2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Vučić és a 14 ezer troll

Vučić és a 14 ezer troll

A szerb elnök valóságos trollhadsereget alkalmaz, részben, hogy magát reklámozza, részben, hogy lejárassa az ellenfeleit. Nyilvánosságra került egy jó 14 ezer nevet tartalmazó lista, az illetők a Facebookon, az Instagramon, a Twitteren és a Tiktokon dolgoznak Vučić, illetve a kormánypárt, az SNS megbízásából. Vannak köztük, akik a közigazgatásban ténykednek, több érintett el is ismerte már, hogy különleges feladatot látnak el, és hogy munkájukat egy államtitkár hangolja össze. Egy asszony azt közölte: ez volt a feltétel, hogy állást kapjon az államapparátusban. Vučićtól egyébként nem idegen ez a módszer: a Twitter pár évvel ezelőtt 8500 olyan felhasználói fiókot törölt, amelyek a Szerb Haladó Pártot dicsőítették. Szerbiában változatlanul zajlanak a tiltakozások az erőszak kultúrája ellen a közelmúltban elkövetett két tömeggyilkosság folyományaként. A felvonulók elítélik a nacionalista gyűlöletbeszédet – az állami propaganda pl. a napokban féregnek nevezte az N1 független televíziót. De sok helyütt látni pl. a srebrenicai mészáros, Ratko Mladić tábornok fényképét. Brnabić kormányfő a minap gusztustalan korcsoknak minősítette az ellenzéket. Maga Vučić kijelentette, hogy a koszovói miniszterelnök terrorista söpredék. De a hatalom bűnbandákat is bevet céljai érdekében. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Újabb tockost kapott Lengyelország az EU legfőbb bírói testületétől, miután az Európai Bíróság kimondta, hogy az időközben feloszlatott Fegyelmi Kamara 3 éve jogtalanul függesztett fel állásából egy bírót. A határozat tartalmazza, hogy a sértettnek vissza kell kapnia állását, és folytatnia kell a már megkezdett ügyek tárgyalását.

Merthogy a hatalom beleavatkozott az igazságszolgáltatás függetlenségébe. A verdikt várhatóan még jobban kiélezi a jogállami vitát Varsó és Brüsszel között. Az EUB 2021-ben napi egy millió eurós büntetést szabott ki a lengyel kormányra, amiért az figyelmen kívül hagyta az Európai Bíróság döntését és hagyta tovább működni a Fegyelmi Kamarát. A bírságot idén áprilisban napi félmillióra csökkentették, mert a hatalom félszívvel ugyan, de hozzálátott, hogy visszacsinálja a kifogásolt intézkedéseket.  

A teljes összeg 557 millió eurót tesz ki, a Bizottság úgy hajtja be, hogy idáig 360 milliót levont a Lengyelországnak szánt támogatásból. Egyébként a legfrissebb jogállami jelentésben az Unió végrehajtó testülete kilátásba helyezi, hogy továbbra is forrásokat tart vissza a magyar és a lengyel vezetéstől, mivel mindkettő csak vonakodva tesz eleget a bírósági reformnak.

 

Der Standard

 

A szerb elnök valóságos trollhadsereget alkalmaz, részben, hogy magát reklámozza, részben, hogy lejárassa az ellenfeleit. Nyilvánosságra került egy jó 14 ezer nevet tartalmazó lista, az illetők a Facebookon, az Instagramon, a Twitteren és a Tiktokon dolgoznak Vučić, illetve a kormánypárt, az SNS megbízásából.

Vannak köztük, akik a közigazgatásban ténykednek, több érintett el is ismerte már, hogy különleges feladatot látnak el, és hogy munkájukat egy államtitkár hangolja össze. Egy asszony azt közölte: ez volt a feltétel, hogy állást kapjon az államapparátusban. Vučićtól egyébként nem idegen ez a módszer: a Twitter pár évvel ezelőtt 8500 olyan felhasználói fiókot törölt, amelyek a Szerb Haladó Pártot dicsőítették.

Szerbiában változatlanul zajlanak a tiltakozások az erőszak kultúrája ellen a közelmúltban elkövetett két tömeggyilkosság folyományaként. A felvonulók elítélik a nacionalista gyűlöletbeszédet – az állami propaganda pl. a napokban féregnek nevezte az N1 független televíziót.

De sok helyütt látni pl. a srebrenicai mészáros, Ratko Mladić tábornok fényképét. Brnabić kormányfő a minap gusztustalan korcsoknak minősítette az ellenzéket. Maga Vučić kijelentette, hogy a koszovói miniszterelnök terrorista söpredék. De a hatalom bűnbandákat is bevet céljai érdekében. 

 

Washington Post

 

A vezércikk jónak tartja, hogy a NATO-csúcs megerősítette: Ukrajnának idővel a szervezetben a helye, csak éppen Oroszország kihasználhatja Kijev előszobáztatását. A vilniusi találkozón semmilyen menetrendet, illetve feltételt nem határoztak meg konkrétan. A huzamos ideje tartó kétértelműség főleg Biden miatt van, hozzáállása viszont idegesít több szövetségest, amelyek úgy gondolják, hogy már eddig is pont ez a hozzáállás szolgáltatta ki az ukránokat az orosz agressziónak.

Amit a szövetség jelenleg kínál, az az, hogy kétoldalú alapon állig felfegyverzik Ukrajnát. Ennek fontos része, hogy 11 állam hozzálát és kiképzi az ukrán pilótákat az F-16-osok használatára. Utána az kell, hogy Amerika engedélyezze a gépek bevetését élesben.

Ugyancsak fontos fejlemény, hogy Svédország valószínűleg csatlakozni fog, mivel a jelek szerint sikerült rávenni a törököket a vétó feladására. Az is lényeges, hogy a franciák követik a brit példát és hosszú távú cirkáló rakétákkal szerelik fel az ukrán hadsereget, így az most már jóval az orosz arcvonal mögött található célpontokat is tud támadni.

A Fehér Ház immár komolyan tanulmányozza Zelenszkij kérését, hogy adjon ATACMS rakétákat, amelyekkel jó 300 kilométerről is célba lehet találni. A döntés annál is sürgetőbb, mivel egyes washingtoni illetékesek lassúnak tartják az ukrán ellenoffenzívát.

Ám hogy Putyint eltérítsék a jelenlegi irányvonalhoz, ahhoz még több kell. A Nyugat idáig 180 milliárd dollár értékű segítséget adott a megtámadott országnak. Így most a NATO-nak bizonyítania kell, hogy ígérete több puszta szónál, már ha a cél megszállt területek jó részének felszabadítása.

 

Die Welt

 

Az egyik legtekintélyesebb nagy-britanniai orosz szakértő úgy látja, hogy Putyin rendszere három pilléren nyugszik, de a Wagner-csoport felkelése mind a hármat megingatta. Mark Galeotti, aki a Mayak Intelligence kockázatelemző cég vezetője és már vagy 25 könyvet írt Oroszországról, illetve a Szovjetunióról, egyértelműnek tartja, hogy a három tényező közül az elnök mindenképpen búcsút inthet a személyes legitimitásának.

Hiszen előbb árulónak minősítette Prigozsint, majd kiegyezett vele. Ám a zsoldos vezér még ahhoz sem tartja magát. Nincs Minszkben, ugyanakkor továbbra is van felhasználható tőkéje. Putyin csődöt mondott, mivel nem tudta megakadályozni, hogy a belső vita ne csapjon át nyílt veszélybe.

A másik csapás ott érte, hogy az orosz tartalékok még mindig tetemesnek tűnnek, ám gyakorlatilag felemészti őket a háború. Végül pedig megbízhatatlannak bizonyult a biztonsági apparátus, ez pedig így együtt azt jelenti, hogy a rezsim, az állam jelentősen meggyengült.

A szakértő kétli mindazonáltal, hogy Putyin ne értesült volna előre, mi készül. Ám amikor nehéz döntést kell hozni, azt tapasztalni, hogy inkább kivár, olyan, mintha megbénulna. Márpedig itt arról volt szó, hogy Prigozsinra kellett (volna) csapást mérni, miközben ő a rendszer egyik központi eleme. Ezért súlyosbodott ennyire a helyzet.

Viszont lehet tekinteni az egész zendülést úgy, hogy az bizalmi szavazás volt. És hát az emberek zöme úgy reagált, hogy inkább kivár. Nagy tisztogatásokra ugyanakkor nem lehet számítani, mert amikor válság van, Putyin általában a kibekkelés mellett dönt. Ráadásul zajlik az ukrán ellentámadás, vagyis ez nem a jó időpont a katonai vezetés lefejezésére. Ellenben ha meneszti Sojgut és Geraszimovot, akkor az elnök is gyengének látszik, azaz megerősítené, hogy Prigozsinnak igaza volt.

 

Die Zeit

 

Szakadékba került az izraeli demokrácia – jelenti Steffi Hentschke, aki szabadúszóként tudósítja a lapot Tel Avivból. A lakosság által nem sokra becsült rendőrség ott tart, hogy tüntetőket vesz őrizetbe, miután azok tiltakoznak az eddigi legszélsőségesebb kormány jogsértő igazságügyi reformterve ellen. De hát Netanjahu már jó ideje az ország belső békéjét kockáztatja, csak azért, hogy hatalmon maradhasson. Úgyhogy Amerika szólt is: tessék tiszteletben tartani a békés megmozdulások jogát.

A törvényhozás a héten első olvasatban már jóváhagyta, hogy az egyetlen ellensúlyt, a Legfelsőbb Bíróságtól megvonják alkotmánybírósági szerepkört. Itt történelmi harc folyik, mert az antiliberális-nacionalista koalíció támadást indított a kialakult jogrend ellen. Azaz a legfőbb bírói testület a jövőben nem tudná megvétózni a törvényhozás határozatait.

Leválthatnák viszont a legfőbb ügyészt, noha ő történetesen a hatalom legfőbb ellenfele az igazságügy átalakításának megakadályozására. Kitűnő szónok és rettenthetetlen. Netanjahu ugyanakkor nagy mestere annak, hogy a támadással védekezzen. Semmitől nem riad vissza, hogy uralmát megőrizze. Márpedig pont ez forog kockán.

Abban bízik, hogy az idő neki dolgozik. Tehát hogy a tömegek belefáradnak a demonstrációkba. Az ellenzék részéről nincs is közös cél, azon kívül nem egészen egy hét múlva kezdődik a nagy szabadságolási időszak. A törvényhozás ellenben a hónap végéig véglegesítheti a kérdéses tervezetet.

 

2023. július 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább