Ma Emőke, Botond, Ottó, Kartal névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Csak kétféle megoldása lehetséges: vagy Oroszország győz, vagy Ukrajna
Ha Oroszország győz, az bizonyosan nem jelenti Putyin katonai kalandjainak a végét, és a következő állomás Észtország, Litvánia vagy Lengyelország lesz, miközben nukleáris rakétáit Londonra, Berlinre és Washingtonra irányítja, majd hátradől és nevet azon, hogy a nyugati politikusok és szakértők végtelen vitákba kezdenek arról, hogy mi értelme van életek millióinak és számtalan gazdasági eszköz kockáztatásának egy Oroszországgal szembeni általános háborúban. Ha Putyin győz Ukrajnában, két elfogadhatatlan választás létezik: tényleges katonai konfrontáció a nukleáris hatalom Oroszországgal, vagy a megbékélés, miközben Putyin egyre több országot fal fel.
Oroszországnak nem kellett volna ide jutnia. Amikor Vlagyimir Putyint először megválasztották, Oroszországot a nyugati világ támogatta, a képzett lakosság hányada magasabb volt, mint az Egyesült Államokban, hatalmas természeti erőforrásokkal, kiépített ipari bázissal és gazdag kulturális örökségel rendelkezett – mutatott rá a Daily Mailben
Bill Browder, az Oroszországban nagy gyakorlatot szerzett nyugati befektetési menedzser.
Ha Oroszországot megfelelően kormányozták volna, most egy nagy, modern, Németországgal vagy Japánnal egyenrangú gazdasággal rendelkezhetne, de ehelyett gazdasága kiürült, és méretében New York államéhoz mérhető, mert Putyin, és ezer haverja 22 év alatt legalább ezermilliárd dollárt lopott el az orosz államtól. Az elnök tudja, hogy ha elveszíti a hatalmat, akkor neki vége. Már nincs számára méltósággal való kilépés. Ha megbukik, elveszíti a vagyonát, börtönbe kerül, és valószínűleg megölik.
A hatalom megtartása érdekében Putyin megtette azt, amit minden autokrata tesz, amikor attól tart, hogy népe felkel ellene: idegen ellenségeket kreált, és háborúkat indított, először Csecsenföld ellen, aztán 2008-ban megszállta Grúziát, 2014-ben pedig annektálta a Krímet és megszállta Kelet-Ukrajnát, és minden alkalommal nőtt a népszerűsége. Sajnos e háborúk egyike sem váltott ki komolyabb válaszlépést a Nyugat részéről.
Aztán eljött 2022. A világjárvány után Putyin népszerűsége újra hanyatlóban volt. Mivel nem veszíthette el a hatalmát, és tapasztalatból úgy tudta, hogy egy újabb háborúnak nem lesz rá nézve személyes hátulütője, számára teljesen logikus volt Ukrajna lerohanása.
Ám rosszul kalkulált. Először is hibásan mérte fel saját hadigépezetének képességeit. Ugyanaz a korrupció, amely ehhez a háborúhoz vezetett, a hadsereg kudarcát is jelentette. Hiába volt évi 70 milliárd dolláros katonai költségvetése, ennek is ellopták a 80 százalékát - mint minden másnak. A tisztek alkatrészeket szedtek le a MIG vadászgépekről, és eladták az indiai légierőnek; a magas rangú katonai személyzet rendszeresen ellopta a besorozott férfiak fizetését, azok pedig a túlélés érdekében például az olajat és az üzemanyagot ahonnan csak lehetett, és eladták. A hírek szerint volt olyan katona is, aki a rábízott kétmilliós tankot 25 ezer dollárért adta el.
Másrészt Putyin rosszul ítélte meg a nyugati választ: ezúttal elsöprő volt a reakció.
Harmadszor, teljesen rosszul ítélte meg az ukránokat, akik nyugati támogatással bátran harcolnak Moszkva ellen, és Putyin tervezett háromnapos háborúját sárdagonyává tették. Több mint 200 ezer orosz katona vesztette életét vagy sebesült meg. Oroszország visszavonult korábban elfoglalt területekről.
Oroszok százezrei hagyták el az országot, hogy elkerüljék Putyin háborújában az ágyútöltelék-szerepet. Oroszország gazdasága pedig szenved – 350 milliárd dollárnyi orosz központi banki tartalékot fagyasztottak be Nyugaton, és a leggazdagabb oligarchák vagyonát tucatszám zárolták szerte a világon. Browder biztos benne, hogy ezeknek az eszközöknek legalább a fele személyesen Putyiné.
Néhány kremlinológus szerint a háború Putyin reagálása a NATO-bővítésre, vagy az orosz nagyságról alkotott víziójának visszaállítására tett kísérletről szól, és azt mondják a világnak, hogy ha Ukrajna engedményeket tesz Putyinnak, béke lesz, és minden visszatérhet a régi kerékvágásba. De ezek az emberek nem értik Putyint. Oroszország inkább börtönudvar, mint ország, és nem lehet gyengeséget mutatni, márpedig a kompromisszum gyengeség. Putyin megértéséhez kriminológusnak kell lenni, nem kremlinológusnak – írta Browder.
Putyin folyamatosan hazudik. Csak ködösítés a NATO-bővítéstől való félelme, és a Nagy Orosz Vízióról való kijelentéseinek sora. A háború egy ijedt kis emberről szól, aki túl sok pénzt lopott el, és retteg a következményektől. Az ukrajnai háború célja egyszerűen maga a háború, és ezzel Putyin hatalmon maradása, de ez Putyin végjátéka. A világ politikai döntéshozói pedig közben szerződésekben, tárgyalásokban és csúcstalálkozókban gondolkodnak. Ám Putyin célja a háborúskodás, és ezért ezen eszközök egyike sem működhet.
A szörnyű helyzetnek csak kétféle megoldása lehetséges: vagy Oroszország győz, vagy Ukrajna.
Ha Oroszország győz, az bizonyosan nem jelenti Putyin katonai kalandjainak a végét, és a következő állomás Észtország, Litvánia vagy Lengyelország lesz, miközben nukleáris rakétáit Londonra, Berlinre és Washingtonra irányítja, majd hátradől és nevet azon, hogy a nyugati politikusok és szakértők végtelen vitákba kezdenek arról, hogy mi értelme van életek millióinak és számtalan gazdasági eszköz kockáztatásának egy Oroszországgal szembeni általános háborúban. Ha Putyin győz Ukrajnában, két elfogadhatatlan választás létezik: tényleges katonai konfrontáció a nukleáris hatalom Oroszországgal, vagy a megbékélés, miközben Putyin egyre több országot fal fel.
Ezt a forgatókönyvet el kell kerülni, Ukrajnának győznie kell. Az ukránok a Nyugat harcát vívják értünk, és minden segítséget meg kell adnunk nekik. Eddig eleget adtunk nekik ahhoz, hogy ne veszítsenek, de annyit kell adni, hogy győzzenek. Ennek érdekében a Nyugatnak is többet kell tennie Putyin gazdasági elszigeteléséért. El kell mondani a világ „semleges” országainak – Kínának, Indiának, Törökországnak, a Közel-Kelet és Afrika nemzeteinek –, hogy van választási lehetőségük, üzletelhetnek a Nyugattal, vagy üzletelhetnek Oroszországgal, de mindkettővel nem.
A legfontosabb, amit a Nyugat tehet gazdasági fronton, hogy azonnal leállítja az orosz olaj és gáz vásárlását. A Nyugat minden nap egymilliárd dollárt küld Oroszországnak olajért és gázért, Putyin pedig naponta egymilliárd dollárt költ az ukránok meggyilkolására. Ennek véget kell vetni.
Mindezt nem lesz könnyű megtenni. Herkulesi politikai és diplomáciai akaraterőre, valamint áldozatokra lesz szükség a társadalom minden szintjén. Putyin azt fogja kukorékolni, hogy a Nyugat ellene van (valójában Putyin van a Nyugat ellen), fenyegetőzik, hogy taktikai atomfegyvert vet be Ukrajna ellen, és meg is teheti. Ha megteszi, az soha nem látott méretű katasztrófa lesz. Ha azonban e fenyegetés alapján a Nyugat kapitulál, akkor akár most is átadhatja neki egész Európát. Az engedelmesség azt bizonyítja, hogy a nukleáris zsarolás működik.
Emellett bármit is tesz Putyin ezt követően, más nukleáris hatalmak, például Kína és Észak-Korea felbátorodva folytatják majd saját nukleáris zsarolásukat, és ismeretlen vizekre kerülünk. Putyin nukleáris arzenálja nem lehet oka annak, hogy féljünk szembeszállni vele. Felül kell emelkednünk ezeken a fenyegetéseken, és egységben, erővel, teljes elkötelezettséggel kell szembenéznünk ezzel ahhoz, hogy legyőzzük őt. Kérdés, hogy a Nyugat képes lesz-e erre?
A válság elhúzódásának egyik legnagyobb ismeretlene a nyugati demokrácia állapota. Jelenleg sok állam egységben, karöltve sorakozik fel, de mi továbbra is kiszolgáltatottak vagyunk. Mindenki életszínvonalát rombolja az infláció, amelynek fenntartásában Putyinnak nem kis szerepe van. A populista politikusok szerte a világon kihasználják ezt a gondolkodásmódot, abban a reményben, hogy hatalomra juthatnak. Nem nehéz elképzelni egy olyan forgatókönyvet, amikor az országok elkezdenek kiállni a sorból, és ez Putyin végső célja. Ám ha engedünk neki, az csak ösztönözni fogja imperializmusát. Ha egy diadalmas Putyin Ukrajna után egy NATO-országra támad, akkor a harmadik világháború elején járunk – és az ebből fakadó mostani aggodalmaink az inflációval és a jövővel kapcsolatosan olyannak fognak tűnni, mint egy vasárnapi séta a parkban.
„Az egyik nagy lecke, amit a Putyinnal folytatott folyamatos küzdelmemből tanultam, az, hogy erejének 90 százaléka abból a felfogásból származik, hogy erős, de nem az. Ezt zsigerileg tudja is – ezért indította el ezt a háborút Ukrajna ellen -, és retteg” – írta Browder.
Hozzátette: „Ha vezetőink a megértenék ezt a leckét, és szilárdan kiállnának Putyin ellenében, akkor nagyon gyorsan eltakarítanánk őt a térképről. Remélem sikerre visszük az ügyet. Sikerre kell vinnünk”.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarország sorsa, jövője: moralisták kontra realisták
Nálunk nem volt „hosszú kések éjszakája”, a régi ellenzék, bár valóban a rezsim sokféle szemétkedése közepette, >
Vučićnak le kell mondania
A Süddeutsche Zeitung belgrádi tudósítója egyértelműnek tartja, hogy le kellene mondania a szerb elnöknek, miután kiderült: >
Putyin csapdát állított Trumpnak
Az Economist vezércikke szerint Putyin csapdát állított Trumpnak és arról próbálja meggyőzni, hogy Ukrajna csupán mellékes >
Magyarország rohamléptekkel halad Oroszország felé
A bírálók szerint a Pride betiltása a fasizmust idézi, egyben újabb lépés Putyin modellje felé. Ám >
A magyar bírók harcolnak az igazságszolgáltatás függetlenségéért
„A jogállamiság Magyarországon az igazságszolgáltatás vonatkozásában már nem létezik, mert megszüntették a szervezeti függetlenségét, de még >
Németországban létrejön a radikális közép
Az adósságfék kiiktatásával esély nyílik a fősodor politikájának megújítására. Ezt fejti a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása, kiemelve, >
A félelem szerb királya meztelen
Hatalmas nyomás alá került Vučić birodalma, ezzel párhuzamosan terjed a remény és a bizakodás a Balkánon, >
Orbán betiltotta a Pride-ot, miközben növekszik kihívója népszerűsége
A szervezők viszont arra figyelmeztetnek, hogy Orbán illiberális rezsimje csúszós talajra kerülhet – erre hívta fel >
Egy szót sem kell elhinni abból, amit a Trump-Putyin beszélgetésről mondanak
Thomas Friedman egy szót sem hisz el abból, amit Trump és Putyin a tegnapi, két és >
Neue Zürcher Zeitung: A szerb diákoknak újjá kell szerveznie magukat
Békés tiltakozásukkal a szerb diákok egy egész országot mozgósítottak, ám most már újjá kell szervezniük magukat, >
Süddeutsche Zeitung: Vučić nem érdemli meg, hogy a Nyugat tovább támogassa
A belgrádi tömegtüntetések igazi állami válság tünetei, a kormány kudarcot vallott, Vučić nem érdemli meg, hogy >
Vége a mézesheteknek Trump számára
Az elnök minden téves lépése zűrzavart és feszültséget eredményez – hangsúlyozza a Guardian szemleírója, Simon Tisdall. >