2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Kevés orosz akarta a háborút, de most már nem fogadják el, hogy az ország vereséget szenvedjen

Kevés orosz akarta a háborút, de most már nem fogadják el, hogy az ország vereséget szenvedjen

Erre figyelmeztet Moszkvában szerzett tapasztalatai alapján a 4 éve alapított washingtoni külpolitikai elemző intézet, a Quincy Institute eurázsiai programjának igazgatója. Anatolij Lieven szerint beszélgetőpartnerei közül sokan félnek, hogy ha Ukrajna nyer, akkor Putyinnak mennie kell és zűrzavar tör ki, ami rettenetes időszak nyitánya lesz. Azt szűrte le a konzultációkból, hogy az elit nagy része és az átlag orosz számára járható út volna a tűzszünet a mostani frontfonalak mentén, ha azt az elnök megfelelő orosz sikerként tálalná. A vezetés keményen nacionalista elemei, valamint a hadsereg héjái persze igencsak elégedetlenek volnának, de ők meggyengültek Prigozsin bukásával, valamint a szélsőséges blogger, Girkin letartóztatásával. Ám az államfő láthatólag továbbra is fél tőlük. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Newsweek

 

Trump bukott arizonai kormányzójelöltje úgy nyilatkozott az Orbánnal készült interjú megtekintése után, hogy a magyar vezető egyenrangú politikus a volt elnökkel. Kari Lake, aki nemrégiben személyesen is találkozott a kormányfővel, azt írta, hogy Orbán Viktor erős vezető, a legnagyobb Európában. A média ezért támadja szüntelenül.

Ám irányvonala naggyá tette Magyarországot, és most azon kell dolgoznia, hogy elhárítsa a 3. világháborút. Számára a magyar nép a legfontosabb és minden nemzetnek követnie kell a példáját. 

A hetilap, hogy tisztázza, kiről is szól a méltatás, megjegyzi, hogy Orbán, az illiberális demokrácia bajnoka. Azzal a váddal néz szembe, hogy aláássa a demokratikus intézményeket. Az amerikai konzervatívok, főként a Trump-féle szárny hívei viszont felkarolták. A cikk egyben megemlíti, hogy Lake kikapott ugyan tavaly a riválisától, de ezt nem ismerte el.

 

FT

 

A brit Külpolitikai Intézet, a Chatham House igazgatónője nyomatékosan ajánlja az Egyesült Államok szövetségeseinek: ébredjenek rá, hogy nyakukon Trump-probléma, és hogy mindenképpen foglalkozniuk kell a kérdéssel. Bronwen Maddox szerint aggasztó, hogy a kiérdemesült elnökről készült rabosítási fotó milyen villámkarriert futott be.

A hívek azonnal úgy kezelték, hogy az a politikus mártíromságának bizonyítéka. Trump népszerűsége tovább nőt. Ez a fénykép uralja majd a kampányt. Közben azonban Európa és a világ nagy része azt feltételezi, hogy az USA a jövő novemberi választás után is ugyanaz marad, mint eddig.

Azaz támogatja a nemzetközi szervezetek jó részét és vállalja a NATO katonai kiadásainak javát. Ám ez mind felborul, ha Trump lesz a befutó. És hát Biden botladozik, helyettese, Harris pedig annyira nem közkedvelt, hogy az sebezhetővé teszi a demokratákat. Kijev ugyanakkor csak nehezen boldogulna Washington nélkül, és nem tudni, hogy a régi-új elnök miként reagálna a Tajvan körüli erősödő feszültségre.

Ha Trump nyer, olyan vezető költözne vissza a Fehér Házba, aki elutasította az előző választás eredményét és úgy gondolta, hogy ezért nem vonhatják felelősségre. Egészen másként látná az Egyesült Államok szerepét a világban, a demokráciát és a jogállamot, mint a jelenlegi kormányzat. Márpedig ennek súlyos következményei lennének. Úgyhogy tovább nem lehet halogatni annak megvitatását, mi lesz, ha a szuperhatalom élére olyasvalaki kerül, aki tagadja az amerikai demokrácia elveit.

 

Der Standard

 

Az osztrák újságírás nagyasszonya szerint amit az olyan politikusok kínálnak az út szélén maradottaknak, mint Trump, vagy az Osztrák Szabadságpárt vezére, az nem megoldás, hanem csupán céltábla dühük  kitöltésére. A 90 fölött járó Barbara Coudenhove-Calergi, akinek nagybátyja indította el a páneurópai mozgalmat, felidézi, hogy a populista pártok a „normális” emberek képviselőiként lépnek fel és úgy állítják be az elitet, hogy az a köz ellensége.

Az FPÖ kinyilvánította, hogy Kickl személyében „népi kancellárt” akar Ausztria élére. De ez pont az, amiről Jan-Werner Müller, a Princetoni Egyetem politológia professzora azt írta, hogy halálos veszélyt jelent a demokrácia szemszögéből. Az erkölcsileg tiszta, homogén nép áll szemben a züllött, korrupt és élősködő elittel.

Ehhez az iskolához tartozik Trump, Le Pen, valamint egy sor populista tribunus Európa más országaiban is. Az elit alatt azonban immár nem a gazdagokat és hatalmasokat kell érteni, hiszen Trump is közéjük tartozik. A követői számára mégis egy közülük. Olyasvalaki, aki gátlástalanul képzetlen bunkóként jelenik meg – mellesleg az is -, de pont ezzel kelt maga iránt rokonszenvet.

A populista pártokra elsősorban a leszakadtak, a társadalom gyenge rétegei szavaznak. Megvan minden okuk az elégedetlenségre, joggal érzik úgy, hogy cudarul bánnak velük. A náciknál a zsidók voltak az okai minden gondnak. A mai demagógok hallani sem akarnak arról, hogy az elit miben látja a problémák gyökerét és milyen megoldást javasol. Hát jövőre majd meglátjuk, mennyire tud többséget szerezni ez a felfogás Ausztriában, illetve az Európa-választáson.

 

FT

 

Walesa szerint Kaczynskinak börtönbe kell mennie, ha elbukja másfél hónap múlva a választást, mert visszaélt a hatalommal. A Nobel-békedíjas politikus, akinek azóta van éles vitája az ország erős emberével, hogy a 90-es években eltávolította őt és ikertestvérét az elnöki tanácsadógárdából, azt mondta a lapnak, hogy a jelenlegi miniszterelnök-helyettest bíróság elé kell állítani.

Szerinte ez is csak aláhúzza, mekkora a tét a szavazópolgárok számára. Úgy fogalmazott, hogy Kaczynkski felszámolja a demokrácia bizonyos alapelemeit, így a hatalmi ágak szétválasztását és a sajtószabadságot. Saját embereit nevezte ki az Alkotmánybíróságba, törvényeket hozott az engedetlen bírák megbüntetésére, és ellenőrzése alá vonta a közmédiát.

Mindezért felelősségre kell vonni, ha az ellenzék nyer. Hozzátette, hogy bármit is állít a PiS, ez nem boszorkányüldözés, nem szabad elfogadni az alkotmányos jogok megsértését. Akkor beszélhetnék boszorkányüldözésről, ha a vádak hamisak vagy túlzottak lennének, de ez esetben nem azok. Van bőven bizonyíték. 

A Szolidaritás legendás alapítója igen dicsérte viszont a kihívó Tuskot. Úgy ítélte meg, hogy az ellenzéki vezető jobb, mint ő volt egykoron, mivel jobban érti az idők szavát, de lehet, hogy egyben kevésbé nehezednek rá a múlt terhei.

 

Guardian

 

Kevés orosz akarta a háborút, de most már nem fogadják el, hogy az ország vereséget szenvedjen. Erre figyelmeztet Moszkvában szerzett tapasztalatai alapján a 4 éve alapított washingtoni külpolitikai elemző intézet, a Quincy Institute eurázsiai programjának igazgatója.

Anatolij Lieven szerint beszélgetőpartnerei közül sokan félnek, hogy ha Ukrajna nyer, akkor Putyinnak mennie kell és zűrzavar tör ki, ami rettenetes időszak nyitánya lesz. Azt szűrte le a konzultációkból, hogy az elit nagy része és az átlag orosz számára járható út volna a tűzszünet a mostani frontfonalak mentén, ha azt az elnök megfelelő orosz sikerként tálalná.

A vezetés keményen nacionalista elemei, valamint a hadsereg héjái persze igencsak elégedetlenek volnának, de ők meggyengültek Prigozsin bukásával, valamint a szélsőséges blogger, Girkin letartóztatásával. Ám az államfő láthatólag továbbra is fél tőlük. Viszont mindezzel együtt Ukrajna és Amerika hiába sulykolja, hogy a Kreml fogadja el a vállalkozás teljes kudarcát. Az elit ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev ismerje el az orosz fennhatóságot a megszállt területek felett, mert ez a szemükben biztosíték volna, hogy az ukránok a jövőben nem támadják meg sem a Krímet, sem a Donyec-medencét.

Ha viszont Putyin leváltásával az anarchia kora jön el, akkor az akár az Orosz Államszövetség megszűnésével végződhet. A káoszba már belekóstolt az ország a 90-es években és nem kér belőle. Hiszen még az is előfordult, hogy oligarchák egymást öldösték. Ezért ragaszkodnak ahhoz, hogy legyen erős ember, aki megfegyelmezi őket, mert nélküle az elit nem tudná megoldani a belső ellentéteket és egyben tartani az államot.

Ám ha újabb súlyos kudarc érné a hadsereget a háborúban, az valószínűleg a rendszer végét jelentené. Viszont aligha lenne stabil vagy sikeres egy olyan hatalom, amely a katasztrofális megrázkódtatásnak köszönheti létrejöttét.

 

2023. szeptember 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább