2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Mennyire „történelmi” a VMSZ választási sikere?

10+1 ok az „egyetlen magyar lista” jó eredménye mögött

Pressburger Csaba
Pressburger Csaba
Mennyire „történelmi” a VMSZ választási sikere?

Egy szabadnak és tisztességesnek távolról sem mondható, bojkott által övezett választáson sikerült a VMSZ-nek hatalmi pozícióból, különösebb konkurencia nélkül, nemtelen eszközöket is bevetve és hathatós anyaországi támogatással jól szerepelnie. Pressburger Csaba:

A Vajdasági Magyar Szövetségnek még soha nem volt annyi köztársasági mandátuma, mint amennyi várhatólag lesz neki az új összetételű parlamentben. Az eddigi 4 képviselői helyét minimum meg fogja duplázni. Utoljára a még egységes Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének sikerült 9 mandátumot szereznie az 1992-es választáson, azóta se soha, egyetlen magyar előjelű lista sem közelítette meg ezt a számot. A VMSZ eddigi legjobb eredménye mandátumszám tekintetében a 2014-es választás volt, akkor 6 helyet szerzett a 250 fős szkupstinában.

Ha megvizsgáljuk a magyar többségű önkormányzatokat, szintén azt látjuk, hogy a VMSZ megőrizte vagy még meg is erősítette a pozícióját a négy évvel korábbi eredményeihez képest, és ez történt a tartományban is, ahol az eddigi hat helyett a jelek szerint 11 képviselői helyre számíthat a pártlista.

Nevezhetjük-e hát történelminek a VMSZ sikerét abban az értelemben, hogy kivételes teljesítményről van szó, amilyet egy fogyatkozó választói bázisra alapozó kisebbségi párt produkált?

Ha a mandátumok számát vesszük alapul, akkor mindenképp. Ezek a számok magukért beszélnek. Ha az abszolút számokat, vagyis a pártra leadott szavazatok számát, akkor már csak fönntartásokkal. A 8-9 köztársasági mandátumot kb. feleannyi (70.000+) szavazattal szerezte meg a VMSZ, mint amennyivel 1992-ben a VMDK (140.825), noha az is igaz, hogy a vajdasági magyarok lélekszáma drámaian csökkent időközben, azaz az elmúlt mintegy negyed évszázadban. Ha viszont a választási körülményeket és a választási szabályoknak (és szabálytalanságoknak) a VMSZ számára kedvező alakulását nézzük, egészen elhalványul ez a „történelmi” jelző.

Nézzük, minek köszönhető konkrétan a VMSZ – ha nem is történelmi, de – kétségkívül jó eredménye!

1. Az alacsony választási részvétel mindig kedvez azoknak a (kisebbségi) listáknak, amelyekre nem vonatkozik a választási küszöb, hiszen egy-egy mandátum megszerzéséhez kevesebb szavazat is elegendő. A jelenlegi becslések szerint 49 százalék körüli volt a szavazási hajlandóság országos szinten, míg az emlegetett 1992-es választáson a VMDK közel 70 százalékos részvétel mellett és ellenzéki pozícióból állta a sarat.

2. A köztársasági választáson induló 21 lista közül mindössze három érte el a parlamentbe jutáshoz szükséges választási küszöböt, rajtuk kívül még csak négy kisebbségi lista jutott mandátumhoz. Az összes többi listára leadott szavazat „elveszett”, pontosabban a bejutottakat „gazdagította” mandátumszám tekintetében.

3. A kisebbségi listákat kedvezően érintette a választások előtt mindössze pár hónappal meghozott, a VMSZ által szorgalmazott törvénymódosítás is, mely szerint a kisebbségi pártokra leadott szavazatoknál 1,35-os szorzót alkalmaznak a mandátumok elosztásakor, vagyis gyakorlatilag 35 százalékkal „felturbózták” az eredményüket.

4. A VMSZ-nek egyik választási szinten sem volt magyar nemzetiségi előjelű vetélytársa – nem így a korábbi években. Azok a magukat polgárinak mondó opciók pedig, amelyek az elmúlt évek, évtizedek során jelentős számú magyar szavazatot is kaptak, most vagy bojkottáltak, vagy nem indultak mind a három szinten, vagy rosszul kommunikálható, felismerhetetlen formációkat alkottak.

5. A Fidesz és az Orbán-kormány hathatós politikai és gazdasági támogatása elképesztően erőssé tette a VMSZ pozícióit. Ez a támogatás pedig nem csak a kampány során mutatkozott meg, hanem már négy éve, mióta a Prosperitati Alapítvány létrejött és a gazdaságfejlesztési programok beindultak, töretlen.

6. A VMSZ rendkívül intenzív és agresszív kampányt folytatott, különösen Szabadkán, de a vidéki településeken is. Ahogy ez már az előző évek során bejáródott, a képviselőjelöltek lakossági fórumokon vettek részt, épületeket adtak át, közösségi tereket látogattak – folyamatos volt a jelenlétük.

7. Kampánya során a VMSZ igyekezett kerülni a vajdasági magyarság körében még mindig népszerűtlen Szerb Haladó Párttal való koalíciós hatalomgyakorlására vonatkozó témákat, sőt, bizonyos aspektusok mentén még szembe is helyezkedett a haladókkal, alternatívaként tüntetve fel magát a potenciális választói előtt.

8. A Magyar Nemzeti Tanács befolyási körébe tartozó média teljes egészében a VMSZ propagandagépezeteként működik már közel egy évtizede. Ezeknek a médiaházaknak a gazdasági és infrastrukturális fejlesztése is egyedül a VMSZ politikai céljait szolgálta.

9. A pártfoglalkoztatás intézményének és a kisebbségi választói névjegyzéknek köszönhetően a VMSZ behozhatatlan előnnyel rendelkezik más pártokkal szemben a vajdasági magyar közösség tagjainak demográfiai adatai, elérhetősége és mozgósíthatósága vonatkozásában.

10. A kampány során és a szavazás napján is több nemtelen és törvénytelen eszközzel próbálták rávenni a választópolgárokat arra, hogy a VMSZ-re adják voksukat. Adatvédelmi kérdéseket vet fel, hogy vajon honnan tudták a párt aktivistái, hol laknak magyar nemzetiségű szavazók, és honnan, illetve kik szerezték meg azokat a mobiltelefonszámokat, amelyekre magyar nyelvű, illetve a „magyar veszéllyel” fenyegető szerb nyelvű üzeneteket küldözgettek ismeretlenek.

+1. Pontos számadatok híján még megbecsülni is nehéz, hogy a sikerhez hozzájárulhattak-e – és ha igen, milyen mértékben – a nem magyar nemzetiségű választópolgárok szavazatai. Bő tíz évvel ezelőtt, amikor regionális párti ambíciókkal és Vajdaság autonómiájára vonatkozó célokkal lépett fel a VMSZ, ennek az eshetőségnek jóval nagyobb volt a realitása, mint most, amikor kimondottan a magyarságra koncentrált a párt a kampánya során. (A vranjei „támogatóktól” is inkább igyekezett elhatárolódni a VMSZ.)

Összegezve: egy szabadnak és tisztességesnek távolról sem mondható, bojkott által övezett választáson sikerült a VMSZ-nek hatalmi pozícióból, különösebb konkurencia nélkül, nemtelen eszközöket is bevetve és hathatós anyaországi támogatással jól szerepelnie.

 

(A cikket nyomtatásban a Családi Kör hetilap jelentette meg; a nyitókép egy belgrádi lakossági fórumon készült – forrás: vmsz.org.rs )

 

 

 

2020. június 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább

Fake news és post-truth!

Szerinem ez a két szintagma korunk legveszélyesebb kórja. Sokan ebből arra következtetnek, hogy semmi mellett sem >

Tovább

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább