2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Ukrajna győz, de ez nem lesz meg karácsonyig

Ukrajna győz, de ez nem lesz meg karácsonyig

Egy brit szakértő úgy látja, hogy Ukrajna a végén legyőzi Oroszországot, de a háború elhúzódik, ezért a Nyugat mind inkább felismeri: ajánlatos kitágítani az eddigi időhorizontot. Mark Galeotti professzor, a Mayak Kockázatelemző Intézet vezetője, aki már jó 20 könyvet írt szovjet, illetve orosz témákról, megállapítja, hogy a nyugati fegyverek fölényt biztosítanak Zelenszkijnek, Putyin viszont reszket, de az ellenoffenzíva csak lassan halad. Az ukránok persze így is szabadítottak fel területeket és megtépázták az orosz egységeket, de már csak egy-két hónap maradt az áttöréshez. (novemberben az esőzések lehetetlen terepviszonyokat alakítanak ki.) Így a siker esélye egyre kisebb lesz, mármint, hogy délen kettévágják az ellenséges egységeket és elszigeteljék a Krímet.  De hát ilyen rövid idő alatt nem lehet alapjaiban megújítani egy hadsereget, hiába a nyugati hadfelszerelés és kiképzés. Ám továbbra is Kijev kezdeményez. Viszont az oroszok jól beásták magukat és hatékony a tüzérségük, mint ahogy a helikoptereik is. A tüzérségi erő változatlanul kulcskérdést jelent: az orosz fél több lőszert használ fel, de az ukrán ágyúk jobbak. A békének jelenleg esélye nincsen. Ukrajna abban bízik, hogy jobb helyzetben lesz a tárgyalásokhoz, ha nagyobb országrészeket hódít vissza, illetve, ha hozzálát a félsziget ostromához. Moszkva ellenben azt reméli, hogy átvészeli a támadást és utána a patt meggondolásra készteni a Nyugatot. Az oroszoknak sok bajuk van, ideértve, hogy az elnök fél behívni újabb tartalékosokat, mert aggódik a saját helyzete miatt. Minden attól függ, hosszabb távon mennyire képesek kitartani az ukránok – már látszik náluk némi fásultság. Kérdés az is, hogy a szövetségesek mennyire hajlandóak fenntartani a támogatást. De azért Kijev kilátásai jobbak. Ugyanakkor minden érintettnek érdemes végiggondolnia a háborús terveit, mert ez megteremtheti a feltételeket valamiféle békéhez. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Az osztrák belügyminiszter megerősítette, hogy biztonsági kockázatnak tartja a jövő évi választások nagy esélyesének, a szélsőséges Szabadságpártnak a vezérét. Egyrészt azért, mert 5 évvel ezelőtt Kickl a belügyi tárca élén szétverte a titkosszolgálatot, amikor a rendőrség segítségével megrohamozta annak központját és fontos titkos iratokat vitetett el. Ezt azóta már a bíróság is kimondta, nem beszélve arról, hogy megrendített a nyugati társszervek bizalmát.

Másfelől a politikus középkori kategóriákban gondolkodik, erődöket, várakat emleget.  Emellett a szélsőjobb széléhez törleszkedik. Ezért azután Gerhard Karner kizárja annak a lehetőségét, hogy a következő őszre várható választás után együttműködjön az FPÖ elnökével.

Ám mint mondta, erre azért sem lát esélyt, mert úgy ítéli meg, hogy a belső pártviszályok folytán a politikus hamarosan eltűnik a színről. Arra azonban nem kívánt válaszolni, hogy a párttal lehetségesnek tartja-e az összefogást. Arra a kérdésre, hogy saját szűkebb hazájában, Alsó-Ausztriában már létrejött ilyen koalíció, azt felelte, hogy itt két, külön szintről van szó, és nem kell kívülről tanácsokat osztogatni.

Közölte ugyanakkor, hogy ugyan 30 %-kal kevesebb menedékkérelem futott be az utóbbi időben, ám a számok így is magasak. Ennek azonban szerinte csak Kickl örül, mert azt hiszi, hogy az adat megdobja az ő népszerűségét. A miniszter hozzátette: mivel a migránshullám tovább tart, Bécs ragaszkodik ahhoz, hogy Románia és Bulgária egyelőre ne kerüljön be a Schengeni övezetbe.

 

Time

 

A jó Izrael felül fog kerekedni, mert az nem lehet, hogy ennyi ember hiába mozduljon meg – írja a volt helyettes védelmi miniszter, a légierő elitegységének egykori parancsnoka, aki minden szombaton maga is utcára vonul. Ephraim Sneh felidézi, hogy 32 hete százezrek tüntetnek, mert a kormány fel akarja számolni az igazságszolgáltatás függetlenségét, politikai befolyás alá vonná a Legfelső Bíróságot, abszolút hatalmat szerezne magának és bedöntené a demokráciát.

A nyugalmazott tábornok rámutat, hogy a demonstrációk egyre nagyobbak, viszont cseppet sem erőszakosak. Ezzel szemben a rendőrség mind brutálisabb. Izrael ellenségei, főleg Irán, figyelik a történteket, de teljesen rosszul értelmezik azokat. Itt szó sincs gyengeségről, vagy hogy megrendülne a zsidó állam. Márpedig ha nem jól közelítik meg a dolgokat, akkor a következtetés is téves lehet, abból pedig katonai viszály alakulhat ki a régióban.

A légierő tartalékos pilótái ugyan jelezték, hogy nem kívánnak ilyen kormány alatt szolgálni, de mindannyian hazafiak, akiknek fontos az országuk. Ha Izraelt támadás éri, rohannak az egységükhöz. A lakosság persze ettől még kettészakadt, de a demokraták nélkül az ország csupán a 3. világ szintjén mozogna. A jogállam hívei tették start-up nemzetté. És csakis a jó Izrael élheti túl a megpróbáltatást.

 

The Times

 

Egy brit szakértő úgy látja, hogy Ukrajna a végén legyőzi Oroszországot, de a háború elhúzódik, ezért a Nyugat mind inkább felismeri: ajánlatos kitágítani az eddigi időhorizontot. Mark Galeotti professzor, a Mayak Kockázatelemző Intézet vezetője, aki már jó 20 könyvet írt szovjet, illetve orosz témákról, megállapítja, hogy a nyugati fegyverek fölényt biztosítanak Zelenszkijnek, Putyin viszont reszket, de az ellenoffenzíva csak lassan halad.

Az ukránok persze így is szabadítottak fel területeket és megtépázták az orosz egységeket, de már csak egy-két hónap maradt az áttöréshez. (novemberben az esőzések lehetetlen terepviszonyokat alakítanak ki.) Így a siker esélye egyre kisebb lesz, mármint, hogy délen kettévágják az ellenséges egységeket és elszigeteljék a Krímet.  De hát ilyen rövid idő alatt nem lehet alapjaiban megújítani egy hadsereget, hiába a nyugati hadfelszerelés és kiképzés.

Ám továbbra is Kijev kezdeményez. Viszont az oroszok jól beásták magukat és hatékony a tüzérségük, mint ahogy a helikoptereik is. A tüzérségi erő változatlanul kulcskérdést jelent: az orosz fél több lőszert használ fel, de az ukrán ágyúk jobbak.

A békének jelenleg esélye nincsen. Ukrajna abban bízik, hogy jobb helyzetben lesz a tárgyalásokhoz, ha nagyobb országrészeket hódít vissza, illetve, ha hozzálát a félsziget ostromához. Moszkva ellenben azt reméli, hogy átvészeli a támadást és utána a patt meggondolásra készteni a Nyugatot.

Az oroszoknak sok bajuk van, ideértve, hogy az elnök fél behívni újabb tartalékosokat, mert aggódik a saját helyzete miatt. Minden attól függ, hosszabb távon mennyire képesek kitartani az ukránok – már látszik náluk némi fásultság. Kérdés az is, hogy a szövetségesek mennyire hajlandóak fenntartani a támogatást. De azért Kijev kilátásai jobbak. Ugyanakkor minden érintettnek érdemes végiggondolnia a háborús terveit, mert ez megteremtheti a feltételeket valamiféle békéhez.

 

FAZ

 

A lengyeleknek, letteknek, litvánoknak minden okuk megvan az aggodalomra Európa keleti határán, mivel a belarusz diktátor most a migránsokat veti be szomszédjai ellen és Putyinnal vállvetve háborús félelmeket kelt. Ezt fejti ki a jobboldali lap tudósítója Varsóból. Gerhard Gnauck megállapítja, hogy Lengyelország hiába húzott fel öt méter magas fémkerítést, csak a múlt hónapban csaknem 4 ezren léptek be a területére illegálisan Belarusz felől.

Lukasenko hibridháborút folytat. Elterjedt, hogy egy másik játék részvevői lettek azok az ázsiai és afrikai menekültek, akik az ő országán keresztül próbálnak meg bejutni az EU-ba. Közben az orosz önkényúr azt állítja, hogy Varsó egy jókora részt ki akar szakítani magának Ukrajnából, sőt szemet vetett belarusz területekre is.

Talán el is hiszi, a másik despotával együtt, hogy ez a terv. Ám a rendszerváltás óta lengyel oldalon a mértékadó politikusok számára abszolút tabunak számít a nyugati, illetve keleti határ. És a két zsarnok ugyan most revizionizmussal gyanúsítja meg a szomszédjait, valójában ők azok, akik felvetik az 1945, illetve 89 után kialakult határok módosítását. A tűzzel játszanak.

 

New York Times

 

A vezércikk egyetért Bidennel abban, hogy a kínai gazdaság olyan, mintha egy ketyegő időzített bomba volna. A héten újabb jelentős ingatlanfejlesztő ment csődbe és a világ végre ráébredt, mit is jelentenek a Pekingből érkező viharjelzések. A bizonyítékok persze évek óta gyűltek, mármint, hogy a kínai növekedés javarészt nem más, mint adósságra épülő buborék.

A szóban forgó Vidéki Kert (Country Garden) nem tudta kifizetni az esedékes, 22,5 millió dolláros kamatot az általa kibocsátott 1 milliárd dollár értékű kötvény után. A lakásvásárlók nagy-nagy aggálya, hogy hiába tették le a beugrót, mert az általuk választott netán cég nem tudja befejezni a beruházást. A kisebb alvállalkozóknak pedig azért fő a fejük, mert gyakran hitelt vettek fel a nagy fejlesztőktől, ami alternatív pénzforrás a hatalmas szürke pénzügyi piacon.

Az ingatlangondok azért is jelentkeznek, mert a helyi önkormányzatok nem ritkán szintén értékpapírokat adtak ki, hogy létrejöjjön az általuk szorgalmazott ingatlan projekt. Ezeknek a kötvényeknek az értéke megfelel az éves kínai GDP felének. Közben pedig kiderült, hogy a múlt hónapban 14,5 és 12,4 %-kal esett az ország exportja, illetve importja.

A kiutat a vállalkozások fellendítése jelentené, ha Hszi hajlandó volna rá. De mivel éppen betart a magánkézben lévő tech cégeknek, ez nem jó előjel. Viszont ha nem gondoskodik energialöketről az ingatlanpiacon, akkor hamar kifogy minden más lehetőségből, mármint hogy szállítsa a társadalom által várt növekedést.

 

The Times

 

A kommentár arra figyelmeztet, hogy az amerikai állam Trumpot erősíti minden egyes váddal, amelyet a volt elnök nyakába akaszt. A republikánusok ugyanis egyáltalán nem hisznek az igazságszolgáltatás elfogulatlanságában, ebből viszont az következik, hogy jövőre két matuzsálem csap össze a választáson, pedig azt senki sem akarja.

A szerző, Lionel Shriver emlékeztet arra, hogy tavasszal a megkérdezettek kétharmada úgy nyilatkozott a kérdező biztosoknak: sem Bident, sem Trumpot nem szeretné viszont látni a következő időszakban a Fehér Ház lakójaként. Azonban a volt elnök jelölése szinte már elkerülhetetlennek látszik. Pont azért, mert lassan már a negyedik nagy pert indítja ellene az ügyészség.

A demokraták azért szurkolnak, hogy ő legyen a rivális, mert őt Biden biztosan megveri, de ezzel érdemes óvatosnak lenni. A republikánus politikus híveit feltüzeli, hogy a Fox Newst leszámítva az összes sajtóorgánum azt ismételgeti: Trump veszélyezteti a köztársaságot. És minden negatív tulajdonsága, amit a szemére hánynak, csak elbűvöli a támogatóit. Így az, hogy durva, bombasztikus, nyers, bosszúvágyó, terrorizál, ködös, kövér, közönséges, ízléstelen és érzéketlen. Továbbá, hogy szereti megszegni a szabályokat, sőt valószínűleg még a törvényt is. Továbbá hazudik, de hát minden közéleti szereplő hazudik és ő legalább tisztességesen csinálja.

A két tábor kölcsönösen utálja egymást, de az amerikai kulturharc igen közel jár ahhoz, hogy valóságos legyen. Olyan kulcskérdések kapcsán zajlik, mint a szólásszabadság, az abortusz, a szex, az oktatás, a faj és Ukrajna. Nagyon úgy néz ki, hogy a két jelölt ügyében a kocka el van vetve.

 

2023. augusztus 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább