2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Olajembargó – még tárgyal az EU

Olajembargó – még tárgyal az EU

Mind a soros francia elnökség, mind a Bizottság derűlátó, hogy tető alá lehet hozni az olajembargót. A tegnapi tanácskozásról kiadott közlemény hangsúlyozza, hogy jelentős előrelépést értek el, de az áttörés még várat magára. A lényeg, hogy garanciákat kapjon minden olyan ország, amely idáig Oroszországtól szerezte be az energiahordozót. Ez elsősorban a magyarokat, cseheket és szlovákokat érinti, mivel nekik nincs tengeri kijáratuk, azaz hozzájuk a Barátság vezetéken érkezik a nyersolaj zöme. De Bulgária és Horvátország is jelezte, hogy hosszabb átmeneti időt, illetve anyagi támogatást igényel. Ily módon, bármennyire is szerette volna, Brüsszel nem tudja ma nyilvánosságra hozni a tervet, amellyel ellensúlyozni kívánta volna a moszkvai győzelmi ünnepség hatását. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Egy uniós diplomata szerint kész őrület, hogy Magyarország most már szinte teljes mentességet akar magának az olajembargó alól. A vélemény azután hangzott el, hogy az uniós nagykövetek a hajthatatlan magyar álláspont miatt tegnap is hiába tárgyaltak két órán át. Az egyeztetés várhatóan vagy ma, vagy holnap újraindul, addig a Bizottság átdolgozza javaslatát. (Eközben talán az orosz elnök ünnepi beszédéből kiderül, mik a szándékai.)

A cél a kompromisszum, ám az Orbán-kormány továbbra is keresztbe fekszik, ez a gond, közölte a már említett forrás. A miniszterelnök korábban bejelentette, hogy az eddigi tervezetben szereplő két és fél év helyett ötéves átmeneti időszakot tart szükségesnek új beszerzési lehetőségek felkutatására, illetve a finomítók átállítására. Brüsszeli források szerint azonban az ellentétek nem jelentősek, már csupán néhány részletkérdést kell csak tisztába tenni és nagyon is elképzelhető, hogy holnap felszáll a fehér füst.

 

Reuters

 

Bulgária kilátásba helyezte, hogy nem támogatja a készülő szankciós csomagot, ha nem kapja meg ugyanazokat az engedményeket, mint amelyeket Magyarországnak, Szlovákiának és Csehországnak megadni kíván az EU. A miniszterelnök-helyettes Szófiában azt közölte, hogy időre van szükségük, mert a burgaszi olajlétesítmény kéntelenítőjét át kell építeni, ha máshonnan érkezik majd a nyersolaj. Jelenleg az ott feldolgozott energiahordozó fele orosz eredetű. Vasziljev hozzátette: ha nem részesülnek a kedvezményben, az súlyos környezetvédelmi veszélyeket idéz elő, illetve vissza kell fogni a termelést, ám ez megdobná a veszteséget, valamint az üzemanyagárakat is.

Úgy tudni egyébként, Brüsszel e pillanatban semmilyen különleges elbánásban nem gondolkodik Bulgária kapcsán. Úgy véli, hogy szárazföldi ország lévén a másik három kormány sokkal rosszabb helyzetben van.

 

FAZ

 

Mind a soros francia elnökség, mind a Bizottság derűlátó, hogy tető alá lehet hozni az olajembargót. A tegnapi tanácskozásról kiadott közlemény hangsúlyozza, hogy jelentős előrelépést értek el, de az áttörés még várat magára. A lényeg, hogy garanciákat kapjon minden olyan ország, amely idáig Oroszországtól szerezte be az energiahordozót. Ez elsősorban a magyarokat, cseheket és szlovákokat érinti, mivel nekik nincs tengeri kijáratuk, azaz hozzájuk a Barátság vezetéken érkezik a nyersolaj zöme. De Bulgária és Horvátország is jelezte, hogy hosszabb átmeneti időt, illetve anyagi támogatást igényel.

Ily módon, bármennyire is szerette volna, Brüsszel nem tudja ma nyilvánosságra hozni a tervet, amellyel ellensúlyozni kívánta volna a moszkvai győzelmi ünnepség hatását.

 

FT

 

Az izraeli kémszoftver gyártója nem hajlandó felvilágosítást adni annak az amerikai tanácsadó cégnek, amelyet pedig a többségi tulajdonos kért fel, hogy derítse ki, mennyire törvényesen működik az NSO, miután bebizonyosodott, hogy a program segítségével többeket megfigyeltek pl. Magyarországon, sőt Spanyolországban a kormányfő és a védelmi miniszter telefonjára is rátelepítették valakik a digitális poloskát.

A Berkeley Research Group szerint az igazgatóság érdemben nem válaszol a megkeresésre, viszont ami eddig napvilágra került, az több kérdést vet fel, mint amennyire választ ad. A szakértők próbálnak feleletet kapni arra is, hogy jelenleg mi folyik a vállalkozásnál, de hiába. Ezért levélben tájékoztatták az Európai Parlamentet, amely szintén vizsgálatot indított az eset körülményeinek tisztázására. Felajánlotta, hogy amit idáig megtudott, azt megosztja a strasbourgi testülettel.

A holland liberális Sophie in t Veld úgy reagált, hogy az amerikaiak pontosan azokra a lényegi kérdésekre összpontosítanak, mint amelyekre ők is. Tehát hogy miként működik az NSO, mi dönti el, hogy melyik kormány, illetve nem állami szervezet veheti meg a Pegasust. Továbbá a cég mennyire jut hozzá a kémprogram révén megszerzett információkhoz.

A torontói Egyetem számítógépes laboratóriumának vezető kutatója mindenesetre rendkívülinek nevezte, hogy maga a tulajdonos veri félre a harangot és rendel el vizsgálatot. Merthogy az derül ki belőle, hogy az izraeli társaság minden ellenőrzés nélkül ténykedik. Mint emlékezetes, a tengerentúli szakértők egy sor okos telefonon mutatták ki, hogy tulajdonosukat lehallgatták az izraeli programmal.

 

FAZ

 

A Herendi Porcellán Manufaktúra Európa egyik elittermékeket előállító gyártója, sikerének titka az, hogy az alkalmazottak egyben résztulajdonosok. Simon Attila ügyvezető azt mondta a német lapnak, hogy ez az érdekeltségi rendszer egészen rendkívüli, és nem csupán az ő ágazatukban. A munkatársak ugyanis így ösztönözve érzik magukat a fejlesztésre, illetve az innovációra. Ennek köszönhetően el vannak állami támogatás nélkül és nincsenek adósságaik.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a vezetés sokkal jobban odafigyel a munkások véleményére. Utóbbiak a fizetésükön kívül osztalékot is kapnak (legutóbb 6 %-ot), így érdekük, hogy a vállalatnak jól menjen a sora. Ez azután visszahat a termelékenységre és a hatékonyságra, mivel az alkalmazottak vállalkozói szemmel is nézik a dolgokat. Ez eredményezte azután, hogy simán átvészelték a válságot.

A társaság értéke megsokszorozódott, kevesebb munkatárssal sokkal több értéket hoznak létre, mint korábban. Az infláció azonban nekik is gondot jelent, hiszen megugranak a munkaerő járulékos költségei. Miközben a bérek 10 év alatt csaknem megkétszereződtek és az alapanyag javarésze külföldről jön. A járvány alatt is dolgoztak, senkit nem bocsátottak el és a teljes fizetést folyósították mindenkinek.

 

 

 

2022. május 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább