2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A jobboldali szélsőségesek hatalomra törnek Európában?

A jobboldali szélsőségesek hatalomra törnek Európában?

A német közszolgálati rádió, a Deutschlandfunk nem sok esélyt lát arra, hogy a szélsőjobb meg tudja szerezni a hatalmat Európában. Ahhoz ugyanis túl nagyok köztük az ellentétek. Az összefogást leginkább Orbán Viktor szorgalmazza. A törekvése az, hogy az irányításával egyesüljön a két érintett EP-frakció. Sorra szervezi ennek érdekében a találkozókat, ott ki is nyilvánítják az egységet, ám közben újra meg újra kiderül, milyen mélyek az árkok közöttük. Olyannyira, hogy az szinte lehetetlenné teszi az erők egyesítését. Legyen szó az uniós tagságról vagy az euró sorsáról, az Oroszországhoz fűződő viszonyról, vagy akár a migrációról. Azaz jelentős korlátokba ütközik a Nacionalista Internacionálé megteremtése. Ráadásul az előrejelzések azt mutatják, hogy a kereszténydemokraták, a szocialisták és a liberálisok biztos többséget szereznek jövőre az Európa-választáson. De előfordulhat, hogy idővel ez az előny leolvad és akkor a nem hivatalos koalíció kénytelen lesz támogatás után nézni más pártcsaládok háza táján. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

A lengyel elnök szerint Orbán Viktor részben azért cövekelt el Putyin mellett, mert a magyar energiaellátás erősen függ Oroszországtól. Az összes gázt pl. Moszkvától szerzik be, bár vannak, akik erre azt mondanák, hogy ez politikai hiba és Duda egyetért velük. A válasz másik feléből az derül ki, hogy az államfő alighanem hézagosan ismeri a régió történetét. Azt fejtegette ugyanis a kérdés kapcsán, hogy a régió bizonyos országaiban kedvező történelmi emlékek élnek az oroszokról, mivel annak idején kiűzték a törököket.

Az interjúban hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Varsó azért támogatja Ukrajnát, mert tisztában van az orosz veszéllyel. Ahol ugyanis az oroszok vannak, ott nincs demokrácia. Most is meg kell állítani őket, mert nőket erőszakolnak meg, embereket gyilkolnak meg, sokakat deportálnak keletre.

Egy populista-jobboldali hatalom képviselőjeként arról is beszélt, hogy az amerikai konzervatívoknak szintén be kell állniuk Kijev mögé, mert jelenleg úgy fel lehet tartóztatni a Kreml imperializmusát, hogy az egyetlen tengerentúli katona életébe sem kerül. Márpedig Moszkva helyre akarja állítani a néhai cári birodalmat, ezen dolgozik Grúzia 2008-as megtámadása óta. Ám nem szabad megengedni, hogy erővel megváltoztassa a határokat.

A politikus, akinek országa mindenki másnál nagyobb segítséget nyújtott az ukránoknak, fél ugyanakkor, hogy a lengyelek is belefáradnak a háborúba. Ám ő maga arra igyekszik rávenni az amerikai kormányzatot, hogy Ukrajnának a jövő nyári csúcson ajánlják fel a NATO-tagságot.

 

Deutsche Welle

 

Végre eldőlt, hogy október 15-én lesz a lengyel választás, amely sorsdöntőnek ígérkezik. A két nagy vetélytárs, Kaczynski és Tusk egyetért abban, a rendszerváltás óta még egyetlen egyszer sem volt ekkora a tét. Az múlik ugyanis rajta, hogy az ország illiberális lesz-e, vagy újra az EU-barát útra kanyarodik rá.

De a PiS erős embere bevetette az orbáni trükköt: a szavazást összekötik a migrációról tartandó népszavazással. A bevándorlás 8 évvel ezelőtt sokat hozott a konyhára a Jog és Igazságosságnak, ám most nem annyira ideges a hangulat az idegenek miatt. A párt abból a szempontból sem jól indul, hogy a kormányfőnek menesztenie kellett az igazságügyi minisztert, noha annak nagy szerep jutott volna a kampányban. Ám bizalmas információkat hozott nyilvánosságra egy orvosról, miután az nyilvánosan bírálta.

Viszont a hatalom idáig közpénzből tudta fedezni az alig-alig álcázott választási gyűléseket. Kaczynskiék nem sok sikert tudnak felmutatni a gazdaságban, illetve a szociális politikában, ezért továbbra is szítják a hangulatot az EU, valamint Németország ellen.  A kormány egyúttal azt hangoztatja, hogy az ország biztonsága mindennél fontosabb, ám legutóbb is simán berepült két belarusz helikopter a lengyel légtérbe és a légvédelem a füle botját nem mozgatta.

Az ellenzéknek nem sikerült egyesítenie az erőit, ezért Tusk a Polgári Platform élén egyedül vág neki a küzdelemnek, de a két nagy párt közti különbség a minimálisra olvadt.

 

Washington Post/AP

 

Egy sor ország már próbál leválni az orosz fűtőanyag szállításokról, ám egy orosz szakértő szerint nagy kérdés, hogy mit tesz Franciaország és Magyarország. Vlagyimir Szlivjak, az Ecodefence nevű környezetvédő szervezet társelnöke emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor szoros kapcsolatokat ápol  Kremllel és Paks teljes mértékben az orosz hasadóanyagtól függ és ez vonatkozik a két építendő reaktorra is. Márpedig a bővítés évtizedekre szükségessé teszi az együttműködést.

A hírügynökség annak kapcsán foglalkozott a kérdéssel, hogy Putyin hatalmas hasznot húz a dúsított urán eladásából és a befolyó több száz millió dollárból finanszírozza a háborút. Még az USA is nagy mennyiségben vásárol a Roszatomtól, sőt a múlt évben még többet is, mint korábban. Így gondok lennének az ellátással, ha Moszkva egy nap felmondaná a szerződéseket. Az amerikaiak a szükséges urán 12, az európaiak pedig 17 %-át veszik az orosz partnerektől. A franciák 2022-ben háromszor annyi orosz urániumot vásároltak, mint egy évvel korábban.

A Roszatom tavaly 2,2 milliárd dollárért szállított a nukleáris energia előállításához szükséges berendezéseket, illetve anyagokat. A svédek azonban visszaléptek az üzlettől, a finnek pedig érvénytelenítették a megállapodást egy új nukleáris erőmű építéséről. Új beszerzési forrást keresnek ugyanakkor a csehek, a szlovákok és a bolgárok is.

 

Economist

 

A vezércikk úgy látja: egyre erősebbek ugyan a tekintélyuralmi rendszerek, ám tévednek, amikor azt állítják, hogy a Nyugat rá akarja kényszeríteni saját értékeit egy sor országra, és hogy ez új imperializmust jelent, miközben szerintük az emberek biztonságra és stabilitásra vágynak.

A lap az alapján alakította ki álláspontját, hogy megjelent az új nemzetközi értékkutatási tanulmány, amelyet 90 országban csaknem 130 ezer ember megkérdezésével készítettek el. Az derül ki belőle, hogy Kína véleményével ellentétben az egyetemes értékek fontosabbak, mint valaha. Függetlenül attól, hogy pl. Putyin az etnikai-nacionalista bizonytalanságra játszott rá, amikor megrekedt a gazdasági növekedés. A folyamat azután a háborúban csúcsosodott ki.

Trump és Bolsonaro is rájött, hogy kihasználhatja a tömeges elbizonytalanodást. Ezért azt hangoztatták, hogy az ellenfeleik tönkre akarják tenni a nemzeti életmódot, sőt az ország fennmaradását fenyegetik.

A kérdés az, miként lehet segíteni, hogy mindenki nagyobb biztonságban érezze magát. Kína válasza erre az, hogy közömbös többséget igyekszik kialakítani, amely kimarad a politikából és nem kérdőjelezi meg a fennálló rendet. Ennél többet kínál azonban a jogállam szavatolta jólét. A legjobb azonban, ha sikerül megbirkózni a változásokkal és itt jönnek a képbe az egyetemes értékek, mivel azok alapján közmegegyezést lehet elérni. Az pedig visszahat a biztonságra.

 

Deutschlandfunk

 

A német közszolgálati rádió nem sok esélyt lát arra, hogy a szélsőjobb meg tudja szerezni a hatalmat Európában. Ahhoz ugyanis túl nagyok köztük az ellentétek. Az összefogást leginkább Orbán Viktor szorgalmazza. A törekvése az, hogy az irányításával egyesüljön a két érintett EP-frakció. Sorra szervezi ennek érdekében a találkozókat, ott ki is nyilvánítják az egységet, ám közben újra meg újra kiderül, milyen mélyek az árkok közöttük.

Olyannyira, hogy az szinte lehetetlenné teszi az erők egyesítését. Legyen szó az uniós tagságról vagy az euró sorsáról, az Oroszországhoz fűződő viszonyról, vagy akár a migrációról. Azaz jelentős korlátokba ütközik a Nacionalista Internacionálé megteremtése.

Ráadásul az előrejelzések azt mutatják, hogy a kereszténydemokraták, a szocialisták és a liberálisok biztos többséget szereznek jövőre az Európa-választáson. De előfordulhat, hogy idővel ez az előny leolvad és akkor a nem hivatalos koalíció kénytelen lesz támogatás után nézni más pártcsaládok háza táján.

Jelenleg a Néppárt elnökét azzal vádolják, hogy szövetkezni próbál a Meloni vezette Konzervatívokkal és Reformerekkel, továbbá a Renew-val. Ám ennek ellentmond, hogy az EPP, valamint a Renew aligha áll össze a PiS-szel, márpedig az is tagja a kiszemelt szélsőjobbos csoportnak.

Inkább arról lehet szó, hogy Weber próbál jelentős pártokat megnyerni a középnek a politikai paletta jobboldaláról, mert ez szavatolhatná a fő áramlatnak a kényelmes többséget. De célja az is, hogy a jövőben is a Néppárt legyen a legfőbb erő Strasbourgban, mert akkor ismét ők adják a Bizottság következő elnökét.

 

Guardian

 

A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója igen élesen kikelt a háború ellen. Arkagyij Volozs barbárnak nevezte az inváziót. Úgy fogalmazott, hogy megdöbbenti az ukrán nép sorsa, az ottani emberek házait nap mint nap bombázzák.

Az üzletember izraeli emigrációban él 2014 óta, de ilyen éles hangú nyilatkozatot idáig csak egyszer látott a világ: Oleg Tyinkov, a az egyik legnagyobb orosz bank alapítója kelt ki magától. Ő tavaly tiltakozásul lemondott orosz állampolgárságáról.

A Yandexet a new yorki tőzsdén jegyzik. Az orosz ellenzék azonban azzal vádolja, hogy bár a portál sokak számára fő hírforrás, ám az cenzúrázza a hatalmat bíráló bejegyzéseket, és a hivatalos propagandát nyomatja.

Az EU tavaly indexre tette Volozst, aki erre válaszul megvált vezérigazgatói tisztségétől és kilépett az Igazgatóságból. A büntető intézkedést ugyanakkor megalapozatlannak nevezte.

 

Süddeutsche Zeitung       

 

Szerencsejátékba kezdett az olasz kormány, amikor minden egyeztetés nélkül különadót vet ki a bankokra. Arra hivatkozik, hogy a magas kamatok révén a pénzintézetek megszedik magukat, ám ebből semmi sem jut az embereknek. Végzetes tévedés azonban, hogy Meloniék a hatalmat az igazságosság elé sorolják – egy kapitalista társadalomban.

A Rómában keltezett kommentár szerint a húzás három okból is félresikeredik:

1. Szinte mindig rossz eredményre vezet, ha a politika pillanatnyi meggondolásból cselekszik.

2. Az ad hoc intézkedések felborítják a vállalatok hosszabb távú stratégiáit, mert úgy nem lehet tervezni, ha a hatalom beleavatkozik a piac működésébe. Éspedig minél sűrűbben, annál kiszámíthatatlanabbak lesznek a politikai keretfeltételek, márpedig azokat ismerni kell a beruházási döntésekhez.

3. Különösen a pénzügyi ágazatban kockázatosak az ilyen módszerek. Ráadásul Olaszország nyakig el van adósodva, sűrűn esik szó arról, hogy egyes bankok bedőlhetnek. Viszont ha a külföldi tőketulajdonosok elkerülik az országot, ugyanakkor az ország magasabb kamatot kénytelen fizetni a nemzetközi piacokon felvett hitelekért, nos, az szakítópróba elé állítja az euróövezetet.

Ily módon csak csodálkozni lehet Róma meggondolatlanságán.

 

Daily Telegraph

 

Az elemzés arra figyelmeztet, hogy a szomorú emlékű brit kormányfőhöz, Liz Trusshoz hasonlóan Meloni is belebukhat, ha szembemegy a piaccal. Az mindenesetre már kiderült, hogy a szélsőjobbos, populista olasz vezetésnek egyáltalán nem fontos a szabad piac. Az olasz Államkincstár volt elnöke úgy látja, hogy a frissiben elrendelt bankadó riadóztatta a pénzpiacot. De a kár már megtörtént. Oda a hatalom hitele.

A miniszterelnök asszony sokáig élvezte a mézesheteket, miután az Olaszország Fivérei tavaly októberben átvette az ország irányítását. Ám most légy került a levesbe, miután Salvini rohamot intézett a pénzintézetek ellen. A cél az volt, hogy megmentse azokat, akik változó kamattal vettek fel jelzálogot.

A Société Générale elnöke szerint azonban a Liga erős embere spekulánsokon igyekszik segíteni, miután azok rossz lóra tettek. Csakhogy egy jobboldali kabinet részéről meglehetősen furcsa, ha az állam meg akarja téríteni a veszteséget. Ugyanakkor az ár az lesz, hogy lassul a növekedés, mivel a bankok visszafogják a tevékenységüket.

Hasonlóképpen öngólnak tűnik, hogy kormány meg akarja szabni a repülőjegyek árát a szicíliai, illetve szardíniai járatok esetében. Ez szintén arról tanúskodik, hogy a hatalom teljesen járatlan a piacon és vállalatellenes döntéseket hoz. Mert az eredmény előreláthatólag az lesz, hogy sokkal kevesebb gép közlekedik majd.

Így viszont Meloni néhány hét múlva azzal szembesülhet, hogy a külföldi befektetők igencsak hevesen nekitámadnak. Az pedig Liz Trussnak is megpecsételte a sorsát.

 

2023. augusztus 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább