2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Hogy Orbán felkereste Trumpot, az betekintést enged abba, erős emberként mit is akar csinálni a volt elnök, ha ismét mandátumhoz jut

Hogy Orbán felkereste Trumpot, az betekintést enged abba, erős emberként mit is akar csinálni a volt elnök, ha ismét mandátumhoz jut

Ezt állapítja meg Stephen Collinson, a CNN hírcsatorna vezető szerkesztője. A vendég magával vitte a tervet, miként kell lebontani a demokráciát.

Hiszen 2010-ben törvényesen nyert, ám utána hozzálátott a fékek és ellensúlyok felszámolásához. Meggyengítette a jogrendszert, köztisztviselőket távolított el, a hatalom befolyása alá vonta a gazdaságot, támadta a sajtót, megfélemlítette az ellenzéket, valamint demagóg nézeteket terjesztett a migrációról.

Trump nem nagy kétséget afelől, hogy ő is szívesen megpróbálkozna ilyesmivel. Azaz bizonyosan lelkesen cserél eszmét a vendéggel. Önmagáért beszél, hogy a politikus elsőként egy európai autokratával ül le, miután gyakorlatilag megszerezte pártja jelöltségét. Orbánban egyfajta erős embert lát, akit nem terhelnek jogi és politikai korlátok. Ő pont ilyen kíván lenni.

A látogató gyakran térdre zuhan Putyin előtt, akárcsak a házigazda, aki azt mondogatja, hogy ha rajta múlna, 24 óra alatt véget vetne az ukrajnai háborúnak. Igen, de ez csakis Putyin feltételei mellett volna lehetséges, azaz az invázió elnyerné jutalmát. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

AFP

 

Az amerikai elnök bírálta, hogy Trump leült tárgyalni Orbán Viktorral, mivel Biden szerint a magyar vezető diktatúrára törekszik. A politikus egy kampányeseményen nyilatkozott és egészen pontosan azt mondta, hogy a magyar kormányfő egyértelműen kinyilvánította: nem hisz a demokráciában és önkényuralmat igyekszik meghonosítani Magyarországon.

Az elnök ugyanakkor kiemelte, hogy ő olyan jövőben gondolkodik, amelyben megvédik, nem pedig bedöntik a demokráciát. Előzőleg élesen megrótta elődjét, amiért az arra bátorítja Putyint, hogy Moszkva akár rohanja le azokat a NATO-államokat, amelyek nem fordítanak elég pénzt a haderők fejlesztésére.

Orbán ezzel szemben már többször is reményét fejezte ki, hogy a republikánusok ismét elhódítják a hatalmat. A magyar vezetés az egyetlen az EU tagjai közül, amely az invázió után is szoros viszonyt tart fenn a Kremllel. Rendszeresen tűzszünetre és béketárgyalásokra szólít fel, és azt hangoztatja, hogy Trump tudná leginkább megtalálni a kiutat a viszályból.

 

CNN

 

Hogy Orbán felkereste Trumpot, az betekintést enged abba, erős emberként mit is akar csinálni a volt elnök, ha ismét mandátumhoz jut – állapítja meg Stephen Collinson, a hírcsatorna vezető szerkesztője. A vendég magával vitte a tervet, miként kell lebontani a demokráciát.

Hiszen 2010-ben törvényesen nyert, ám utána hozzálátott a fékek és ellensúlyok felszámolásához. Meggyengítette a jogrendszert, köztisztviselőket távolított el, a hatalom befolyása alá vonta a gazdaságot, támadta a sajtót, megfélemlítette az ellenzéket, valamint demagóg nézeteket terjesztett a migrációról.

Trump nem nagy kétséget afelől, hogy ő is szívesen megpróbálkozna ilyesmivel. Azaz bizonyosan lelkesen cserél eszmét a vendéggel. Önmagáért beszél, hogy a politikus elsőként egy európai autokratával ül le, miután gyakorlatilag megszerezte pártja jelöltségét. Orbánban egyfajta erős embert lát, akit nem terhelnek jogi és politikai korlátok. Ő pont ilyen kíván lenni.

A látogató gyakran térdre zuhan Putyin előtt, akárcsak a házigazda, aki azt mondogatja, hogy ha rajta múlna, 24 óra alatt véget vetne az ukrajnai háborúnak. Igen, de ez csakis Putyin feltételei mellett volna lehetséges, azaz az invázió elnyerné jutalmát.

Orbán tudja, miként hódítsa meg Trump szívét. Ideológiai modellel szolgál a másik számára. Mivel szélsőjobbos populista, kiáll a bevándorlás ellen. Keresztény nacionalista és ellenséges az LMBT-jogokkal szemben. Sok tekintetben úttörő volt a demagóg vezetési stílus területén, azt már jóval azelőtt kitalálta, hogy a volt elnök a politikát választotta volna.

Amit az amerikai politikus Ukrajnáról hangoztat, az alighanem zene Putyin füleinek, viszont fokozta a rémületet Kijevben, mármint hogy mi várható Washingtonba, ha Biden veszít. Hiszen a kihívó máris befolyásolja az USA külpolitikáját. A jelenlegi elnök mindenesetre közleményben (is) megrótta vetélytársát, amiért az találkozik a magyar diktátorral, miután az arról hírhedt, hogy lerombolja a demokráciát és Putyinhoz dörgölődzik.

A nemzet helyzetéről elhangzott beszédben a politikus azt közölte, hogy fenn akarja tartani a demokráciát odahaza és a világban is. Hogy ehhez képest Trump vörös szőnyeget terített Orbán lábai elé, az jól illusztrálja, hogy milyen válaszút elé érkezett az Egyesült Államok.

Európa jelentős része már kétségbe van esve, mivel visszatérhet a republikánus vezér. Budapesten azonban rokonléleknek tekintik és sikerét nagy elégtétellel fogadnák.

 

Washington Post

 

A republikánusoknak az a mániájuk, hogy külföldi demagógokat karolnak fel. Közülük Orbán Viktor olyan, hogy a politikai árnyéka sokkal, de sokkal nagyobb a tényleges súlyánál és ezzel egyesül áll a vezető politikusok között – írja Ishaan Tharoor, az újság elemzője.

Mumus az EU-ban, ellenben imádott hős az amerikai jobboldal jelentős része számára. A nyugati nacionalisták között nincs olyan, aki nála hangosabb volna. Ez nem áll összhangban azzal, hogy országa gazdaságilag jelentéktelen, kevesebben lakják, mint New Jerseyt. Tengerentúli rajongói számára azonban a jobboldali győzelem receptjét kínálja, vagyis azt, miként kell legyűrni a megvetett liberális elitet.

A héten megcsinálta, hogy teljesen szokatlan módon a Fehér Házba szóló meghívó nélkül látogatott el az Egyesült Államokba, de hát az amerikai politika csúcsán nem szívesen látják. A Trumppal kialakult férfibarátságot sok minden bizonyítja. Jacob Heilbrunn, a National Interest szerkesztője azonban azt mondja, hogy ennek a hozzáállásnak, mármint hogy a konzervatívok idegen demagógokat és önkényurakat csodálnak, történelmi hagyományai vannak.

Hiszen a jobboldal oda volt Mussoliniért, Hitlerért, Pinochetért. Üdvözölte, hogy visszatér a hierarchia, és a sok családi érték, szemben a Nyugat ernyedt és dekadens demokráciájával, amelyet liberális, gyakran zsidó felforgató elemek irányítanak, legalábbis a jobboldal véleménye szerint.

 

Politico

 

Steve Bannon elárulta, hogy a többi közt a konzervatív amerikai ernyőszervezet, a CPAC közelgő budapesti rendezvényéről, valamint az általa tervezett jobboldali káderképzőről tárgyalt két napja Orbán Viktorral a washingtoni magyar nagykövetségen.

Trump egykori ideológusa úgy értékelte, hogy az előző elnök populizmusa már meglehetősen áthatotta Európát, amit bizonyít, hogy a földrészen egyre népszerűbbek a magyar kormányfőhöz hasonló politikusok. Dinamikusak, a fiatalok szemében vonzónak bizonyulnak. Ráadásul Magyarország lesz a 2. félévben az EU soros elnöke.

Az ifjú nemzedékeket pedig ki kell képezni, tette hozzá, aminek az volt az előzménye, hogy a héten több év után Olaszországban megnyerte a pert a kormány ellen Bannon egyik közeli munkatársa. A tét az a szélsőjobboldali káderképző volt, amely egy volt kolostorban jött volna létre, ám amelynek engedélyét a hatóságok visszavonták, mert nem folyt be több havi bérleti díj.

Sőt, a fő szervező ellen csalás vádjával eljárás indult, ez zárult le most. Bannon úgy gondolja, hogy a mély állam és az Unió szervezkedett ellenük, mert mindkettő megdermedt attól a lehetőségtől, hogy populisták és nacionalisták megfelelő oktatásban részesüljenek.

Jelezte, hogy ezek után mindenképpen tető alá kívánja hozni a gladiátor iskolát, a Zsidó-Keresztény Nyugati Akadémiát. Azaz a trumpi tábor megvetheti a lábát Európa szívében, amikor ezek az erők egyébként is jönnek fel a földrészen. A kollégiumban az eredeti tervek szerint olyanok tartottak volna előadásokat, mint Salvini, Farage. A célpont a liberális világnézet, amit a pápa, a baloldal, Brüsszel, a Fekete Életek Számítanak-mozgalom, valamint a környezetvédő irányzat testesít meg.

 

Economist

 

A barna 50 árnyalata, avagy a belső ellentétek elszívják az európai szélsőjobb erejét. Olyan jelentős nézetkülönbségekről van szó, mint arról, hogy pl. a külpolitikában Orbán és Meloni homlokegyenest ellenkezőleg vélekedik Ukrajnáról. Akkora különbség van köztük ebben a kérdésben, hogy ahhoz képest a trumpizmus összefüggő eszmerendszernek tűnik.

A magyar vezető rettenthetetlen rajongója Putyinnak és az előző amerikai elnöknek, ehhez szemben olasz kollégája a múlt héten a Fehér Házban Kijev megsegítéséről társalgott Bidennel.

Orbán és korábbi lengyel szövetségese, a PiS úgy vélik, hogy belülről meg tudják változtatni az EU-t, ezzel szemben az AfD és az Osztrák Szabadságpárt szívesen kivinné országát a szervezetből.

E táboron belül igazából egy közös vonás található: politikai filozófiájuk a Soros-gyűlöletre épül. Orbán teleplakátolta az országot ellensége képével, az aljas „globalizmus” jelképének beállítva a befektetőt. És ezek az erők most hátszéllel haladnak az európai választás előtt. Akár a helyek egynegyedét is elnyerhetik, csak éppen nem csupán Sorost utálják, hanem egymást is, majdnem ugyanannyira, mint a befektetőt.

A legtöbb populista párt gyakorlatilag egyemberes, és nem tudják, miként kell kompromisszumot kötni a vetélytársakkal. Lehet, hogy küldhetnek egy-két biztost, de ahhoz, hogy tényleges befolyásuk legyen Brüsszelben, az kellene, hogy ne csak abban tudjanak megállapodni, mit utasítanak el. Azt is tisztázniuk kellene, mit akarnak valójában.

 

Washington Post

 

A vezércikk szerint az ország helyzetéről elmondott beszédében Biden azt üzente, amit jelenleg kell: Ébredj fel, Amerika! Merthogy példátlan támadás alatt áll a szabadság és a demokrácia, ám a nemzet megosztott és sokan kérdezik, hogy képes-e az USA megtartani az alapértékeit, és így meg tudja-e őrizni szerepét a világban, miközben már a leglényegesebb szabadságjogok is bizonytalanná váltak.

Az elnök jelentős energiákat mozgósított, és sikerült is neki hitet tennie egy olyan világnézet mellett, amely az Egyesült Államok erején és derűlátásán nyugszik.  Az elején arra szólított fel, hogy az ország nyújtsa a legjobb formáját. Elődjét úgy jellemezte, hogy az hajbókol Putyin előtt. Az orosz elnöknek pedig az üzente, hogy ő aztán biztosan nem fog térdre esni előtte.

Sürgette, hogy a törvényhozás teljesítse az Ukrajnának tett ígéretet, hiszen Kijev, a szabad világ határán, a tekintélyelvűség ellen harcol. Azzal érvelt, hogy hacsak nem tartóztatják fel, a veszély nem fog magától megszűnni.

Jól kapcsolta össze, hogy Izraelnek joga van az önvédelemre, ám meg kell védeni a civil életeket Gázában. És ha sikerül összehoznia a hathetes tűzszünetet, akkor meggyőzhet mindenkit, hogy fontos számára a palesztinok szenvedéseinek enyhítése.

A legerősebb rész az volt, amikor azt taglalta, hogy Amerika nagyságát a tisztesség, a méltóság, az egyenlőség és az illendőség támasztja alá. Nem pedig a bosszú, a megtorlás és a sértettség, amit Trump szélsőségesei minden rendezvényen hangoztatnak.

Vagyis a két világnézet között éles különbség van, és az amerikaiaknak feltehetőleg e kettő közül kell majd választaniuk. Biden feladata az, hogy a továbbiakban is erre figyelmeztessen.

 

Guardian

 

A liberálisok nem értik, mi rejlik Trump sikere mögött, pedig ha belehelyezkednének a politikus támogatóinak helyzetébe, rögtön világossá válna számukra. A volt elnök egyik túlzásból a másikba esik, de amit mond, abban azért benne van az igazság magja. És mivel a másik oldal ezzel nem foglalkozik, Biden kihívójának jó esélye van a győzelemre – mutat rá Simon Jenkins, a lap szemleírója..

Akik őt támogatják, azok gyakran magányosak, a munkásosztályhoz tartoznak és nem végeztek egyetemet. De mindenekelőtt imádják a vezérüket, mivel az azt hangoztatja, hogy gyűlöli azt az Amerikát, amelyből ők sem kérnek. A megvetett nemzettársak általában nagy városokban élnek, a két óceán partja mentén. Tetszik nekik a szövetségi állam, az identitás politika, a szociális szabadelvűség és a szabad kereskedelem. Az élen pedig a diplomás, liberális elit áll.

Ezt a réteget Trump az ország ellenségének minősíti, ilyenkor úgy beszél, mint egy maffiafőnök. Ám az ellene felhozott kifogások java része puszta sznobérián alapul. Viszont ha a hívei szemén át nézzük a dolgokat, akkor uralma alatt az USA nem lett diktatúra. Nem tartóztattak le ellenzékieket, nem zártak be kritikus szerkesztőségeket. Viszont amióta vesztett, azóta a másik oldal egyfolytában próbálja lecsukatni.

Alatta jól alakult a gazdaság és Putyin nem rontott rá Ukrajnára. Az másutt is bőven előfordul, hogy elutasítják a migrációt. Szóval az ellenfeleinek érdemes volna megnézniük, mitől szereti Trumpot a legtöbb amerikai, viszont ők magukat miért nem kedvelik annyian.   

 

FT

 

Európa végre elfogadja, hogy sokáig fog tartani az Ukrán háború, és hogy Putyin mindent elkövet a győzelme érdekében, épp ezért az Unió nem maradhat kívül a válságon. Így értékeli Sylvie Kauffmann, a Le Monde szerkesztőségi igazgatója, a brit lap rendszeres kommentátora. Ám mint megjegyzi, a nyugati partnerek közt feszültséget okoz, hogy miként birkózzanak meg ezzel a helyzettel. Miközben a télen az ukrán ember- és lőszerhiány miatt a fronton még az is felmerült, hogy Oroszország győzhet.

Ugyanakkor a gázai hadművelet meghiúsított minden reményt, hogy a 3. világot meg lehet nyerni Oroszország ellen. Ráadásul Trump kijelentései erős kétségeket vetettek fel az USA elkötelezettségét illetően is. Úgyhogy a végén Németország és Franciaország is módosította álláspontját. Most már nemcsak Ukrajnát, hanem Európát is meg akarják védeni a Kremltől.

Vagyis immár nem csupán az a cél, hogy az oroszok ne kerekedhessenek felül. A németeknél a heves Taurus-vita jelzi, hogy a kontinensen fordulatot vett az eddigi megközelítés. A földrész kikerülhetetlenül tart afelé, hogy mélyebben belekeveredjen a háborúba. Hogy milyen formában, azt még nem tudjuk, de nincs más választása.

 

2024. március 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább