2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az aggódó Európa fellélegzett és üdvözli, hogy Rishi Sunak lett az új brit miniszterelnök

Az aggódó Európa fellélegzett és üdvözli, hogy Rishi Sunak lett az új brit miniszterelnök

Ezt írja vendégkommentárjában Financial Times-ban a Le Monde korábbi főszerkesztője. Sylvie Kauffmann szerint a földrész számára az egyetlen jó hír, amely mostanában Londonból érkezett, az az volt, hogy Boris Johnson mégsem pályázta meg a tisztséget. Mert ha megint meg kell birkózni a szeszélyeivel, az több lett, volna, mint amennyit az EU el tud viselni. Az ugyanakkor szintén pozitív, hogy Sunakot nevezték ki kormányfőnek, mert Brüsszel számára ő képviselte a józan észt a Johnson-kabinetben, ő volt a legkevésbé kapható kereskedelmi háborút vívni az Unióval. Az viszont meglepetés, hogy a nagy brit felfordulás közepette háttérbe szorult az igazi ok: a Brexit. A Brexit kiváltó oka, a populizmus nagyon is jelen van a földrészen. Ideológiája folytán Meloni közelebb fog kerülni a lengyel vezetéshez, mint a francia-német tengelyhez. Viszont ha Sunak okosan csinálja, a háború segíthet abban, hogy megoldja London vitáit az EU-val. Utóbbi mindenesetre párbeszédet kezdett a Munkáspárttal, mert lehet, hogy az általános választás a tervezettnél hamarabb jön el a briteknél. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A legnagyobb német lap úgy ítéli meg, hogy az EU bölcsen cselekedett, amikor kifejezetten meleg hangon gratulált az új olasz, posztfasiszta kormányfőnek. Ám az öröm aligha őszinte, leszámítva a jobboldali-populista Orbán Viktort, aki valószínűleg komolyan kívánt minden jót  Giorgia Meloninak. Feltehetőleg a lengyel kormány is elégedett, amiért egy nagy, nyugati tagállamban az egészen jobbosok vették át az irányítást.

Brüsszel, Berlin, Párizs és a kontinens többi része viszont aggodalommal figyeli az olasz miniszterelnököt, aki csak rövid ideje beszél félig-meddig barátságosan az Unióról. Úgyhogy aligha lehet más felfeltételezni mögött, mint választási megfontolást, illetve a piacok megnyugtatásának szándékát.

Az európaiaknak egyetlen céljuk van jelenleg: összetartani Moszkva ellenében. Meloni azt hangoztatja, hogy továbbra is támogatja a szankciókat, illetve Ukrajnát. Éppen elég, hogy Orbán folyamatosan keresztbe fekszik. Most éppen olyan hirdetéseket rakatott ki odahaza, amelyeken azzal vádolja Brüsszelt, hogy az tönkreteszi Magyarországot az állítólag rákényszerített büntető intézkedésekkel. Azt már nem árulta el, hogy ő maga mind a 8 csomagot megszavazta.

Meloniban és Orbánban közös, hogy mindketten ácsingóznak az uniós milliárdokra, illetve látni sem akarnak bevándorlókat Afrikából vagy a Közel- és Közép-Keletről. Ám Oroszország ügyében az olasz vezető idáig nem állt magyar kollégája mellé. De a többi európai oldaláról semmi ok sincs, hogy udvariatlan lépésekkel betereljék Rómát a magyarok utcájába.

 

Deutsche Welle

 

Lehet, hogy újjáéled tetszhalott állapotából a Visegrádi Csoport, bár a tagok között továbbra

is jelentős feszültségek tapasztalhatóak. Mindenesetre a soros elnökséget ellátó szlovákok újjá akarják éleszteni a szövetséget. Több hónap után találkoztak a védelmi miniszterek, valamint az államfők. Kérdés persze, hogy mi sül ki belőle.

Az eddigi legnagyobb válságot Magyarország váltotta ki, amikor tavasszal nem volt hajlandó egyértelműen támogatni Ukrajnát. A szlovák külügyminiszter azonban most úgy nyilatkozott

a német közszolgálati rádiónak, hogy a regionális együttműködési keret továbbra is fennmarad. Csak olyan témákat keresnek, ahol lehetséges a közös álláspont. Ezért hamarosan összehívják a kormányfőket, valamint a külügyminisztereket is.

A négy ország legtöbb megfigyelője és diplomatája ugyanakkor egyetért abban, hogy jelenleg nem sok az érintkezési pont a tagok között, és hogy nemigen lehet visszatérni a korábbi évek kooperációjához. Egy cseh szakértő szerint azonban igazából a miniszterelnökök közelgő tárgyalása mutatja meg a várható irányt. Addig felesleges újrakezdésről beszélni.

A négyek között folyamatosan vitatéma a jogállamiság és a sajtószabadság bedarálása Magyarországon és Lengyelországban. Sem a csehek, sem a szlovákok nem hajlandók

ez ügyben a másik kettő pártját fogni és négyesben ellenállási gócot képezni Brüsszellel

szemben. A szlovák külügyek első embere szerint azonban ők méregtelenítenék a közösséget, éspedig azzal a céllal, hogy az járuljon hozzá az európai egységhez, ne pedig eszközül szolgáljon az EU megosztásához.

 

FT

 

Az aggódó Európa fellélegzett és üdvözli, hogy Rishi Sunak lett az új brit miniszterelnök

Ezt írja vendégkommentárjában Financial Times-ban a Le Monde korábbi főszerkesztője. Sylvie Kauffmann szerint a földrész számára az egyetlen jó hír, amely mostanában Londonból érkezett, az az volt, hogy Boris Johnson mégsem pályázta meg a tisztséget. Mert ha megint meg kell birkózni a szeszélyeivel, az több lett, volna, mint amennyit az EU el tud viselni.

Az ugyanakkor szintén pozitív, hogy Sunakot nevezték ki kormányfőnek, mert Brüsszel számára ő képviselte a józan észt a Johnson-kabinetben, ő volt a legkevésbé kapható kereskedelmi háborút vívni az Unióval. Az viszont meglepetés, hogy a nagy brit felfordulás közepette háttérbe szorult az igazi ok: a Brexit.

A kontinens számára azonban nagyon is jelenlévő probléma, bár a brit kilépés lett a legjobb reklám a tagság mellett. A populisták elálltak attól, hogy kivigyék országukat a szervezetből. Egy európai vezető szerint a britek hihetetlenül ostobák voltak, amikor a kiválásra szavaztak. A mellette érvelő politikusok ígéreteiből semmi sem teljesült. Londonból nem lett a világ pénzügyi központja, nem özönlöttek a külföldi befektetések, nem jöttek létre nagy kereskedelmi megállapodások.

Beköszönt ellenben a valóság, jött a járvány, felerősödött a protekcionizmus, fokozódott a feszültség Kínával, illetve az oroszok megtámadták Ukrajnát. A pénzpiacok visszavették az ellenőrzést. Egy német liberális EP-képviselő ezt úgy fogalmazta meg: a Brexit felfalja a gyermekeit. Ez történik, ha egy országot elvágnak a legfőbb piacától.   

Viszont a Brexit kiváltó oka, a populizmus nagyon is jelen van a földrészen. Ideológiája folytán Meloni közelebb fog kerülni a lengyel vezetéshez, mint a francia-német tengelyhez. Viszont ha Sunak okosan csinálja, a háború segíthet abban, hogy megoldja London vitáit az EU-val. Utóbbi mindenesetre párbeszédet kezdett a Munkáspárttal, mert lehet, hogy az általános választás a tervezettnél hamarabb jön el a briteknél.  

 

2022. október 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább