2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A migránsok útja továbbra is Orbán birodalmán át vezet Ausztriába

A migránsok útja továbbra is Orbán birodalmán át vezet Ausztriába

A román és a szerb határ egyáltalán nem zár. A csempészútvonalak javarészt Szerbián és Magyarországon át futnak, ezt az osztrák belügyi tárca is megerősíti. A magyar vezető tevékenysége azonban rombol. Embercsempészeket helyez szabadlábra, ami még az FPÖ-nek is sok volt. Most meg Budapest és Varsó keresztbe fekszik a migráció európai megoldásának, miközben Bécs támogatja azt. Aki meg akarja állítani a népvándorlást, annak világosan szóvá kell tennie Orbán szerepét, nem csupán egyetlen mellékmondatban, ahogy azt tegnap Nehammer Bécsben tette (Der Standard). Orbán kijelentette, hogy akadnak páran, akik átjutnak a kerítésen, de a nagy többséget feltartóztatják, így azok nem jutnak el Ausztriába. Nehammer erre megjegyezte: az igaz, hogy illegális határátlépők nincsenek Magyarországon, de 80 %-uk azért magyar területen át lépi át az osztrák határt. Ezért azután az osztrák hatóságoknak tavaly 109 ezer kérelmet kellett feldolgozniuk, a magyar társszerveknek pedig mindössze 45-öt (Kurier). Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Deseret News

 

Az amerikai Szenátus Külügyi Bizottságának vezető republikánus tagja felvetette, hogy mi keresnivalója van még Magyarországnak és Törökországnak a NATO-ban, amikor folyamatosan fúrják Svédország csatlakozását. Ugyanarról a politikusról van szó, aki a múlt hónapban, szintén a svéd-ügy miatt, meghiúsította, hogy az Egyesült Államok 700 millió dollár értékben adjon el fegyvereket, köztük igen korszerű HIMARS-rakétavetőket Magyarországnak.

Jim Risch újabb kiállása mutatja, mekkora a felzúdulás az USA és szövetségesei részéről Budapest és Ankara hozzáállása láttán. Hiszen keresztbe tesznek a katonai szövetség megerősítésének, miközben dúl a háború.

A szenátor azt hangsúlyozta, hogy ha tagja vagy egy szervezetnek, akkor annak megfelelően kell viselkedned. Ám mint mondta, a magyar-török ellenvetésnek semmi köze sincs a svéd belépéshez, viszont aláaknázza az oroszellenes egységfrontot. Megjegyezte, hogy a törökök egészen más kérdésekhez kötik a belépést. Ellenben még sokkal kevésbé világos a magyar ellenkezés indoka.

 

Die Welt

 

Magyarország Orbán alatt olyan ország marad, amelyet az EU-nak magával kell cipelnie, de anélkül, hogy a kormányfő oda akarna tartozni. Így vélekedett a luxemburgi külügyminiszter a lapnak adott interjúban. Asselborn megjegyezte, hogy a magyar politikus nacionalista és illiberális törekvései szemszögéből az uniós alapszerződések 2010 óta csak akadályt jelentenek. 

Még rosszabbnak nevezte, ahogy Lengyelország begörcsölt a közös migrációs politika ügyében. Hiszen az ukrán menekülteknél megmutatta, hogy tud ő másként is. De vannak még sokan mások, akik erődöt csinálnának Európából. Falakkal és kerítésekkel tartanák távol a bevándorlókat.

Ugyanakkor félőnek nevezte, hogy az unió menedékpolitika reformja során túl alacsony lett a 20 ezer eurós fejpénz, ezért várhatóan egy csomó menedékkérő a déli államok nyakán marad, mert néhány kormánynak egyszerűbb lesz fizetni, mint átvenni az érintetteket.

Úgy értékelte, hogy Ukrajnának a NATO-ban a helye, de még korai a tagságról beszélni. Azt azonban nem szabad megengedni, hogy befagyjon a konfliktus, mert az nem lenne jó sem az ukránoknak, sem a befektetőknek, sem a szomszédállamoknak. Szerinte azonban Putyin már nem sokáig marad hatalmon. De bárki is jön utána, Oroszország sokáig kiszámíthatatlan marad.

 

Kurier

 

Az osztrák kancellár szokatlanul határozottan ellentmondott Orbán Viktornak a Bécsben tartott hármas migrációs csúcson. A magyar vendég az MTV „kérdésére” szokás szerint szapulta az EU-t, Sorost, ugyanakkor az egekig dicsérte önmagát. Azt bizonygatta, hogy Európában egyedül Magyarország tekinthető migránsmentes övezetnek, hála a jogi és fizikai akadályoknak.

Kijelentette, hogy akadnak páran, akik átjutnak a kerítésen, de a nagy többséget feltartóztatják, így azok nem jutnak el Ausztriába. Nehammer erre megjegyezte: az igaz, hogy illegális határátlépők nincsenek Magyarországon, de 80 %-uk azért magyar területen át lépi át az osztrák határt. Ezért azután az osztrák hatóságoknak tavaly 109 ezer kérelmet kellett feldolgozniuk, a magyar társszerveknek pedig mindössze 45-öt.

Orbán egyébként ismét kirohant az ellen, hogy a formálódó új menedékpolitika értelmében a többi kormánynak át kellene vennie menekülteket a déli államoktól. Szerinte ez kényszerelosztás, de jelezte: a magyar vezetés megtalálja a módját, hogy ne kelljen eleget tennie a közös döntésnek. Nehammert egyébként a találkozó előtt éles kritikák érték, amiért együttműködik a magyar vezetővel, valamint a szerb elnökkel, noha demokrácia-pedigréjük nem éppen a legjobb.

 

FAZ

 

A bécsi sajtótájékoztatón a vendéglátó közölte, hogy hála az együttműködésnek, tavaly Magyarországon 700 embercsempészt vettek őrizetbe. Azt viszont nem említette meg, hogy a magyar kormány úgy döntött: több száz embercsempészt szabadon enged, mert sokba kerül a fogva tartásuk. Ezt a témát azok sem vetették fel, akik jogot kaptak, hogy kérdezzenek a három politikustól.

Egyébiránt a számok arra utalnak, hogy a magyar határvédelem messze nem annyira hatékony, mint ahogy az Orbán taglalta. Nehammer jelezte is: dolgoznak rajta, hogy ne jussanak át annyian Magyarországon.

 

Der Standard

 

Az újság azt idézi Orbán Viktortól, hogy Magyarország nélkül Ausztria még nagyobb bajban lenne, mert ha a magyarok, no meg a szerbek nem tennének eleget kötelezettségüknek, akkor sok százezerrel több migráns érkezne az osztrákokhoz, illetve Nyugat-Európa többi részébe. Szerinte más államoknak is hasznosítaniuk kellene a magyar modellt, vagyis hogy (Kijevben, illetve Belgrádban lefolytatandó) menedékeljárás nélkül senkit sem engednek be a magyar hatóságok.

Viszont hogy a fő útvonal Magyarországon át vezet, azt megerősítik civil szervezetek, valamint szakértők, továbbá a statisztikák is. Ugyanakkor az Osztrák Szabadságpárt vezére, Orbán nagy csodálója arra hívta fel Nehammer kancellárt, hogy ne csak tárgyaljon a magyar politikussal, hanem kövesse példáját az illegális bevándorlás feltartóztatására.

 

Der Standard

 

A kommentár azt emeli ki, hogy Nehammer barátja, Orbán Viktor részben maga is felelős Ausztria migrációs gondjaiért. Magyarországon elenyészően kevés a menedékkérelem, mert továbbot intenek a menekülteket. A kancellár azonban nem bírálja az állapotokat, hanem udvarol magyar kollégájának.

Az út továbbra is Orbán birodalmán át vezet Ausztriába. A román és a szerb határ egyáltalán nem zár. A csempészútvonalak javarészt Szerbián és Magyarországon át futnak, ezt az osztrák belügyi tárca is megerősíti. A magyar vezető tevékenysége azonban rombol. Embercsempészeket helyez szabadlábra, ami még az FPÖ-nek is sok volt. Most meg Budapest és Varsó keresztbe fekszik a migráció európai megoldásának, miközben Bécs támogatja azt.

Aki meg akarja állítani a népvándorlást, annak világosan szóvá kell tennie Orbán szerepét, nem csupán egyetlen mellékmondatban, ahogy azt tegnap Nehammer Bécsben tette. Lehet, hogy ez ront a kétoldalú viszonyon, és idegesítheti a magyar kormányfő egy-két hívét az Osztrák Néppártban is. De Ausztria lakossága megérdemli, hogy megmondják neki az igazságot.

 

The Hill

 

Könnyen meglehet, hogy Putyinnal dől el az a dominó, ami azután elvezet az olyan autokraták bukásához, mint Orbán, Erdogan, vagy éppen Netanjahu. Ezt fejti ki cikkében Avraham Shama, a Texasi Egyetem volt dékánja. Úgy értékeli, hogy az orosz elnök a puccskísérlet után kifelé halad a hatalomból.

Hogy a többiek kövessék, ahhoz még idő kell, de egyértelműen látszik, hogy a demokratikus elvek kerekednek felül. Putyin esetében világos, hogy a király immár meztelen. Hasonló vég vár a többiekre is, pedig sok különbség van köztük.

Orbán szépen leszalámizta a fékeket és ellensúlyokat, migrációellenes politikát léptetett életbe, elhatárolódott a demokratikusabb uniós államoktól és nem csatlakozott hozzájuk Ukrajna oldalán. Hiába van viszonylagos támogatottsága, helyzete ugyanolyan gyorsan változhat, mint az orosz vezetőé.

Hszi figyeli a fejleményeket és máris feltűnő, hogy baráti hangra váltott át az USA-val szemben. Nem lehet megjósolni, milyen konkrét formában fellegzik be ezeknek az autokratáknak, de az ár ellenük fordult. A tekintélyuralmak határozottan gyengülnek a demokráciákkal szemben. Ez azonban nem lett volna lehetséges a háború nélkül. Az ugyanis megmutatta, mekkora eltérés van a szabadság és jogállam támogatói, illetve ellenfelei között.

 

Die Presse

 

Lehet, hogy a súlyos belső ellentétek miatt szétrobbantja a Visegrádi Csoportot Csehország, amely most vette át a soros elnöki teendőket. Úgy tudni, hogy Fiala miniszterelnök erősen berágott a múlt heti uniós csúcson, miután késő éjszakáig győzködte magyar és lengyel kollégáját, hogy fogadják el a menedékpolitika módosítását, de hiába. Ezért most már kétséges, hogy van-e jövője a formációnak.

Az ilyen vitákra rá is mehet az együttműködés. Prágában úgy hírlik, hogy takaréklángra teszik a regionális kooperációt. Annál is inkább, mivel Magyarországgal szinte lehetetlen bármit is kezdeni. Cseh részről egyáltalán nem értik, miért kell ennyire szolidárisnak lenni Moszkvával és rosszalják a svéd NATO-tagság akadályozását is.

Orbán a fő oka, hogy a cseh elnök túlhaladottnak tartja a V4-es kereteket. Így inkább az osztrákok felé fordul. A cseh miniszterelnök pártjának a jogállam miatt baja van a PiS-szel is, pedig korábban nagy volt az egyetértés. Ukrajna miatt azonban kifelé nem mutatják, hogy vannak nézeteltéréseik.

A fő partner azonban Szlovákia, ám azzal meg az a gond, hogy szeptember végén visszatérhet a hatalomba Fico, aki nagy barátja Orbánnak. Ez viszont nem sok jót ígér Visegrád számára sem.

 

The Times

 

Az európai populista pártok csodálattal figyelik és tanulmányozzák Meloni olaszországi sikerét, aminek az a titka, hogy a politikus az emberek napi gondjaira és a migrációra összpontosít. Egy szakértő szerint ezek az erők másutt is jönnek fel, ám együttműködésüknek útjában el több, lényeges ellentét is.

A szélsőséges tábor jól áll a spanyoloknál, franciáknál, norvégoknál és svédeknél. Németországban az AfD először nyert helyi választást. Az ok elsősorban az, hogy robbantak a megélhetési költségek, részben a háború, részben a ragály okozta ellátási gondok miatt. Meloni ugyanakkor lejjebb vette az EU-ellenes hangot és ortodox gazdaságpolitikát folytat.

Azt az ígéretét viszont nem tudta teljesíteni, hogy visszaszorítja a migránsok számát. Ebben leginkább két szövetségese: Magyarország és Lengyelország tesz be neki, mert nem hajlandóak senkit sem befogadni olasz földről.

De még ennél is lényegesebb akadálynak tartja az egyik római elemző intézet szakértője a háborút. Le Pen és Orbán viszont határozottan kiáll  Moszkva mellett. Ez a kérdés vízválasztó lehet a tervezett európai szélsőjobbos összefogás szempontjából

A törésvonalak már kezdenek látszani Rómában is, Salvini és partnerei, az AfD és Le Pen oroszbarátnak számítanak, ez viszont lehetetlenné teszi a két szélsőséges frakció összeolvadását.

 

FT

 

Az olasz miniszterelnök asszony tágra nyitja a kapukat az Európán kívüli munkaerő előtt, ám közben képmutatással vádolják, mivel a menekülőket nem akarja beengedni. Mindenesetre Meloni jelezte, hogy mostantól kezdve egészen 2025-ig 425 ezer munkavállalási engedélyt kíván kiállítani nem uniós polgároknak, mivel valahogy pótolni kell a hiányzó alkalmazottakat, pl. az idegenforgalomban és az építőiparban.

Vagyis meghallotta a gazdaság, illetve a jegybank panaszát, miközben az ország lassan túljut a járvány okozta megrázkódtatáson. A Covid előtt évente csupán 31 ezren léphettek munkavállalás céljából olasz földre. Ám jelenleg már annyira nincsen ember, hogy lassan veszélybe kerül a 200 milliárd eurós újjáépítési program végrehajtása. Így most bővítik az érintett szakmák körét is.

Viszont a politikus, szövetségesével, Salvinival együtt kitart amellett, hogy az illegális bevándorlók létveszélyt jelentenek az ország, az olaszok és kultúrájuk számára.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az újság főszerkesztője figyelmeztetésnek tartja Európa számára azt, ami most történt Franciaországban: csődöt mondott a szervezetlen bevándorlás-politika, rosszul értelmezték a toleranciát és ez alaposan próbára tette a társadalmat. Egy pont után azonban többé nem lehet korrigálni, és utána már városok égnek.

Eric Gujer posztmigráns közösségnek nevezi a párizsi külvárost, ahol a zavargások kezdődtek. Akik még a gyilkossági kísérlettől sem riadtak vissza: franciák. A szülők, nagyszülők érkeztek máshonnan. Ám az utódok már nemigen tudnak kiemelkedni a reménytelenségből. Ehhez az ottani iskolák sem adnak sok kapaszkodót. Ördögi kör jön létre.

Emellett ezeket a fiatalokat folyamatosan diszkrimináció éri. Nem tartoznak sehová, ez magyarázza a rombolási vágyukat. Franciaország a hazájuk, de nem az államuk. Ezek a körzetek a senki földjének számítanak, a bűn és a kábítószer kereskedelem tanyái. A vadon törvényei uralkodnak.

A rendőrség automatikusan mindenkit bűnözőnek néz ezeken a környékeken és ennélfogva előbbre valónak tartja a saját biztonságát, mint az arányosságot. Mindkét oldalnak igaza van, meg nincs is.

A gondok alapvető oka, hogy jelentős homogén csoportok érkeztek az országba, de senki nem nézte, hogy a társadalom mennyire fogadóképes. Ez a politika csak áldozatokat termel. Így Franciaország már rég elveszett, ideértve Le Pen esélyeit a következő választáson.

Kardinális hiba volt, hogy a német kormány 8 éve beengedte a migránsokat. Ha fokozódik a megosztottság, már nem lehetséges az ésszerű migrációs politika. Csak úgy érhető el társadalmi stabilitás, ha kötelező értékkánon érvényesül. És ragaszkodni kell a normák betartásához. Mindenütt, az iskolákban, a civil szervezetekben, a sajtóban. De még azelőtt kell cselekedni, hogy a téves fejlődés visszafordíthatatlanná válik.

 

American Spectator

 

Michael O’Shea, a lengyel származású szerző, úgy is, mint a Danubius Intézet vendégkutatója és a Mathias Corvinus Collegium korábbi ösztöndíjasa vitába száll a magyar származású neves amerikai újságíróval, Kati Martonnal, miután az nem egészen két hete a Los Angeles Times-ban, valamint a Project Syndicate-en fejtette ki aggályait a magyar és a lengyel demokrácia állapota miatt.

Az ellenvélemény azt hangoztatja, hogy a két országban egyáltalán nem hanyatlik a jogállam, csak a baloldalt elvakítja az ideológia. Hiszen a szerző szerint a magyar ellenzék nagyon is látható volt Budapesten, mind a választási hadjárat hajrájában, mind amikor kitört a háború. Sőt pl. Orosz Anna mandátumot tudott nyerni – ilyen névvel!

Az ukrán menekültek iránt megnyilvánuló segítség pedig azt bizonyítja, hogy a magyarok egyáltalán nem idegengyűlölők. Az ellenzéknél még mindig a korábbi botrányuk kulcsfigurái, köztük Gyurcsány tartják a kézben a gyeplőt. Ám a választók nem felejtették el nekik a történteket és úgy ítélik meg, hogy az ellenoldal nem tud életképes alternatívát kínálni.

 

2023. július 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább