2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Az osztrák menekültügyi csoda

Az osztrák menekültügyi csoda

Ausztria azért küld rendőri egységeket Magyarországra, Szerbiába és Észak-Macedóniába, hogy ezek az országok ne engedjék simán tovább, nyugat felé a migránsokat. És már vannak is eredmények: pl. a burgenlandi határ magyar oldalán, 15 kilométere sávban a december óta közösen működő járőrök 58 embercsempészt kapcsoltak le. A felelősségre vonás azután már a magyar hatóságok dolga. Az osztrák belügyminiszter egyébként bejelentette, hogy az embercsempészek időközben Szlovákián, Csehországon és Olaszországon át próbálkoznak, ez pedig tehermentesíti Ausztriát. De az ország így is csodát művelt: az év első felében 30 %-kal visszaesett a menedékkérők szám, míg Németországban tovább nő. Sőt rekordszintet ért el 2016 óta. Az osztrák titok egyrészt abban rejlik, hogy 3 vagy 28 nap alatt lezavarják a kérelmezők vizsgálatát, és nagy hangsúlyt helyeznek a kitoloncolásra. Ez a gyakorlat sokszor elriasztja azokat, akik ezután vágnának neki az útnak. Másrészt a határvédelmet a legkorszerűbb éjjellátó készülékkel, illetve hőérzékelő kamerákkal szerelték fel, de fontos a 300 drón is, amelyhez jövőre további 50 társul. Egy pár napja a működnek a határállomásokon a szívverést érzékelő detektorok, amelyek segítenek kideríteni, ha valaki teherautón rejtőzött el. Ily módon rövidül az ellenőrzéshez szükséges idő. De az osztrák kormány attól sem riadt vissza, hogy nyomással rávegye Szerbiát: mondja fel az Indiával kötött vízummentességi egyezményt, mert nagyon sok indiai migráns Belgrádon át jutott el Ausztriába. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A kommentár azt hangsúlyozza, hogy a szélsőséges AfD egy más Németországot akar, ám itt az idő, hogy felvegyék ellene a harcot. Sokan ugyanis hozzászoktak, hogy a párt adja a legnagyobb erőt egyes keletnémet területeken, ám ha ez a hozzáállás elfogadottá válik, az a romlásba vezet és itt azért a kancellárnak is vannak teendői.

A szélsőségesek a hét végén tartott kongresszuson csupa keményen EU-ellenes jelöltet állítottak a jövő évi Európa-választásra. A párt népszerűsége továbbra is 21 %-on áll. Noha az gátlástalanul, bár burkoltan hirdeti az antiszemitizmust, ezt azonban komolyan kell venni. Mint ahogy azt is, hogy az elhárítás vezetője szerint a szélsőjobbon rengetegen terjesztik az összeesküvés elméleteket.

És azon is el kell gondolkodni, hogy a nemzetközi Auschwitz Bizottság szerint a párt programja leplezetlenül szélsőséges és völkisch. A demokratáknak, és elsősorban a szociáldemokrata kormányfőnek kutya kötelessége, hogy a társadalom ne nyugodjon bele a jelenségbe. Semmiképpen nem szabad azt hinni, hogy az AfD a politika normális részéhez tartozik. Küzdeni kell ellene.

 

Daily Telegraph

 

Egy brit katonai szakértő úgy látja, hogy Ukrajna végre megtalálta az orosz hadsereg gyenge pontját, amikor tengeri drónokkal két hajót is megrongált, és hogy ez megtörheti Putyint. Richard Kemp, aki zászlóaljparancsnokként ott volt az öbölháborúban, valamint Afganisztánban, azt mondja, hogy Oroszország a tengeren igencsak sebezhető, és módon jelentős gazdasági károkat lehet okozni neki.

Merthogy a rajtaütés kellő figyelmeztetés lehet a civil szállító hajóknak, hogy ne közelítsék meg az orosz kikötőket a Fekete-tengeren. Mivel Moszkva számára főként a Kínának és Indiának szállított kőolaj jelenti a bevételek szempontjából a mentőövet, igencsak meg fogja érezni, ha visszaesik az export. Az egyik incidens helyszíne közelében lévő Novorosszijszkból pl. naponta 600 ezer hordó kőolajat indítanak útnak.

Az újfajta harcmodor ugyanakkor változtatásra kényszeríti az orosz katonai utánpótlást is, de a következmények sokkal messzebbre hatnak. És még csak azt sem lehet mondani, hogy az ukránok túllépnének az önvédelmen, már ha betartják a háború jogát. Kijevnek mindenképpen új, jelentős frontot kell nyitnia a tengeren.

Ám lehet, hogy az USA hamarosan közbeszól, mivel aligha szeretné, ha a választások közeledtével megemelkednének a nyersanyaghordozók árai. Ily módon Zelenszkijnek egyensúlyoznia kell, hiszen egyrészt az az érdeke, hogy a legnagyobb kárt okozza az ellenségnek, ugyanakkor fenn kell tartania a támogatást szövetségesei részéről. De az nem kétséges, hogy megtalálta a Kreml Achilles-sarkát.

 

Daily Telegraph

 

A jobboldali lap vezércikke úgy ítéli meg: bőven elképzelhető, hogy Kína már nem támogatja olyan mértékben Oroszországot, mint eddig. Erre utal, hogy ott volt a Szaúd-Arábiában rendezett nemzetközi értekezleten, amelyre Ukrajnát meghívták, az oroszokat viszont nem. Hogy részt vett a tanácskozáson, azt több európai elemző úgy vette: a Kreml még inkább elszigetelődik. Mellesleg Peking a jelek szerint közvetíteni szeretne a tárgyalásos rendezés érdekében.

Moszkva fokozottan támaszkodik a 3. világ támogatására, miután egy sor állam nem csatlakoztak a NATO álláspontjához. Ám ezek az országok hajlanak arra, hogy Kínát kövessék, nem utolsósorban, mert annak jelentős a befolyása Afrika, a Közel-Kelet és Latin-Amerika nagy részén.

A szaúdi konferenciáról ugyan záróközleményt nem adtak ki, de egy jól értesült forrás szerint a jelenlévők támogatták Ukrajna területi épségét és szuverenitását. Ha ez Kínára is vonatkozik, az jó hír, mivel Kijev igényt tart a Krím visszaszerzésére is.

Sokan persze kétlik, hogy Peking mennyire ért egyet ezzel, hiszen közben változatlanul fenyegeti Tajvant. Ám ha Kína úgy ítéli meg, hogy az érdekeit az szolgálja, ha az ukrán feltételek alapján zöld asztalhoz kényszeríti Putyint, akkor az elnök nem számíthat szövetségesére úgy, ahogyan azt remélte.

 

FT

 

Hogy Oroszországban további 19 évet sóztak Navalnij nyakába, az csupán a jégjegy csúcsa – állapítja meg a szerkesztőségi állásfoglalás. Mert nagyon úgy néz ki, hogy az orosz hatóságok mindent bevetnek az ellenzéki vezető elhallgattatására. Először megmérgezték, majd hamis vádakkal 9 évre bezárták. Most pedig jött az újabb ítélet, „szélsőségesség” címén.

Ahogy bánnak vele, az gyalázatos. Ám sokaknak jut ugyanez a sors Putyin bírálói közül, nem beszélve annak a kb. 20 ezer embernek az őrizetbe vételéről és zaklatásáról, akik az utcán tiltakoztak a háború ellen. A Kreml fokozza a megfélemlítő kampányt és ehhez a múlt század legsötétebb módszereihez folyamodik.

Navalnijt különleges büntető lágerbe küldik, és ott még inkább el lesz vágva a külvilágtól. Több munkatársa is már a rács mögött van. Külön ügy Kara-Murzáé, akit megdöbbentő módon 25 évvel sújtottak, mert nyilvánosan „lejáratta” az orosz hadsereget. Őt egyébként kétszer próbálták meg méreggel eltenni láb alól.

Perbe fogták Orlovot, a Memorial társelnökét is, ő három évet kaphat. De szintén börtönben van a Wall Street Journal moszkvai tudósítója. Ő az első külföldi újságíró, akit kémkedéssel vádoltak meg a hidegháború óta.

Orlov úgy nyilatkozott, hogy az eljárásmód sok tekintetben a Brezsnyev-időszakot idézi, de a durvaságot és a kiszabott szabadságvesztés hosszát tekintve ez már olyan, mint Sztálin alatt.

Tiltakozásképpen a nyugati cégeknek sürgősen ott kellene hagyniuk Oroszországot. A politikusoknak és diplomatáknak minden lehetséges alkalommal ki kellene nyilvánítaniuk szolidaritásukat az orosz demokratikus ellenzékkel. A kormányoknak pedig félre kellene tenniük minden ellenérzésüket a fogolycsere érdekében.

Hogy az ország ennyire eltávolodott a jogállamtól, az a háború további romboló hatása, de hogy megforduljon, ahhoz évek kellenek majd.

 

Bloomberg

 

Az izraeli miniszterelnök közölte, hogy átalakítja azt a bizottságot, amely a jövőben a bírák kinevezése ügyében lenne illetékes, ám amely ellenzékiek szerint túl nagy beleszólást engedne a politikának a független igazságszolgáltatás dolgába. Vagyis a jelek szerint visszalép attól az ígéretétől, hogy a parlament felülvizsgálhatja a Legfelsőbb Bíróság döntéseit, és hogy a miniszterek nevezhetik ki saját jogi tanácsadóikat.

A politikusra hatalmas nyomás nehezedik a keményvonalas vallásos és nacionalista koalíciós partnerek részéről, közben azonban százezrek tüntettek, hogy megmaradjon a bíróságok önállósága. Amit Netanjahu most bejelentett, az középútnak tűnik, ám a soha nem látott méretű izraeli demonstrációk részvevői szerint nem más, mint képmutatás az általuk megvetett vezető részéről.

A befektetőket sem tudta megnyugtatni, hogy vége a feszültségnek. Gyengül a sékel, ugyanakkor emelkedik a kötvények hozama. Az ellenzék attól tart, hogy a mostani hatalom csak még inkább jobbra viszi az országot, ha kezes emberekkel tölti meg az igazságszolgáltatást.

 

FT

 

Trump sok tekintetben iskolát teremtett és Biden nem egy kérdésben a nyomdokaiban halad – fejti ki a lap külpolitikai főkommentátora. Gideon Rachman szerint nem kétséges, hogy a volt elnök hencegő és hazug, de ettől még olyan változásokat indított el az amerikai politikában, amelyekre utódja is épít, és amelyek akkor is fennmaradnak, ha börtönbe kell mennie annak, aki kitalálta őket.

Ilyen hogy vissza kell hozni a termelést az Egyesült Államokba, és hogy a Kínával és Oroszországgal folytatott nagyhatalmi versengést állította a geopolitika középpontjába. A demokrata vezetést alapvetően két tényező vezérelte a trumpi útra: 7 éve, a republikánus győzelem után kénytelen volt komolyabban venni a munkások bajait és felháborodását, illetve hogy elfogadta: kudarcot vallott az elmúlt 40 év Peking-politikája. Azaz hogy a KKP vezette ázsiai nagyhatalom sosem lesz a nemzetközi rend felelős szereplője.

Trump ily módon tartós forradalmat hozott és bármennyire is fura, sőt viszolyogtató: ezért elismerés jár neki. A politikus Washingtonban sokak számára barbár, akinek az öröksége mindig az az lesz, hogy támadást intézett a demokratikus rendszer ellen. De lehet, hogy éppen egy ilyen tabutörő barbár kellett ahhoz, hogy az ország szakítani tudjon a sok évtizedes közmegegyezéssel a kereskedelem, a globalizáció és Kína ügyében.

 

 

 

2023. augusztus 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább