2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Putyin krokodilkönnyeket hullat Prigozsin után

Putyin krokodilkönnyeket hullat Prigozsin után

Habár most ideges, ez látszik a megnyilatkozásaiból. A korábbi hasonló politikai gyilkosságok után soha nem lehetett nála nyugtalanságot tapasztalni. A zsoldosvezér bűnöző és kíméletlen gyilkos volt, aki csakis saját magának köszönhette a halálát. Az elnök szerint azonban a hatalmas hibája nem feledteti teljes mértékben, mi mindent tett Oroszországért. Mi ez? Júdás csókja? Lehetséges. Ám ha figyelembe vesszük, hogy a hatalom hűségesküre igyekszik kényszeríteni a Wagner-csoport tagjai, akkor azt kell mondani, hogy a Kreml még sosem árult el ilyen fokú bizonytalanságot. Idáig bárki halt meg az elitből, mondjuk, méreggel, golyó által, vagy úgy, hogy felrobbantották, esetleg az illető kiesett az ablakon, ahhoz Putyinnak soha nem volt semmi köze. Ám az ilyen esetek könyörtelen gyakorisággal ismétlődnek, most pl. az égből szedtek le egy repülőgépet. A Kreml közli a hivatalos verziót, nem mintha bárki is elhinné, de onnantól kezdve mindenkinek azt kell szajkóznia. Ám lehet, hogy Moszkva most nem tudja, ezúttal bejön-e a módszer. Ezért van a mézesmadzag és korbács, a Júdás csókja. Egyben megmagyarázza, hogy azért kellett két hónapot várni a bosszúval: ki kellett dolgozni, miként tegyék ártalmatlanná a zsoldoshadsereget. Állami irányítás alá vonják és elválasztják a parancsnokaitól. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Az Európai Parlament Költségvetési Bizottságának Magyarországon járt küldöttsége lát pozitív kezdeményezéseket az Orbán-kormány részéről a kifogásolt jelenségek felszámolására, ám mindent egybevéve továbbra is égbekiáltó állapotokat tapasztalt. Éppen ezért aggódik, hogy nem jut-e a jövőben is ebek harmincadjára magyar földön az unió pénze.

Ezt tartalmazza az a jelentéstervezet, amellyel most készült el a Monika Hohlmeier bizottsági elnök vezette ötfős delegáció. Eszerint továbbra sem biztos, hogy a polgárok, a gazdasági szereplők és a körzetek átlátható, tisztességes és elfogulatlan eljárás keretében juthatnak hozzá a brüsszeli támogatásokhoz.

Kedvezően értékelték pl. az Integrációs Hivatal felállítását, valamint azt, hogy javult az együttműködés az OLAF-fal. Csakhogy változatlanul mutatkoznak jelentős visszásságok. Így a Számvevőszék nem tudta megnyugtatóan elmondani, miként kívánja ellenőrizni a jelenleg befagyasztott alapok felhasználását.

Arról nem beszélve, hogy a hatalom előnyben részesít a pályázatok elbírálásakor bizonyos oligarchákat. Egyes ágazatokat „közeli” üzletembereknek játszanak át, ezért ilyenkor az eredeti tulajdonosokat önkényes, személyre szabott törvényekkel és rendeletekkel kiszorítják a piacról. Számtalan nyugati üzletember panaszkodott már, hogy meg akarják félemlíteni. A többi közt oly módon, hogy meglátogatják a titkosszolgálat emberei. Vagy sűrűn tart náluk revíziót az adóhivatal, illetve a hivatalok önhatalmúlag elrendelt büntetésekkel igyekeznek kikövezni az utat az ellenséges átvétel számára.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai úgy látja, hogy Orbán Viktornak egyetlen más európai országban sincs annyi barátja a politika legfelső szintjén, mint Ausztriában. Ebben persze nagy szerepet játszik, hogy annak idején, jó 20 éve meghívta Schüssel kancellárt Magyarországra, noha az EU éppen kiközösítette az osztrákokat, miután a Néppárt összeállt a szélsőséges Szabadságpárttal.

Az akkor létrejött férfibarátság túlélte az Unió minden magyarellenes határozatát. Az utód, Kurz folytatta a szép hagyományt, védte Orbánt és támadta Merkel menekültpolitikáját. Akkor is a Fidesz mellett érvelt, amikor a Néppártnak, illetve a Bizottságnak támadt vitája a magyar politikussal.

Hogy a bukott osztrák miniszterelnököt alig egy hónap múlva bíróság elé állítják, az nem zavarja sem őt, sem Orbán a jó viszony ápolásában. Kurz nemrégiben fellépett az MCC esztergomi fesztiválján, majd díszvendégként felbukkant az Atlétikai VB-n is. A kétoldalú megbeszélésekhez osztrák és magyar nemzeti zászlók szolgáltatták a hátteret.

A jelenlegi osztrák kancellár is építi a hidat a magyar, illetve a szerb vezetőhöz, noha a magyar kormány elengedett 1500 embercsempészt. Vagyis Orbán – Putyin legszorosabb nyugati bizalmasa – igazán elégedett lehet ausztriai barátaival.

 

EUobserver

 

Nemigen látszik, hogy ki tölthetné be az űrt, amit az hagy maga után Európában, hogy javarészt kivonul a kontinensről a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány. Habár az OSF a hír bejelentésekor külön hangsúlyozta, hogy folytatja a romák támogatását, a brüsszeli Európai Roma Jogi Központ igazgatója azt mondja, a döntés olyan számukra, mint ha egy cég azzal dobná ki régi alkalmazottját, hogy az biztos hamar el tud majd helyezkedni. Tipikus amerikai módi: Ki vagy rúgva – mondja Jovanovics.

Sok érintett szervezetet sokként ért az elhatározás, mert az alapítvány messze többet adott a civil társadalom megerősítésére, mint bárki más. Arról nem beszélve, hogy a részéről nem voltak bürokratikus megkötések. De az is kiderült, hogy nem jut elég pénz a földrészen haladó célokra. Ami van, azt többnyire konkrét tervekre fordítják. Azaz jobban figyelembe kell venni az adományozó igényeit.

A már idézett roma vezető azt gondolja, hogy véget ért egy korszak a földrész és az NGO-k számára. Hiszen a civilek sokszor hosszú távon Soros alapjából tartották fenn magukat. Amit viszont a Bizottság engedélyez, azt általában nem lehet az adott hatalom ellenőrzésére költeni.

Ráadásul ezek a források nem is elegendőek a lyuk betömésére, arról nem beszélve, hogy a jövő évi EP-választáson a jobboldal megerősödése várható – figyelmeztet Alberto Alemanno, az európai jog professzora. Szerinte különösen azok a szervezetek találnak majd nehezen alternatívát, amelyek pl. a rasszizmus ellen, a kisebbségek jogaiért küzdenek.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A konzervatív lap szerint semmi jót nem jelentene Szlovákia szempontjából, ha az éppen egy hónap múlva esedékes választáson Fico vissza tudná szerezni a hatalmat. Márpedig a SMER vezére fél a büntetőjogi felelősségre vonástól, ezért a győzelemre hajt. Ily módon nyomás alá került a jogállam. Napirenden vannak a letartóztatások a biztonsági apparátuson belül, de legalább a lakosság is jól látja, mi a tét.

Meg kell szabadítani az államot egy korrupt hálózat markából. A Fico vezette ellenzék természetesen azzal vádolja az ügyvivő kormányt, illetve az elnök asszonyt, hogy azok beleavatkoznak a választásba. Meg hogy diktatórikus módszereket alkalmaznak. De hát a politikust egyszer már rövid időre őrizetbe vették bűnszövetkezet szervezésének gyanújával. Ám idáig megúszta az elszámoltatást. 

A mai Fico még rosszabb, mint az, amely 5 éve lemondani kényszerült a kettős újságíró-gyilkosság miatt. Radikalizálódott. Tanult a szomszédos országok demagógjaitól és orosz trollok is segítik. A szlovák államot ennélfogva csak akkor lehet megmenteni, ha a politikus még legalább két kormányban nem kap szerepet.

 

EUobserver

 

Oroszországnak jó, hogy Európa továbbra is halogatja Bulgária és Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Erre figyelmeztet az Európai Stabilitási Kezdeményezés nevű berlini agytröszt regionális szakértője. (Az intézet vezetője találta ki annak idején, hogy az EU a migránsok feltartóztatására állapodjon meg Törökországgal – a szerk. megj.).

Cameron MacBride kifejti, hogy a két kormány már minden technikai feltételnek megfelelt, ám belépésüket akadályozza, hogy több kormány továbbra is tart a korrupciótól, a szervezett bűnözéstől, a jogállami normák megsértésétől, illetve attól, hogy kapu nyílik az illegális bevándorlók számára.

Ha azonban az EU elszalasztja a pillanatot, akkor ez nem csupán politikailag üt vissza, hanem felháborodásra lehet számítani a két lakosság részéről is. Egyben ajándékot jelentene a két országban a szélsőjobb számára. Ám itt az idő, hogy Brüsszel díjazza a két kormány erőfeszítéseit és türelmét. A további elutasítás kontraproduktív lenne.

Az olyan rosszhiszemű szereplők, mint Oroszország lesik, miként oszthatják meg az Uniót. És meghalnának, hogy ilyen ellentétet tudjanak kelteni. Tehát most a Bizottságon múlik, hogy Moszkva ne jusson ilyen lehetőséghez.

 

Die Welt

 

Erre a hónapra kiürült Brüsszel, mert szabadságra ment a 40 ezer uniós politikus és tisztviselő, de ősszel különösen két téma ígérkezik kemény diónak. Az egyik a migráció, miután az EP-képviselők hozzákezdenek a menedékpolitika nyár elején elfogadott reformjának vitájához. Sok törvényhozó nehezményezi, hogy a jövőben gyorsított eljárással a külső határokon bírálnák el a kérelmeket.

Vitatott továbbá, hogy ki lehet-e toloncolni, és ha igen, milyen feltételekkel az elutasított kérelmezőket. A viszály almáját jelenti a kötelező elosztási kvóta, valamint az, hogy fejenként 20 eurós bánatpénzt kötelesek fizetni azok az országok, amelyek nem hajlandók menekülteket átvenni. A nagy többség túl alacsonynak tartja az összeget.

A másik kemény dió, hogy mit lehetne tenni a populista pártokkal, amelyek már kormányra kerültek Magyarországon, Lengyelországban és Olaszországban. Lehet-e együttműködni az ilyen erők mérsékelt változataival? Ez ügyben már egyfajta kulturkampf bontakozott ki Brüsszelben.

 

Politico

 

Putyin krokodil könnyeket hullat Prigozsin után, bár most ideges, ez látszik a megnyilatkozásaiból. A korábbi hasonló politikai gyilkosságok után soha nem lehetett nála nyugtalanságot tapasztalni. A zsoldosvezér bűnöző és kíméletlen gyilkos volt, aki csakis saját magának köszönhette a halálát. Az elnök szerint azonban a hatalmas hibája nem feledteti teljes mértékben, mi mindent tett Oroszországért.

Mi ez? Júdás csókja? Lehetséges. Ám ha figyelembe vesszük, hogy a hatalom hűségesküre igyekszik kényszeríteni a Wagner-csoport tagjai, akkor azt kell mondani, hogy a Kreml még sosem árult el ilyen fokú bizonytalanságot. Idáig bárki halt meg az elitből, mondjuk, méreggel, golyó által, vagy úgy hogy felrobbantották, esetleg az illető kiesett az ablakon, ahhoz Putyinnak soha nem volt semmi köze.

Ám az ilyen esetek könyörtelen gyakorisággal ismétlődnek, most pl. az égből szedtek le egy repülőgépet. A Kreml közli a hivatalos verziót, nem mintha bárki is elhinné, de onnantól kezdve mindenkinek azt kell szajkóznia. Ám lehet, hogy Moszkva most nem tudja, ezúttal bejön-e a módszer. Ezért van a mézesmadzag és korbács, a Júdás csókja.

Egyben megmagyarázza, hogy azért kellett két hónapot várni a bosszúval: ki kellett dolgozni, miként tegyék ártalmatlanná a zsoldoshadsereget. Állami irányítás alá vonják és elválasztják a parancsnokaitól.

 

Washington Post/Bloomberg

 

Milyen gázválság? – kérdi a kommentár, miután Európában leállt, illetve erősen csökkentett kapacitással dolgozik egy sor energiaigényes ágazat, és ez lenyomja a keresletet. Ám ennek még meglesz az ára. Mindenesetre most úgy van, hogy a gázpiac új életre kelt. A fűtési időszak közeledtével várhatóan ugyan valamelyest felmennek az árak, de nincs ok a pánikra.

Aligha valószínű, hogy gondok lesznek az ellátással, mivel pl. a németeknél már 14 hónapja egyfolytában esik vissza az ipar termelése. Egy sor üzem nem tud megbirkózni a magas árakkal, pl. azok amelyek műtrágyát, vegyszereket, fémtermékeket, üveget, papírt állítanak elő.

A Morgan Stanley úgy számol, hogy a teljes gázigény jelenleg 15 %-kal marad el az 5 éves átlagtól. Emellett bőven áll rendelkezésre cseppfolyósított földgáz. Ily módon a földalatti tározók töltöttsége már 92 %-on áll. Ez persze csekély vigasz a szívóágon lévő ipari vállalkozásoknak. Emellett tudják, hogy bármiféle piaci izgalom csak felnyomja az árakat. Ezért nem hajlandóak felfuttatni a termelést, mert tudják, hogy baj esetén őket érintenék elsősorban a korlátozások.

Európának minden köbméternyi gázra szüksége van.  Ám a válság következménye az, hogy mély recesszió sújt egy sor ágazatot és hosszú távon a növekedés a vesztes.

 

2023. augusztus 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább