2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Ukrajnának jövőre, a NATO-ra van szüksége

Ukrajnának jövőre, a NATO-ra van szüksége

Ha az USA Vilniuszban nem áll az élre az ukrán biztonság ügyében, akkor a történelem könnyen az elnököt teheti majd felelőssé, amiért Ukrajna elveszti – nem a háborút, hanem a békét. A társadalom kimerült, sérült, az ország területének egy része továbbra is idegen megszállás alatt van, a kilátások bizonytalanok. Csak azért, mert Putyin úgy gondolja: ha nem tudja visszakényszeríteni az ukránokat a birodalomba, akkor megpróbálja elpusztítani. A harci szellem változatlanul egészen kiemelkedő, de egyesek öt hónap alatt öt évet öregedtek. Az áldozatok mind nagyobbak.  Washington ugyan folyton amiatt aggódik, nehogy kiszélesedjen a válság, de Putyin pontosan azon van. Immár a családok 78 %-ának van halottja vagy sebesültje. És ha meg is szűnnek a harcok, a traumával akkor is meg kell küzdeni. Ukrán illetékesek elismerik, hogy lassan halad az ellentámadás, mert az oroszok jól megszervezték a védelmet. Ráadásul légi erejük fölényben van. Az ukránok kedélyét ugyanakkor lenyomja, hogy minden 5. gyerekből egy már külföldre menekült. Így a munkaerő akár egyharmaddal is csökkenhet a következő években. Viszont, ha nincs biztonság, nem jönnek a befektetők, nem térnek haza az emigránsok, nem lesz sikeres újjáépítés. Hogy ez ne így legyen, ahhoz kell a NATO-belépés. Kijev persze tudja, hogy erről addig nem lehet szó, amíg tart a háború. De a győzelem nem lehetséges további fegyverszállítások nélkül. Ellenben a biztonsági garanciákat meg lehetne úgy adni, ahogyan az Izrael esetében történik. Csak éppen több hatalom nyújtaná és a végén következne a csatlakozás a katonai szervezethez. Mindenkinek ez az érdeke, leszámítva Moszkvát. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Magyarországon nem fog múlni, hogy Svédország a NATO tagja legyen, valószínűleg már csupán idő kérdése, mikor szavazza meg az Országgyűlés a szerződést. Ugyanakkor Szijjártó Péter után Orbán Viktor is elismerte, hogy a kérdésben egyeztet Törökországgal, amit sokáig csupán vélelmezni lehetett. Sőt a Miniszterelnöki Hivatal tavasszal még cáfolta. A svédek mindenesetre most Budapestre vetik vigyázó tekintetüket.

A Parlament ugyan szabadságra ment, de Kövér László a kormány kérésére bármikor összetrombitálhatja a képviselőket. Pláne, hogy a Fidesznek kétharmada van, arról nem beszélve, hogy az ellenzék is támogatja a ratifikálást. 

Hogy persze a törvényhozás tényleg kerékkötő volna, az nemigen hihető, hiszen Orbán keményen kézben tartja a gyeplőt és a Fidesz-csoport nem hajlik a lázadásra. Amúgy a finnek esetében ugyanez volt: a magyar fél vonakodott elfogadni a szerződést, ám amikor Erdogan különválasztotta a svéd és a finn ügyet, Orbán követte a jó példát. Majd pár nappal később megszületett a magyar elfogadó határozat.

 

Guardian

 

Timothy Garton Ash azt tapasztalta Ukrajnában, hogy az országot szétdúlták az oroszok, a nép azonban bátor, ám Kijevnek a jövő érdekében szüksége van a NATO-tagságra. A politológus-történész az Európai Külkapcsolati Tanács delegációjának tagjaként tényfeltárás céljából utazott a háború dúlta országba. Ottani élményei alapján arra ösztökélné az amerikai elnököt, hogy az adja meg azokat a biztonsági garanciákat, amelyek szükségesek az újjáépítéshez.

Úgy látja, hogy ha az USA Vilniuszban nem áll az élre az ukrán biztonság ügyében, akkor a történelem könnyen az elnököt teheti majd felelőssé, amiért Ukrajna elveszti – nem a háborút, hanem a békét. A társadalom kimerült, sérült, az ország területének egy része továbbra is idegen megszállás alatt van, a kilátások bizonytalanok. Csak azért, mert Putyin úgy gondolja: ha nem tudja visszakényszeríteni az ukránokat a birodalomba, akkor megpróbálja elpusztítani.

A harci szellem változatlanul egészen kiemelkedő, de egyesek öt hónap alatt öt évet öregedtek. Az áldozatok mind nagyobbak.  Washington ugyan folyton amiatt aggódik, nehogy kiszélesedjen a válság, de Putyin pontosan azon van. Immár a családok 78 %-ának van halottja vagy sebesültje. És ha meg is szűnnek a harcok, a traumával akkor is meg kell küzdeni.

Ukrán illetékesek elismerik, hogy lassan halad az ellentámadás, mert az oroszok jól megszervezték a védelmet. Ráadásul légi erejük fölényben van. Az ukránok kedélyét ugyanakkor lenyomja, hogy minden 5. gyerekből egy már külföldre menekült. Így a munkaerő akár egyharmaddal is csökkenhet a következő években.

Viszont ha nincs biztonság, nem jönnek a befektetők, nem térnek haza az emigránsok, nem lesz sikeres újjáépítés. Hogy ez ne így legyen, ahhoz kell a NATO-belépés. Kijev persze tudja, hogy erről addig nem lehet szó, amíg tart a háború. De a győzelem nem lehetséges további fegyverszállítások nélkül. Ellenben a biztonsági garanciákat meg lehetne úgy adni, ahogyan az Izrael esetében történik. Csak éppen több hatalom nyújtaná és a végén következne a csatlakozás a katonai szervezethez. Mindenkinek ez az érdeke, leszámítva Moszkvát.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy értékeli a NATO csúcs döntését, hogy a svédek felvétele siker, az ukránok számára viszont rögös út vezet a szervezetbe. Főleg Biden nem hajlandó magát elkötelezni, ami következik abból, hogy az egész háború ügyében meglehetősen kétértelmű hozzáállást tanúsít.

Hogy Törökország immár támogatja a svéd feltételt, annak az ára a jelek szerint az, hogy az USA F-16-osokat szállítson Ankarának, habár Washington tagadja az árukapcsolást. De Erdogan megint bevetette, hogy kitartott az utolsó pillanatig, így sikerült olyan engedményt kicsikarnia, ami nem tűnik túl következetesnek.

Ukrajna már keményebb dió, bár a szervezet vezetői megérdemelnek minden dicséretet, amiért kinyilatkozták, hogy az ország helye a szervezetben van. A háborús győzelem pillanatnyilag a legfőbb cél, ha az nem sikerül, akkor szó sem lehet a belépésről. Ám az út kijelölésével megmutatták, miként nyerheti meg a békét.

Ily módon Zelenszkij odahaza el tudja fogadtatni a közvéleménnyel az esetleges békemegállapodást, még akkor is, ha Oroszország megtarthatja a Krímet, illetve a többi terület egy részét. Putyinnak azért fő a feje, mert a harcok kiterjedése sokba kerül, ideértve, hogy odahaza rengeteg sorkötelest kell mozgósítani. Az ország minden hónapban 35-ször több katonát veszít, mint annak idején Afganisztánban. 

Biden a jelek szerint csak lassan ébred rá az ukrán diadal stratégiai fontosságára. Az elnököt dicséret illeti, amiért fenntartja az összefogást Ukrajna megsegítésére. Ám legalább ennyire lényeges, hogy az adott időpontban meg tudja majd nyerni a többieket az ukrán NATO-tagságnak is.

 

Die Welt

 

A lengyel elnök kijelentette a német konzervatív lapnak, hogy Putyin a nagyorosz birodalmat igyekszik helyreállítani, ám a világ ezt nem engedheti meg neki. Fel kell tartóztatnia. Duda ugyanakkor nem javasolja, hogy bárki béketárgyalásokat kezdjen az elnökkel, amíg az nem hajlandó tiszteletben tartani a nemzetközi jogot. Ezt azzal kell kezdenie, hogy kivonja csapatait Ukrajnából.

Utána felelősségre kell vonni a háborús bűnösöket – mint emlékezetes, a Nemzetközi Büntető Bíróság körözést adott ki a Kreml ura ellen – továbbá Moszkvának fizetnie kell az okozott károkért, hangsúlyozta a politikus. De legfőbbképpen az elorzott területeket kell visszaadnia. Ez volna az igazi győzelem.

Érthetőnek nevezte, hogy Ukrajna addig nem kerülhet be a NATO-ba, amíg folynak a csaták, ám utána, amilyen gyorsan csak lehet, fel kell venni. Jelezte ugyanakkor, hogy Lengyelország kész volna fegyverszünet esetén csapatokat küldeni a szomszédos országba – a katonai szervezet felhatalmazása alapján.

 

Spiegel

 

Az Európai Parlament fölöttébb aggódik, mert úgy véli, hogy a PiS manipulálhatja az őszi választásokat, ezért jogilag nem kötelező határozatban arra szólította fel az EBESZ-t, hogy az küldjön teljes megfigyelő csoportot a szavazás tisztaságának ellenőrzésére. A képviselők főként attól tartanak, hogy a külföldön élő lengyelek jogai választói jogai sérülnek. Emellett sürgetik, hogy töröljék el azt a jogszabályt, amelynek fő célja, hogy jogi eszközökkel kiüsse a versenyből Tuskot, az ellenzék vezérét.

A nagyobbik kormánypárt nehéz helyzetben van, mivel jelentős az infláció és egyik botrány követi a másikat. Nemrégiben Lech Walesa is arra figyelmeztetett, hogy a hatalom meghamisíthatja az eredményt.

Daniel Freund, a német zöldek EP-képviselője megrendítőnek nevezte, hogy ilyen gondok egyáltalán felmerülhetnek az EU egyik legnagyobb tagállamában a demokrácia állapota miatt. Szabaddemokrata társa, Moritz Körner azt kifogásolta, hogy a lengyel kormány előbb lerombolja a független igazságszolgáltatást, majd közli, hogy a nemzeti jog felülírja az uniós szabályozást, most meg a maga szája ízének megfelelően módosítja a választójogot.

Az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke, Katarina Barley úgy látja, hogy Varsó frontálisan ráront a szabad sajtóra, illetve az ellenzékre. Ám ezt Brüsszelnek nem szabad tétlenül néznie.

 

Die Presse

 

Az osztrák kancellár bejelentette, hogy szó sem lehet semmiféle kormányzati együttműködésről a Szabadságpárt vezetőjével a jövő évi választások után, viszont az FPÖ-vel nem zárta ki a koalíciót. Nehammer arra hivatkozott, hogy Kickl szó szerint biztonsági kockázatot jelent, miután népszavazással akarja megakadályozni, hogy az ország csatlakozzon a Sky Shield nemzetközi légvédelmi rendszerhez.

De több más esetben is bizonyította, hogy alkalmatlan bármiféle vezető állami tisztség betöltésére. A politikus ugyanakkor megjegyezte, az ellenzék vezére nem azonos a Szabadságpárttal. De mint mondta, egyébként sem valószínű, hogy a rivális megelégedne a miniszterelnök-helyettesi poszttal. Ő maga viszont mindent megtesz, hogy megtarthassa a kancellári pozíciót.

 

New York Times

 

Az egyik legjobb amerikai Közel-Kelet-szakértő, a háromszoros Pulitzer-díjas Thomas Friedman úgy látja, hogy az Egyesült Államok hozzákezdett a kapcsolatok átértékeléséhez Izraellel, mivel elfogadhatatlan számára, amit Netanjahu művel.

A szélsőjobbos kabinet ugyanis példátlan radikális átalakításba fogott „bírósági reform” címén. Ám valójában aláássa a két ország közös érdekeit, felrúgja az együttesen vallott értékeket és módosítaná a Nyugati partvidék jogállását, noha idáig az tartotta életbe a béke reményét.

Amerikai diplomaták, akik korábban kapcsolatban voltak a miniszterelnökkel, most meg vannak rendülve, mert azt látják, hogy ez az okos és tehetséges politikus hagyja, hogy szélsőségesek az orránál fogva vezessék. Kész kockára tenni az Amerikához és az óriás befektetőkhöz fűződő viszonyt, de még a polgárháborút is, csak azért, hogy hatalmon maradhasson, jellemtelen senkik és ultranacionalisták oldalán.

A koalíció ott követte el az első hibát, hogy úgy tett, mintha földrengésszerű győzelmet aratott volna, pedig éppen csak átlendült a léc fölött. Azonnal belevágott, hogy felborítsa az erőegyensúlyt a kormány és a Legfelsőbb Bíróság között.

A ciszjordániai település-program veszélyezteti Jordánia stabilitását, az Izraellel kötött megállapodások felmondására ösztökéli az érintett arab országokat, az USA-t pedig választás elé állítja. Ám Washingtont támogatja mind a lakosság, mind az amerikai, illetve izraeli zsidók nagy része, mármint, hogy vizsgálja felül az együttműködést, még mielőtt Netanjahu végképp letér az eddigi útról.

 

2023. július 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább