2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa veszélyes vizek felé hajózik, ám vezetői szunyókálnak a kormánykeréknél

Európa veszélyes vizek felé hajózik, ám vezetői szunyókálnak a kormánykeréknél

Ahelyett, hogy teljes erővel dolgoznának a földrész védelmének megerősítésén. Ezt emeli ki szokásos vasárnapi kommentárjában az elemző, Simon Tisdall a Guardianban. Úgy véli, hogy ha így megy tovább, ez az év lidércnyomást hozhat a 27-ek számára: több segítséget kell adni Ukrajnának, egyre erősödik a szélsőjobb és rosszabbra fordulhat a közel-keleti válság. Ám az Unió teljesen felkészületlen. Már megint képtelen konkrét lépésekkel összekötni a saját érdekeit, illetve azt a törekvését, hogy a nemzetközi színtér meghatározó tényezője legyen. Azt viszont kitűnően hozza, hogy saját súlya alatt teljesítsen, ám ez igen sokat árt Ukrajnának. Az állam- és kormányfők csütörtöki találkozóján Orbán Viktor – Moszkva trójai szamara – blokkolni fogja az 50 milliárd eurós segélycsomagot. A franciák nem küldenek több és jobb fegyvert, az amerikai szállítások elapadnak, ám ily módon csökkennek az öreg földrész esélyei, hogy meg tudja védeni magát. Európa ugyanakkor bénultan nézi, hogyan robog a Trump-féle sárga buldózer. Márpedig a politikus régi-új elnökként ott hagyhatja a NATO-t és akkor mi lesz a kollektív európai biztonsággal? Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Der Standard

 

„Hallom, amint egy szörnyeteg lélegzik, a demokrácia viszont mind jobban zihál”- üzente Elfriede Jellinek a szélsőjobb ellen tartott több tízezres bécsi tüntetés részvevőinek. A Nobel-díjas író beszéde, amelyet egy neves színész olvasott fel a helyszínen, megállapítja, hogy a szélsőségnek egy bázisa már van: az illiberális Magyarország, de ennyi pont elég is belőle.

Orbán búcsút intett a demokráciának, de annyira könnyű szívvel, hogy azt a magyarok jóformán észre sem vették. Különben nap mint nap demonstrálnának ellene az utcákon. De ugyanez megy majd végre Ausztriában is: átalakítják a társadalmat, ráadásul azt fogják hinni az emberek, hogy ők, saját maguk akarták így, merthogy jobban éljenek. Természetesen homogén nemzetként, ezt minden alkalommal megígérik nekik.

A régi és új nácik ismét szalonképesek lettek. A többiek mehetnek isten hírével, vagy eltakarítják őket az útból. Kifelé az idegenekkel - a jelszó évtizedes. A hazaiak viszont kussoljanak, mintha nem is lennének. A szélsőjobbnak vannak anyagi támogatói, de még több pénzt akar. Ám a szavazatokat azoktól szeretné begyűjteni, akiket meg akar fosztani jogaiktól és nyomorba kíván taszítani.

Az ideológiai csata megvívásához tér kell, ezért a külföldieknek itt helye nincs, hiszen nem úgy akarnak élni, mint mi, ezért azután nem is adjuk meg nekik hozzá a lehetőséget. Viszont akkor legalább nem esnek kísértésbe, hogy kiszorítsanak bennünket. Zárjuk a határokat és a sorainkat. Nem lehet többé visszaélni a szociális juttatásokkal, mert az állam nem is ad több támogatást. Viszont lesznek tisztogatások, de ki ne szeretne tiszta lenni?

 

Reuters

 

A NATO főtitkára arra számít, hogy a magyar Országgyűlés a jövő hónap végén iktatja törvénybe Svédország NATO-belépését. Stoltenberg azzal magyarázza a határidőt, hogy a képviselők akkor ülnek először össze a téli szünet után, de Orbán Viktor megígérte neki, hogy utána gyorsan meglesz a jóváhagyás. Ezért a norvég politikus bizakodik és számít Magyarországra.

 

Die Welt

 

Orbán Viktor a végletekig kiélezi a játszmát, beveti az utolsó aduját is, most éppen a svédek NATO-felvételét akadályozza, miközben Kristersont a budapesti meghívással provokálja - fejti ki a jobboldali lap kommentárja. Úgy véli, a magyar vezető az időre játszik. Idáig nyilvánvalóan összeszűrte a levet Törökországgal a svéd csatlakozás ügyében.

Mindkét ország tagja ugyan a védelmi szervezetnek, de már régóta távolságot tartanak a Nyugattal szemben. Jól adagolják azonban a dolgot, mert tudván tudják, hogy rá vannak szorulva az EU-ra, illetve az USA-ra, legyen szó a kereskedelemről vagy a biztonságról.

A magyar fél a beleegyezésért cserében meg akarja kapni a Brüsszel által visszatartott alapokat, ez vezérli Ukrajna megsegítése kapcsán is. Bár már megígérte, hogy az Országgyűlés jóvá fogja hagyni a felvételt, ám kétséges, hogy rohanna vele. Pedig szükség esetén a miniszterelnök 48 órán belül összehívhatná a Parlamentet.

Megfigyelők feltételezik, hogy Ankara meglepte Budapestet a ratifikálással, ám nem valószínű, hogy a magyar fél egymaga meg tudná vétózni a svéd tagságot. Ugyanakkor Stockholm nem utasíthatja el a magyar meghívást, mert ahogy berlini nagykövete megfogalmazta: túl nagy a tét. Kristerrson kötéltáncot jár: gyorsan le kellene zárnia a belépési folyamatot, de úgy, hogy közben ne veszítse el az arcát.

Hajlandó ugyan leülni Orbánnal, de azt már kikötötte, hogy a NATO-tagságról szó sem lehet, mert ott már nincs miről beszélni.

 

Libération

 

Magyarországon soha nem lehet tudni, kihez kerülnek az uniós pénzek és miként használják fel azokat – hallotta a lap kiküldött tudósítója a Püspökladány és Debrecen közti vonaton. Nelly Didelot azt is tapasztalta, hogy a keleti országrész a Fidesz kezében van, de az EU távoli és továbbra is ismeretlen objektum arrafelé. Miközben Orbán Viktor változatlanul euroszkeptikus, de azért bezsebeli a brüsszeli támogatásokat.

Felidézi, hogy az Európai Csalásellenes Hivatal szerint Magyarország az élmezőnyben szerepel, ha azt nézzük, hol élnek vissza leginkább a közösségi támogatásokkal. Hadházy Ákos szerint azonban az OLAF csak a felszínt kapirgálja, mert sok bunda észrevétlen maradt. Ezért ő azon a véleményen van, hogy addig egy fityinget sem szabadna adni az Orbán-kormánynak, amíg az nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez.

Hozzáteszi, hogy az alapok befagyasztásával az Unió destabilizálta a rendszert. A minisztériumok egyelőre nem tudnak osztogatni a hatalom kezében lévő önkormányzatoknak. A szankció miatt megromlott a viszony Brüsszellel. A magyar lakosság 44 %-a úgy gondolja, hogy a miniszterelnök kivezetheti az országot a közösségből.   

Bíró-Nagy András a Policy Solutons-tól azonban azt mondja, a politikus belülről kívánja megváltoztatni a szervezetet, más szóval elfoglalná azt. Ehhez már olyan szövetségesei vannak, mint Fico és Le Pen. Várja az európai választásokat, de a jövő héten még egyedül lesz az uniós csúcson.

 

Guardian

 

Európa veszélyes vizek felé hajózik, ám vezetői szunyókálnak a kormánykeréknél, ahelyett, hogy teljes erővel dolgoznának a földrész védelmének megerősítésén. Ezt emeli ki szokásos vasárnapi kommentárjában az elemző, Simon Tisdall. Úgy véli, hogy ha így megy tovább, ez az év lidércnyomást hozhat a 27-ek számára: több segítséget kell adni Ukrajnának, egyre erősödik a szélsőjobb és rosszabbra fordulhat a közel-keleti válság.

Ám az Unió teljesen felkészületlen. Már megint képtelen konkrét lépésekkel összekötni a saját érdekeit, illetve azt a törekvését, hogy a nemzetközi színtér meghatározó tényezője legyen. Azt viszont kitűnően hozza, hogy saját súlya alatt teljesítsen, ám ez igen sokat árt Ukrajnának. Az állam- és kormányfők csütörtöki találkozóján Orbán Viktor – Moszkva trójai szamara – blokkolni fogja az 50 milliárd eurós segélycsomagot.

A franciák nem küldenek több és jobb fegyvert, az amerikai szállítások elapadnak, ám ily módon csökkennek az öreg földrész esélyei, hogy meg tudja védeni magát. Európa ugyanakkor bénultan nézi, hogyan robog a Trump-féle sárga buldózer. Márpedig a politikus régi-új elnökként ott hagyhatja a NATO-t és akkor mi lesz a kollektív európai biztonsággal?

Emellett sem Németország, sem Európa nem képes ellenállni Kínának, amely pedig kétségbe vonja a Nyugat uralmát. A demokráciára, az emberi jogokra és a biztonságra épülő európai életmód napjai megvannak számlálva. Persze valahogy azért átevickél a nehézségeken a földrész, ám nagy szükség volna olyan, stratégiai gondolkodású, vízióval rendelkező vezetőkre, mint amilyen Delors volt.

 

Der Standard

 

Soros Györgyről írt könyvet Paul Lendvai, aki azt is bemutatja, miként indítottak hadjáratot az üzletember által alapított Nyílt Társadalom Alapítvány ellen az olyan képmutatók, mint Orbán és Trump. A magyar kormányfő valóságos mumusnak állítja be a befektetőt.  Pedig – és „A képmutatásról” c. kötet pontosan ezzel kezdi - Sorosnál többet senki nem költött az egykori keleti tömbben a liberális demokrácia terjesztésére, a kisebbségi jogok védelmére.

A 2015-ben elrajtolt magyar propaganda hadjárat kiváltó oka formálisan Soros bevándorlási javaslata volt. Az a szó sohasem került elő a retorikában, hogy zsidó, mégis Orbán kijelentéseinek volt antiszemita mellékíze. A politikus büszke arra, hogy sikerült befeketítenie egy olyasvalakit, akit korábban Magyarország jótevőjeként csodáltak. Ám mostanra a lejárató akció az autokraták által gyűlölt gonoszt faragott belőle.  

Az ötlet a karaktergyilkosság két amerikai atyamesterétől, Finkelsteintől és Birnbaumtól származott. A lényege az, hogy a gazdag emberbarátot gyökértelen, politikai terveket szövögető pénzemberként tüntessék fel, és ez sikerült is. A jobboldali mozgalmak és autokraták bárhol a világon simán át tudják venni a módszert. Csak le kell akasztaniuk a digitális polcról a Soros-ellenes összeesküvés elméleteket.

Beharangozójában Lendvai kiemeli: Soros igazi öröksége nagy valószínűséggel a nyílt társadalom elmélete lesz. Ám egyelőre folyik a harc a liberális demokrácia, illetve a tekintélyuralmi kísértés között. Ezért még nem lehet ítéletet mondani az életműről.

 

Washington Post

 

A neves újságíró, Fareed Zakaria igen örvendetesnek nevezi, hogy sínre került az amerikai-kínai viszony, miközben a világ jó pár pontján kiéleződtek az események. A legnagyobb veszéllyel az fenyegetett, hogy válságosra fordul Washington és Peking kapcsolata, ám az szerencsére stabilizálódik és remélhetőleg ez így is marad.

A két ország között rendszeresek a legfelső szintű egyeztetések, ideértve a katonai vezetőket is. A kínai hadsereg beszüntette a provokációkat az Indiai-, illetve a Csendes-óceán térségében. Mindkét kormány éretten kezelte a tajvani választás eredményét. Pedig a bizalmatlanság, az egyeztetés hiánya folytán könnyen fegyverkezési verseny bontakozhatott volna ki. Olyan háború is kialakulhatott volna, amilyen 1945 óta nem látott a földkerekség.

A nagyobb lépést Kína tette meg. Hszi kinyilvánította, hogy országának nem áll szándékában globális hatalomként az Egyesült Államok helyébe lépni. Emögött leginkább alighanem az volt, hogy akadozik a kínai gazdaság. Rosszul alakul a népességszám és a termelékenység. No meg, hogy az elnök látja: az agresszív „farkas harcos”-diplomácia sok országot elidegenített Pekingtől.

Amerika arra jött rá, hogy jobb elkerülni egy ekkora válságot. Erre szorították rá a partnerek is, akik igényt tartanak az amerikai védelemre, de legnagyobb gazdasági partnerük továbbra is Kína marad. Persze azért még bőven kell számítani konfliktusra, pl. a világpiacot elárasztó, olcsó kínai elektromos autók miatt.

Amerika 80 éve olyan biztonsági rendszert hozott létre, amelynek keretében más országok növekedhetnek, amíg nem próbálják szétrobbantani az adott kereteket. Ha Kína betartja ezt a szabályt, akkor neki is teret kell kapnia Washingtontól.

 

Guardian

 

Helyszíni tapasztalatai alapján az újság szemleírója úgy látja, hogy az első előválasztáson ugyan Trump jó elagyabugyálta a riválisait, de verhető. Jonathan Freedland egy héten át kísérte figyelemmel New Hampshire-ben a fejleményeket és arra jutott, hogy a volt elnök hívei odaadóak, de sok amerikai ki nem állhatja a vezérüket és ily módon győzhet Biden.

Nagyon úgy néz ki, hogy 4 év után visszavágó következik, de a demokraták nem lélegezhetnek fel. A legfőbb akadályt a várható jelöltjük kora jelenti. Azon kívül sokan őt okolják, amiért „ég a világ”, Ukrajnában és Gázában. A háborúellenesség egyébként is veszélyt jelent számára még saját pártján belül is.

Biztató jel ugyanakkor, hogy az el nem kötelezett szavazók többsége nem kér Trumpból. Ráadásul ha a republikánus támogatóknak akár csak egy kis része is kifarol mögüle, illetve nem megy el voksolni, akkor biztos, hogy alulmarad.

Ellene szól továbbá, hogy támogatta tavaly az abortusz alkotmányos jogának korlátozását, ám ezzel öngólt lőtt. A másik pedig, hogy diktátor válna belőle és veszélyeztetné a demokráciát az az ember, aki megpróbálta megváltoztatni a 4 évvel ezelőtti választás eredményét. Emellett  jól alakul a gazdaság és erősödik a fogyasztói bizalom, így körvonalazódik Biden sikere.

2024. január 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább