2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa bezárkózik

Európa bezárkózik

Legalábbis ezt írja a brüsszeli csúcs után a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung. Csak nagyon apró léptekben halad, de az irány egyértelmű: erősíti a határvédelmet, miután állandósultak a problémák: folyamatosan nő a menedékkérők száma, nem működik a Dublini rendszer és politikai ellentétek vannak a tagok között. Minderre most az a válasz, hogy még inkább felhúzzák a felvonóhidakat, illetve nyomást gyakorolnak a kiindulási, valamint tranzitországokra az elutasított migránsok visszafogadása érdekében. Ezért Brüsszel finanszírozza a határőrizet kiépítését Bulgária és Törökország között, az őrtornyokat is beleértve. Viszont szögesdrótra nem ad pénzt, ennélfogva a liberális Európa továbbra is úgy tehet, mintha nem követné Orbán és Trump példáját. Valójában azonban kénytelen újabb határzárakat létesíteni, egészen addig, amíg nem hajlandó kiküszöbölni a menedék- és a szociális jog által kifejtett szívóhatást. Ugyanakkor Németország mind jobban elszigetelődik ebben a kérdésben. Hogy Scholz Brüsszelben sürgette a munkavállalók beengedését, az azt jelezte, hogy továbbra is összekeveri a menedéket és a munkaerő utánpótlást. Ennek a vége pedig a kerítés szokott lenni.

FAZ

 

A konzervatív lap úgy értékeli a rendkívüli brüsszeli Tanács-ülést, hogy Európa bezárkózik. Csak nagyon apró léptekben halad, de az irány egyértelmű: erősíti a határvédelmet, miután állandósultak a problémák: folyamatosan nő a menedékkérők száma, nem működik a Dublini rendszer és politikai ellentétek vannak a tagok között.

Minderre most az a válasz, hogy még inkább felhúzzák a felvonóhidakat, illetve nyomást gyakorolnak a kiindulási, valamint tranzitországokra az elutasított migránsok visszafogadása érdekében. Ezért Brüsszel finanszírozza a határőrizet kiépítését Bulgária és Törökország között, az őrtornyokat is beleértve. Viszont szögesdrótra nem ad pénzt, ennélfogva a liberális Európa továbbra is úgy tehet, mintha nem követné Orbán és Trump példáját.

Valójában azonban kénytelen újabb határzárakat létesíteni, egészen addig, amíg nem hajlandó kiküszöbölni a menedék- és a szociális jog által kifejtett szívóhatást. Ugyanakkor Németország mind jobban elszigetelődik ebben a kérdésben. Hogy Scholz Brüsszelben sürgette a munkavállalók beengedését, az azt jelezte, hogy továbbra is összekeveri a menedéket és a munkaerő utánpótlást. Ennek a vége pedig a kerítés szokott lenni.

 

Der Standard

 

A jelentés úgy összegzi az uniós csúcs egyik legfőbb eredményét, hogy az EU fokozza a harcot az illegális határátlépések, illetve az embercsempészet visszaszorítására, ehhez szükségesnek tartja, hogy még több embert toloncoljanak ki azok közül, akik nem kaptak tartózkodási engedélyt. Az állam- és kormányfők az éjszakába nyúlóan, 17 órán át birkóztak, gyakorlatilag egyfolytában, hogy konkrét eredményre jussanak a háború, illetve a migráció ügyében.

A legtöbb időt persze a fegyveres viszály, Ukrajna megsegítése és az ország gazdasági jövője vitte el. A főnökök egyértelművé tették, hogy az ukránok továbbra is maximális támogatásban részesülnek.

A bevándorlás kapcsán úgy alakították, hogy egyetlen állam se érezhesse magát csalódottnak. Mindenki kapott valamit. A megfogalmazás általában olyan finom, hogy a szakértők törhetik majd a fejüket, mit is kell akkor tenniük az elfogadott határozat alapján. De az irányzat világos: megálljt kell parancsolni a törvénytelen határátlépéseknek, de úgy, hogy ne sérüljenek az uniós elvek, értékek, valamint a menedékkérők jogai.

Viszont nyomást kívánnak kifejteni a 3. országokra, hogy azok vegyék vissza elutasított polgáraikat. Ehhez az EU még a fejlesztési segélyek megvonását is hajlandó kilátásba helyezni.

 

FT

 

A vezércikk megállapítja, hogy a földrengéssel újabb tragédia zúdult Törökországra és Szíriára, de a diktatúra miatt szinte kilátástalan a szír kárvallottak helyzete. A törökök annyival jobban állnak, hogy viszonylag akadálymentesen érkeznek a külföldi segélyszállítmányok.

A háború sújtotta, elszigetelt szomszéd államra viszont ez egyáltalán nem igaz. Egyes körzeteiben évek óta nem működik az államhatalom. A 10 éve tartó polgárháború során több tetemet húztak ki a rezsim és orosz támogatóik légitámadása nyomán összedőlt épületekből, mint a bármelyik földmozgás után. Csak éppen a világ belefáradt, miután Asszad visszaszerezte az ellenőrzést az ország jó része fölött. A küldemények eljuttatása az ellenzék kézen lévő Északnyugat-Szíriába jelenleg logisztikai lidércnyomással ér fel.

De a politika a törököknél is beleszól a dolgokban. Májusban választás lesz, a világi állam kikiáltásának centenáriumán. Az emberek küszködnek a megélhetési válsággal és a száguldó inflációval. Erdogan sorsa nagyban függ attól, miként képes megszervezni a bajbajutottak ellátását.

Módszeresen felszámolta az állami intézmények önállóságát, erős embernek igyekszik látszani és ehhez jól jöhet neki egy ilyen katasztrófa. Az ellenzék attól fél, hogy a természeti csapásra hivatkozva betiltja a kampányt. De a világnak mindkét ország esetében a mentésre és az újjáépítésre kell összpontosítania. Némi öröm az örömben, hogy a Nyugat ily módon javíthatja kapcsolatát Ankarával. A sokat szenvedett szírekről azonban még ez sem mondható, amíg Asszad hatalmon van. 

 

Szelestey Lajos

 

2023. február 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább