2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ukrajna hamarosan átélheti a maga Monte Cassinóját

Ukrajna hamarosan átélheti a maga Monte Cassinóját

Vagyis hogy egységei hosszas küzdelem után áttörik az ellenség védelmi vonalát és utána már nem lehet őket feltartóztatni. Felszabadíthatják a Krímet, ami elvezethet Putyin bukásához is. Hamish de Bretton-Gordon, a Királyi Hadsereg első páncélos ezredének volt parancsnoka azért hozza fel a 2. világháborús példát, mert a szövetséges erők jó öt hónapig küzdöttek olasz földön, mire legyűrték az ellenállást, de onnantól kezdve egésze Rómáig vonultak és lehetővé tették a partraszállást. Ez volt a nyitány Hitler teljes vereségéhez. Ukrajnában a legnagyobb akadályt jelenleg az jelenti, hogy az orosz vadászgépek és támadó helikopterek gyakorlatilag nagy távolságból akadály nélkül végezhetik a feladatukat és megnehezítik Kijev számára az előrenyomulást. A moszkvai parancsnokságot főleg az bátorította fel, hogy továbbra sem érkeznek az F16-osok. Az ukránok viszont még nem vetették be alakulatok egyharmadát. A fő erő, valószínűleg két páncélos hadosztály, nyugati tankokkal és páncélozott harcjárművekkel felszerelkezve várhatóan akkor indul meg, ha már sikerül rést nyitni a Szurovikin tábornokról elnevezett védvonalon. Mivel az orosz ellenállás statikus és nincsenek stratégiai tartalékok, az ukrán egységek gyorsan kiűzhetik az ellenséget a Krímből. Ám egyes nyugati vezetők nehezen fogják fel, mekkora veszély leselkedik Európára, és hogy ennek elhárítására minden lehetséges fegyvert Ukrajna rendelkezésére kell bocsátani. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Huffington Post

 

Nem véletlen, hogy annak idején Trump halálra dicsérte Orbán Viktort, amikor 4 éve találkoztak a Fehér Házban, mondván, hogy a magyar vezető sok tekintetben egészen kiváló munkát végzett. Igaz, ami igaz: példát mutatott az autokratáknak, miként kell megszelídíteni a sajtót, illetve engedelmességre kényszeríteni az igazságszolgáltatást – írja a leglátogatottabb amerikai hírportálon Bruce Maiman, aki jó 30 éve dolgozik a tengerentúli médiában.

Most félreveri a harangokat, mert úgy látja, hogy a volt elnök a jól kifejlett fasizmust akarja meghonosítani, ha győz jövőre. Ez azt jelentené, hogy teljes mértékben ellenőrzése alá vonná a végrehajtó hatalmat, így az nem tudna ellenállni neki. Sem a külügy, sem az igazságügy, sem a titkosszolgálat, sem a médiahatóság, de még a Pentagon sem.

És ez még nem minden. Bárkit kirúghatna, akiről úgy gondolja, hogy az útjában áll. Fellebbezni nem lehetne Elnöksége végén ezt a munkatársai már kidolgozták, ő pedig jóváhagyta, csak jött Biden és eltörölte. Összesen 50 ezer tisztség lenne veszélyben. Ha a politikus visszatér, a bosszú vezérelné. Amit akar, azt hívhatja bárki, ahogy akarja: diktatúrának, tekintélyelvűségnek, fasizmusnak, monarchiának. És Trump még csak nem is próbálja leplezni.

A terv nyugodtan származhatna Putyintól, Orbántól, Hszitől vagy Kim Dzsong Untól is. Egyébiránt nem is a korábbi elnök a kulcsfigura ebben a történetben. Ő csupán hasznos idióta, aki vagy túl ostoba, vagy túl lusta, vagy mind a kettő, de nem érti, miként kell működnie egy kormányzatnak. Csak eszköz azonban olyanok kezében, akik teljesen át kívánják alakítani a végrehajtó hatalmat.

Olyanok húzódnak meg a háttérben, mint a Heritage Alapítvány és az Amerika Mindenekelőtt Politikai Intézet.  Arcátlanul át akarják venni az irányítást, egyben szétverni az ellenzéket. Ezt nem lehet azzal elintézni, hogy csupán egy párt szélsőségeseiről van szó. Ha nem látják a veszélyt a hatalom birtokosai, akkor az ország sorsa megvan pecsételve

 

Politico

 

Lendületbe jött Bulgáriában az Európai Ügyészség, mert megelégelte, hogy hatalmas uniós pénzek tűnnek el kézen-közön. Az EPPO emberei a bolgár rendőrség, illetve titkosszolgálat közreműködésével 28 lakást, illetve irodát kutattak át. Olyan beruházások részleteit igyekeznek felderíteni, amelyek a vasút fejlesztését, illetve ingatlanok hőszigetelését szolgálták. Egy kisváros polgármesterét letartóztatták, mert a gyanú szerint hamis papírokkal igazolta jó pár közintézmény energiahatékonyságának javítást. Egy sor tanú, illetve gyanúsított kihallgatását irányozták elő.

Viszont hogy a rajtaütésekhez a karhatalom több mint 100 tagját kellett mozgósítani, az mutatja, hogy a tettesek felkutatása erősen függ a kormány, illetve az igazságszolgáltatás együttműködési hajlandóságától. De az már látszik, hogy a két, összesen 241 millió euró értékű vasútfejlesztés során az állami infrastruktúra fejlesztő két magáncégnek adta a megbízatást, ám azok fiktív cégek alkalmazásával összesen 2,5 millió eurót tüntettek el, majd mostak tisztára.

A bolgár ellenzék már évek óta mondogatja, hogy szervezett alvilági bandák európai pénzből gazdagodnak meg. Az EPPO Bulgáriában jelenleg 143 vizsgálatot folytat, a becsült kárérték: 492 millió euró.

 

Bloomberg

 

A vezércikk arra hívja fel a figyelmet az olasz különadó bejelentése után, hogy Európa attól nem lesz erősebb, ha kirabolja a bankokat. Meloni 40 %-ban gondolkodott, ami jó 3 milliárd eurós bevételhez juttatta volna, de a pénzintézetek értéke azonnal mintegy 10 milliárd euróval esett a tőzsdén. Tavaly Spanyolország is hasonló lépésre szánta rá magát, a három balti ország pedig azt fontolgatja, hogy követi a példát.

Csakhogy a többletterhek pont azt a tőkét szívják el, amely ahhoz szükséges, hogy a bankok fedezni tudják veszteségeiket. Minél nagyobb a tartalék, annál nagyobb válságot képesek elviselni, így baj esetén is tudnak kölcsönöket nyújtani. Viszont ha egy hatalom ily módon igyekszik betömködni a költségvetési lyukakat, az az eurót is fenyegeti. Mert miért mentené meg adott esetben Németország a bedőlt spanyol vagy olasz bankokat, ha azokat saját kormányuk szándékosan meggyengíti?

Az igaz, hogy az európai pénzintézeteknek nagyobb mértékben hozzá kell járulniuk a közös jóhoz. De ehhez az kell, hogy legyenek kellő alapjaik, ha netán beüt a krach. Viszont ha extra adó megfizetésére kötelezik őket, akkor valószínűleg meg kell őket menteni a következő válság során.

 

New York Times

 

Paul Krugman különösen aggasztónak nevezi, hogy a szuperhatalom Kína vezetése egyre autokratábbnak és kiszámíthatatlanabbnak tűnik. Merthogy az ilyen rendszerek hajlanak arra, hogy a belső nehézségekről külső kalandokkal vonják el a figyelmet. Ily módon az ország egyre nagyobb veszélyt jelent a globális biztonság szempontjából.

Szokásos blogjában a Nobel-díjas közgazdász felidézi, hogy két éve a kínai gazdaság még szárnyalt. Sok évtizedes erőfeszítés árán gazdasági szuperhatalom lett. Peking rosszul kezelte  járványt, és amikor eltörölte a teljesen szükségtelen korlátozásokat, az sem hozta vissza a lendületet az üzleti életben.

Most pedig már deflációval küszködik. De hát lenyomja a magánfogyasztást, nem teremt alkalmat, hogy az emberek befektessék a megtakarításaikat. A Valutaalap középtávon kevesebb, mint évi 4 %-osra becsüli a fejlődés mértékét. Ilyen ütem mellett lehetetlen az, amivel a kormány próbálkozik, már ti. hogy a GDP 40 %-át szándékozik fejlesztésre fordítani.

Hogy baj lesz, az már jó ideje látszott, ám idáig az ingatlanszektor elfedte. És a vezetés továbbra sem hajlandó reformokra, de kérdés, hogy meddig teheti ezt. Ráadásul Amerika igen kemény az országgal szemben. Szóval mindebből nem sok jó ígérkezik a világ számára.

 

FT

 

A szerkesztőségi állásfoglalás nyugtalanítónak tartja, hogy Kínát utolérte a defláció, mert a gyenge gazdasági teljesítmény kulcsfontosságú nem csupán Peking, hanem a világ számára is. Erősödik a munkások elégedetlensége, kilőtt a munkanélküliség, a zuhanó ingatlanárak miatt a családok úgy érzik, hogy elvesztik, amijük van.

A múlt hónapban az árak 0,3 %-kal mentek lejjebb, így félő, hogy a gazdaság lefelé tartó spirálba kerül. A botladozó gazdaság kedvezőtlenül hathat a nemzetközi piacra is. Súlyos szerkezeti bajt jelent, hogy egy sor önkormányzat keményen eladósodott, illetve hogy a magánszektor bürokratikus korlátozása lenyomja vásárlókedvet.

Itt már nem elég a bütykölgetés, bátor reformokra és ösztönzőkre van szükség. Először is rendezni kell a települések csaknem 10 billió dolláros tartozásait. Ehhez kasszát kell csinálni, majd meg kell engedni, hogy magánbefektetők is átvegyenek a besült állami tulajdonból, ám ez jelenleg még tabunak számít. 

Utána rá kell venni a lakosságot, hogy költekezzen.  Csökkenteni kell a jelzálog kamatokat, a törlesztési kulcsokat, ez jó kezdet lenne. Ha fel lehet tartóztatni az ingatlanárak zuhanását, akkor az embereknek az lesz a benyomásuk, hogy a vagyonuk nem apad tovább. Ám ha nem sikerül a próbálkozás, akkor annál gyorsabban bekövetkezik a deflációs megrázkódtatás.

 

FT

 

A Bellingcat oknyomozó csoport vezetője azt jósolja, hogy ha nem ölik meg Prigozsint, akkor hat hónapon belül újabb puccs lesz Oroszországban. Az 54 éves bolgár Hriszto Grozev nemrégiben kénytelen volt áttenni székhelyét Ausztriából Amerikába, mivel az osztrák hatóságok az orosz fenyegetés miatt már nem tudták szavatolni a biztonságát. De hát ő és munkatársai az orosz állam egy sor cselszövésére derítettek fényt, így Navalnij megmérgezésére és Nyemcov meggyilkolására. Ezek után Moszkva idegen ügynöknek minősítette.

Azt mondja, hogy Putyin egyértelműen el akarja húzni a viszályt, mert abban bízik, hogy Trump kerül a trónra és akkor már nem lesz akkora a nyugati segítő szándék. Ebből a szempontból gondnak tartja, hogy Elon Musk a mesterséges intelligenciával képes befolyásolni a választás eredményét, mert ő ugyan jelenleg Ukrajnát támogatja, de alighanem csak idő kérdése és átáll Moszkva oldalára.

A másik eshetőség, hogy az orosz elnök megbukik, az pedig óvatosságra intene egy sor önjelölt diktátort. Ebben játszhat szerepet a zsoldosvezér, már ha addig nem teszik el láb alól. Az elit látja, hogy semmi értelme a háborúnak, leszámítva persze a hadiipart. Ám senki sem szólal meg, mert nem szeretnék, ha ők lennének az elsők, illetve ha senki sem követné őket. Példa rá Popov tábornok, aki bírálta a Kremlt, ám azóta nyoma veszett. Ezzel együtt az oligarchák számára elviselhetetlen, hogy szinte úgy élnek, mintha Észak-Koreában lennének, nem tudják használni befagyasztott nyugati számláikat.

 

Daily Telegraph

 

Egy brit katonai szakértő úgy gondolja, hogy hamarosan Ukrajna is átélheti a maga Monte Cassinóját, vagyis hogy egységei hosszas küzdelem után áttörik az ellenség védelmi vonalát és utána már nem lehet őket feltartóztatni. Felszabadíthatják a Krímet, ami elvezethet Putyin bukásához is.

Hamish de Bretton-Gordon, a Királyi Hadsereg első páncélos ezredének volt parancsnoka azért hozza fel a 2. világháborús példát, mert a szövetséges erők jó öt hónapig küzdöttek olasz földön, mire legyűrték az ellenállást, de onnantól kezdve egésze Rómáig vonultak és lehetővé tették a partraszállást. Ez volt a nyitány Hitler teljes vereségéhez.

Ukrajnában a legnagyobb akadályt jelenleg az jelenti, hogy az orosz vadászgépek és támadó helikopterek gyakorlatilag nagy távolságból akadály nélkül végezhetik a feladatukat és megnehezítik Kijev számára az előrenyomulást. A moszkvai parancsnokságot főleg az bátorította fel, hogy továbbra sem érkeznek az F16-osok.

Az ukránok viszont még nem vetették be alakulatok egyharmadát. A fő erő, valószínűleg két páncélos hadosztály, nyugati tankokkal és páncélozott harcjárművekkel felszerelkezve várhatóan akkor indul meg, ha már sikerül rést nyitni a Szurovikin tábornokról elnevezett védvonalon.

Mivel az orosz ellenállás statikus és nincsenek stratégiai tartalékok, az ukrán egységek gyorsan kiűzhetik az ellenséget a Krímből. Ám egyes nyugati vezetők nehezen fogják fel, mekkora veszély leselkedik Európára, és hogy ennek elhárítására minden lehetséges fegyvert Ukrajna rendelkezésére kell bocsátani.

 

Der Standard

 

A kommentár emlékeztet arra, hogy az FPÖ ugyan vezet a közvélemény kutatásokban és általában akkor szokott szétszakadni, ha bekerül a hatalomba, ám most mintha előbb jönne az összeomlás. Csak éppen a nagy népszerűség elfedi a Szabadság párt mély belső megosztottságát és régi problémáit.

Egyelőre azonban úgy néz ki, hogy rég nem állt ennyire közel a hatalom megszerzéséhez, jóllehet rengeteg problémát nem megoldani akar, hanem félretolni, akárcsak német testvérpártja, a szélsőséges AfD. Legyen szó a drágulástól kezdve a háborúig.

Nem foglalkozik a berkeken belüli ellentétekkel sem. Pedig egy sor vezetője anyagi visszaélések gyanújába keveredett és ugyanez vonatkozik a bécsi szervezetre is. Pl. családtagok kaptak szolgálati autót, vagy hogy bulik voltak a Városházán a Covid idején. Ennek ellenére folytatódik a kétes gyakorlat. Ideértve, hogy rokonokat alkalmaznak Brüsszelben FPÖ-s EP-képviselők munkatársaiként. Ezt Kickl pártelnök sem nézheti jó szemmel.

A párt több tartományban is együtt kormányoz az ÖVP-vel és ottani korifeusai aligha veszik jó néven, hogy a felső vezetés milyen hevesen támadja koalíciós partnerüket. Állítólag már keresik, hogy ki lehetne kancellárjelölt Kickl helyett. Lehet, hogy már rég megkezdődött a visszaszámlálás az FPÖ legközelebbi válsága előtt. 

 

2023. augusztus 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább