a dolgokhoz, az látja: esélye nincs, hogy leállna az orosz nyomulás Nyugat felé. Ezért itt az idő felébredni, és maximális támogatást kell nyújtani Kijevnek.

 

Washington Post

 

Az USA kifelé tereli a háborúból Izraelt, éspedig úgy, hogy a zsidó állam működjön együtt a mérsékelt arab kulcsországokkal, de ennek az a feltétele, hogy Netanjahu menjen bele a palesztin állam életre hívásába. A kormányfő azonban ez utóbbira egyelőre nem hajlandó – állapítja meg David Ignatius, a lap biztonságpolitikai elemzője.

A Biden-kormányzat mindenképpen igyekszik meggátolni, hogy a háború továbbterjedjen, ám a feladat egyre nehezebb. A Heszbollah folyamatosan lövi a libanoni határ mentén fekvő, kiürített izraeli szellemvárosokat, ezért Jeruzsálem kerek-perec közölte, hogy általános támadást indít, ha a milícia nem létesít ütköző övezetet a térségben.

A terrorcsoport és atyamestere, Irán közvetítőkön keresztül jelezte, hogy nem szeretné a viszály eszkalálódását, ám Teherán az általa segített szervezetekkel együtt a kettős játék nagy tudora. Elég csak a huszi akciókra gondolni a Vörös-tengeren. Így változatlanul fenyeget az, ami 45 éve: közvetlen összecsapás az Iszlám Köztársaság, illetve halálos ellenségei, Izrael és az Egyesült Államok között.

A helyzet csillapítására a zsidó állam már hozzálátott, hogy csapatai egy részét hazarendelje Gázából. Utána viszont lidércnyomás lesz a rend fenntartása az övezetben. A kiút az lehetne, hogy meg kell újítani a Palesztin Hatóságot, más vezetővel, hogy az hatékony ellenőrzést tudjon gyakorolni a régióban.

Izrael számára az igazi jutalom az volna, hogy rendezné kapcsolatait Szaúd-Arábiával, ám ez csak akkor lehetséges, ha vége a háborúnak és az izraeli vezetés belemegy a palesztin állam megteremtésébe. Kizárólag Washington tudja rávenni, de az az események foglya. Így mindenekelőtt annak, hogy nem enyhül a bizalmatlanság és az erőszak az izraeliek és a palesztinok között. 

 

Die Welt

 

Kína be akarja kebelezni Tajvant és ehhez nagy valószínűséggel Szun Ce tábornok két és fél évezredes módszerét veszi igénybe, amit a „Háború művészete” tartalmaz, vagyis először a szárazföldhöz közeli szigeteket foglalja el, úgy nyomul tovább, lépésről lépésre, Tajpej felé. Ha belevág az egész műveletbe, az súlyos következményekkel járna a Nyugat számára – állapítja meg Gregor Schwung külpolitikai szerkesztő.

Ám Hszi csak akkor szánja rá magát, ha kiemelkedően jónak véli a siker esélyét. Ha kudarcot vall, azt politikailag nem élné túl. Ezért várhatóan azt csinálja, amit Putyin a Krím megszállásával: főpróbát tart. A szerző a helyszínen azt tapasztalta, hogy a kínai hadsereg nagy ellenállásba nem ütközne. Az Új Amerikai Biztonsági Központ nevű washingtoni agytröszt azon a véleményen van, hogy a Tajvani-szorosban zajló állandó fenyegető gyakorlatok vége egy nap az invázió lesz.

A kínai hadfilozófia úgyis a bekerítésen alapul, vagyis, hogy fokozatosan kell felszámolni az ellenséget. Viszont ha a nyugati reakció ugyanolyan langymeleg volna, mint amikor az oroszok elfoglalták a félszigetet, az felbátoríthatná Pekinget a továbbiakban. A hódítás egyben áthidalhatná azt az időt, amíg a hadsereg felkészül a fősziget lerohanására. Nem kizárt, hogy az elnök hamarosan rákényszerül, hogy elterelje a figyelmet a siralmas gazdasági állapotokról.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A varsói tudósító úgy értékeli a PiS folyamatos tiltakozását az új kormány intézkedései ellen, hogy a párt szövi a mítoszt, mármint hogy az új hatalom áldozata. Most éppen azt lovagolja meg, hogy az elnöki palotában letartóztatták a volt belügyminisztert és egyik munkatársát, akiket jogerősen elítéltek. A próbálkozásból lehet bohózat, de olyan botrány is, amely az egész államot veszélybe sodorja.

Magától értetődően az egész felhajtás nem más, mint egyetlen nagy provokáció, hiszen a két körözött ex-tisztségviselő a tévében közölte: mindaddig az államfő székhelyén marad, amíg nem veszít a „gonosz”. Jelentkezhettek volna éppenséggel a legközelebbi rendőrőrsön, de az nem illett volna bele a kemény összeesküvés elméletbe. A rendőrök viszont nem teketóriáztak.

Duda most fel van háborodva és játssza a sértettet, mert hiába adott évekkel ezelőtt amnesztiát a két delikvensnek. De ugyancsak oda van a Jog és Igazságosság teljese vezetése, miután kibukott a kormányból. Ezért most azt hirdeti, hogy Tusk, a zsarnok, elnyomja. Úgy tünteti fel, hogy mindenki ellensége: a koalíció, az állam, a bíróság és bűnüldöző apparátus.

A pártkorifeusok a hatalom megszállottjai voltak és a jelek szerint sokkolta őket, hogy az igazságszolgáltatás ilyen jól működik, mert ez még veszélyes lehet rájuk nézve. A kérdés az, hány embert tudnak mozgósítani a mára meghirdetett tüntetésre. És hogy a részvevők tesznek-e valami brutálisat.

 

FT

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy Macron nagy fába vágta a fejszéjét, amikor újra indítja a harcot Le Pen visszaszorítására, illete a belpolitikai bajok orvoslására. Bátor, ám kockázatos lépés volt kinevezni a fiatal Gabriel Attalt, akit a lap új politikai csillagnak nevez. Ifjú, gyors észjárású és arat a tévészereplések során.

Az új kormányfő persze nem oldja meg az elnök legnagyobb dilemmáját, hogy ti. nincs többsége a törvényhozásban, miközben egyre nagyobb a társadalmi zúgolódás. A gazdaságban szembeszél fúj, sokan morognak a bevándorlás és bűnözés miatt. Így jön fel a szélsőjobb. Előreláthatólag nagy fölénnyel nyer a Nemzeti Tömörülés a júniusi európai választáson. Macront az is erősen nyugtalanítja, nehogy Le Pen legyen a befutó 2027-ben.

Attal már bizonyította, hogy tud udvarolni a jobboldali szavazóknak is, anélkül hogy ráállna a szélsőségesek farvizére. Viszont az államfőnek is meg kell mutatnia, hogy megfér két dudás egy csárdában, miután a kiválasztott politikus idővel nyilvánvalóan az örökébe kíván lépni.

A kettőjük közti hasonlóság elriaszthat választókat, akik inkább Le Penhez vonzódnak, mivel az inkább áll két lábbal a földön. Attalnak emellett azzal is meg kell küzdenie, hogy többséget hozzon össze a parlamentben.

Sajnálatos volna azonban, ha a hatalom a bevándorlás vagy kulturális kérdések kapcsán a szélsőjobbot majmolná. A Nemzeti Tömörülés felemelkedése szélesebb irányzatba illeszkedik bele a földrészen. Ám a kockázat Franciaországban nagyobb, mivel az elnök jogköre erős és a tisztség gazdájáról közvetlen választással határoznak. Az európai liberális demokrácia igen sokat feccölt bele Macron sikerébe.

2024. január 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább