2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Elakadt az ukrán ellenoffenzíva, az egész haditerv most visszakerül a tervező asztalra

Elakadt az ukrán ellenoffenzíva, az egész haditerv most visszakerül a tervező asztalra

A kudarcért felelősség terheli a Nyugatot is, valamint valamelyest az ukránokat is – mutat rá a Politico munkatársa, Jamie Dittmer. Megjegyzi, hogy az újabb állóháború próbára teheti a türelmetlen szövetségesek türelmét, noha azok leginkább magukat okolhatják a hadművelet lassú kibontakozásáért. Eleve túl nagyok voltak a várakozásai. Kijev ugyanakkor túl derűlátónak mutatkozott az áttörés sikerét illetően. Zelenszkij persze próbált egyensúlyozni, így nem zárta, hogy lehetséges a döntő csapás, mivel igyekezett alátámasztani a nyugati bizakodást. Már csak azért is, hogy továbbra is érkezzenek a fegyverek. Másfelől viszont próbálta mérsékelni a reményeket. Ám erre csak túl későn hívta fel a figyelmet. Közben nyugalmazott amerikai tábornokok szabadjára engedték a fantáziájukat. Ugyanakkor valahogy elsikkadt, hogy az oroszok gyorsan tanultak a saját kudarcaikból. Helyenként 30 kilométer széles védvonalat építettek ki, emiatt az ukránok csak bizonyos pontokon és csupán korlátozottan képesek előrenyomulni. Harci moráljuk azonban változatlanul magas. Viszont a hadvezetésük kénytelen eltérni a nyugati iránymutatástól, mert a javasolt hadviselési módhoz hiányzanak az F-16-osok és a nagy hatótávolságú rakéták. Úgyhogy érdemi eredményre inkább csak tavasszal lehet számítani a frontokon. Akkorra viszont már nagy erővel zajlik az amerikai választási kampány, így a Kongresszus nehezebben tud majd megállapodni a további segítségben. Ennélfogva nagy kérdés, hogy a Nyugatban lesz-e elég állóképesség és akarat a győzelem elősegítésére. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Az egy nappal korábbi részletes elemzés szerzője visszatér arra, hogy a Soros-alapítvány éppen akkor távozik Európából, amikor ott javában nyomul a szélsőjobb. Azaz az időpontot ennél rosszabbul nem lehetett volna megválasztani. Az üzletember a szélsőségesek céltáblája lett, amiért az egész világon támogatja a liberális ügyeket. Ez azonban most már nem vonatkozik az öreg kontinens keleti felére, noha ott  a Vasfüggöny leomlása után milliárdokat kötött a demokratikus értékek terjesztésére.De most úgy tűnik, hogy kivonul, miközben aktivisták és politikusok javában próbálják feltartóztatni a populista hullámot. A volt szocialista országokban nehéz eltúlozni a Soros befolyását. A Nyílt Társadalom Alapítvány az eltelt 3 évtizedben jó 19 milliárd dollárt fordított a térségben a roma kisebbség védelmétől kezdve, a migránsokon és a sajtószabadság támogatásán át, a korrupció nyomon követésére, valamint a jogállam megerősítésére.

 

Jelenleg erősödnek a földrészen az olyan nacionalisták és populisták, mint Meloni és Fico. Ráadásul fokozódó anyagi segítséget kapnak az ultrakonzervatív körök. Sorosék pont akkor mennek, amikor jönnek fel az általuk ellenzett körök. 

 

Le Monde

 

Magyarországon kötelező fóliába csomagolni a fiatalságnak szánt LMBT-irodalmat. Az egyik szenvedő alany, Rácz-Stefán Tibor, aki maga is bevallottan meleg, azt tapasztalja, hogy könyvét egyre kevesebb boltban ajánlják, így ő maga fél a cenzúrától. Pedig a kötet jól ment. 

A nacionalista Orbán-kormány két üzlethálózatra is büntetést szabott ki a korlátozások megszegéséért, igaz a Lírának 12-szer akkora bírságot kellett fizetnie, mint a Librinek, amelyben érdekeltségek szerzett a hatalom. A Bizottság azonban eljárást indított az Európai Bíróságon a vonatkozó jogszabály ellen, ám a procedúra sok-sok hónapon át tarthat.

Nyáry Krisztián a Lírától azt mondja, ők még csak-csak kifizetik a tetemes összeget, de egy kis kiadó nem vállalja a kockázatot. Ám mint hozzáteszi, itt nem arról van szó, hogy meg kell védeni a gyerekeket, mert a törvény alapján kirótt büntetés politikai logikát tükröz: addig alkalmazzák, ameddig csak lehetséges lengetni a vörös posztót, majd utána továbblépnek a hatóságok.

Mihály Eszter, az Amnesty International szakértője arról beszélt a tudósítónak, hogy nem tudni, hány kiadványt érint a rendelkezés, de a terület meglehetősen széles. Így öncenzúra lehet a vége. 

 

FT

 

Az EU igen jól teljesít, hatalmas feladatokat végez el, és bizonyos várakozásokkal ellentétben a jelentős változások egyáltalán nem a szétesés, hanem a nagyobb összefogás irányába mutatnak. Ezt fejti ki kommentárjában Philip Stephen, az újság szemleírója, aki szerint ha valaki temeti az Uniót, az nem látja a fától az erdőt.

Hiszen most egy csomó döntési jogkört átadnak Brüsszelnek, méghozzá olyan kormányok, amelyek korábban nem győzték hangoztatni a nemzeti függetlenség fontosságát. Brüsszel immár simán intézkedhet egy sor olyan területen, amelyből korábban kirekesztették az intézményeit. Ilyen az egészségügy, a védelem és a határok ellenőrzése. A Covid egy sor tabut tört meg.

Az euróövezet kezd emlékeztetni egy igazi gazdasági és pénzügyi unióra. A háború alapvetően módosította a szervezet jelentőségét az európai biztonság szempontjából. Lassan kialakul a NATO komoly pillére a kontinensen. 

Mindebben sokat segít, hogy a Bizottságnak elszánt elnöke van, de még többet számított a kormányok szándéka. Változik a megítélés, legyen szó a pénzügyi bajokról, a migrációról, a ragályról vagy a Putyin jelentette fenyegetésről. A nemzetek azt látják, hogy érdekeiket az szolgálja jobban, ha közösen cselekszenek.

 

FAZ

 

A konzervatív lap kommentárja úgy ítéli meg, hogy a PiS a saját uralmának megteremtésén  dolgozik. Ezt szolgálja, hogy a választás napján, október közepén referendumot is tart, a válaszokat sugalló kérdésekkel. Manipulálja a kampányt, igazából nem is a lakosság véleményére kíváncsi.

Ezt támasztják alá a kérdések megfogalmazásán kívül a kiválasztott témák is. Mert ki mondaná azt, hogy helyes eladni az állami cégeket? Alighanem ez a pont viszi el a pálmát, mert rávilágít, hogy a párt igyekszik saját ellenőrzése alá vonni az államot. A köztulajdonban lévő cégeknél már eddigi soha nem látott mértékben a saját embereivel töltötte fel a kulcspozíciókat. Segítségükkel teret hódított a médiában, vagyis politikai célokra használta fel őket. De ugyanilyen megfontolásból terjesztette ki hatalmát az igazságszolgáltatásra is.

Már elárulta, hogy kész manipulálni a választásokat. De egyelőre nem tud áttörést elérni, mert túl erős az ellenzék, a civil társadalom és a sajtó. Ezzel együtt a Jog és Igazságosság közelebb kerül az áhított célhoz, ha sikerrel veszi az akadályt nem egészen két hónap múlva.

 

Politico

 

Mivel elakadt az ukrán ellenoffenzíva, az egész haditerv most visszakerül a tervező asztalra, de a kudarcért felelősség terheli a Nyugatot, valamint valamelyest az ukránokat is – mutat rá a portál munkatársa, Jamie Dittmer. Megjegyzi, hogy az újabb állóháború próbára teheti a türelmetlen szövetségesek türelmét, noha azok leginkább magukat okolhatják a hadművelet lassú kibontakozásáért.

Eleve túl nagyok voltak a várakozásai. Kijev ugyanakkor túl derűlátónak mutatkozott az áttörés sikerét illetően. Zelenszkij persze próbált egyensúlyozni, így nem zárta, hogy lehetséges a döntő csapás, mivel igyekezett alátámasztani a nyugati bizakodást. Már csak azért is, hogy továbbra is érkezzenek a fegyverek. Másfelől viszont próbálta mérsékelni a reményeket. Ám erre csak túl későn hívta fel a figyelmet.

Közben nyugalmazott amerikai tábornokok szabadjára engedték a fantáziájukat. Ugyanakkor valahogy elsikkadt, hogy az oroszok gyorsan tanultak a saját kudarcaikból. Helyenként 30 kilométer széles védvonalat építettek ki, emiatt az ukránok csak bizonyos pontokon és csupán korlátozottan képesek előrenyomulni.

Harci moráljuk azonban változatlanul magas. Viszont a hadvezetésük kénytelen eltérni a nyugati iránymutatástól, mert a javasolt hadviselési módhoz hiányzanak az F-16-osok és a nagy hatótávolságú rakéták. Úgyhogy érdemi eredményre inkább csak tavasszal lehet számítani a frontokon.

Akkorra viszont már nagy erővel zajlik az amerikai választási kampány, így a Kongresszus nehezebben tud majd megállapodni a további segítségben. Ennélfogva nagy kérdés, hogy a Nyugatban lesz-e elég állóképesség és akarat a győzelem elősegítésére.

 

Economist

 

A vezércikk azt boncolgatja a német gazdasági gondok láttán, vajon csaknem negyedszázad elteltével megint odajut-e az ország, hogy Európa beteg embere lesz. A jó tanács az, hogy elkelne egy jókora ráncfelvarrás, azaz ismét alapos reformokra volna szükség. Mert amit annak idején Schröder kancellár bevállalt, az aranykorhoz vezetett, a többi kormány csak irigyelte.

Jelenleg viszont a németek leghátul kullognak a növekedés ütemét tekintve és ez várhatóan nem javul a következő öt évben sem. Sokan panaszkodnak, hogy az ország nem úgy működik, ahogyan kellene. Nem ruházott be az új, élenjáró iparágakba, az önelégültség és a pénzügyi fegyelem túlhajtott elve folytán az állam sem jelent meg fontos megrendelőként.

Jelentős akadályt képez az üzleti tevékenység útjában a bürokrácia, amihez járulnak még a geopolitikai gondok, lásd a túl szoros kínai kapcsolatot. De idetartoznak a széndioxid kibocsátás csökkentésének nehézségei, a leválás az orosz gázról, az atomerőművek bezárása, valamint az elöregedő lakosság okozta bajok.

Emellett az ország nem dúskál tehetségekben. A vállalatok kétötöde nemigen talál képzett  munkaerőt. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a koalíció erősen megosztott, ezért nehezen jut egyetértésre a gyógymód ügyében. Ráadásul erősödik az AfD, így nem várhatóak a kormánytól radikális megoldások, mert az csak a szélsőjobb kezére játszana. Ennélfogva nagy a kísértés, hogy a hatalom marad a bevált útnál, pedig nem szabadna beijedni, inkább előre kellene nézni.

 

Daily Telegraph

 

Egyre veszélyesebbé válik Kínában, hogy bedől az ingatlanpiac, lassan felrobban a gazdaság időzített bombája – mutat rá az újság fő gazdasági elemzője, Ambrose Evans-Pritchard. Úgy látja, hogy a kínai pénzügyi rendszer csupán egyetlen lépésnyire van a teljes válságtól. És ha a hatalom nem tesz sürgős lépéseket, akkor az ország belesüpped a klasszikus likviditási csapdába. Egy helyi szakértő szerint a bajok elhárításához 500 milliárd dollárra lenne szükség.

A fogyasztást kellene fellendíteni, és nincs vesztegetni való idő. De nem tudni, Hszi felismerte-e, mekkora rombolás fenyeget. illetve hogy nyugati közgazdászok tisztában vannak-e a világgazdasági következményekkel, ha Pekingben beüt a krach. A jüan 16 éve nem állt ilyen rosszul a dollárral szemben, mint jelenleg.

Ahogy értékelődik le a nemzeti fizetőeszköz, úgy árasztják el a kínai elektromos járművek, gépek és szélturbinák Európát. A bajok gyökere, hogy fel kell számolni a hatalmas adósságokat, mindenekelőtt az ingatlanszektorban. Merthogy bedőlt a modell, mármint hogy az új vevők befizetéseiből fedezik a régi tartozásokat.

Egy elemző cég arra figyelmeztet, hogy lefelé tartó spirál indult be és a java még csak ezután következik. Így itt a kormánynak kellene a zsebébe nyúlnia, ösztönző csomag formájában. De mintha az elnök-főtitkár vonakodna. Nincs könnyű dolga persze, mert pont az vezetett a mostani hatalmas zűrzavarhoz, hogy folyamatosan kisegítette az elfuserált gazdaságot. Viszont ha nem lép közbe, visszaesés fenyeget és az megkérdőjelezheti a párt legitimitását.

A KKP több hibát is elkövetett: túl sokáig ragaszkodott ahhoz, hogy az állam irányítsa a gazdasági felzárkózást, elfordult a Teng-féle külső nyitástól és visszatért a gazdasági leninizmushoz. Azt hitte, hogy 2008-ban a tőkés világrend válsága köszöntött be. Végül pedig még az előtt vette fel a harcot a liberális Nyugattal, hogy gazdasága eljutott volna annak a szintjére.

Ha Peking nem kap észbe, akkor télen veszélyes kifejlet fenyegeti a világ pénzügyi rendszerét.

 

 

 

2023. augusztus 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább