2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Orbán Viktor kész „elfoglalni” Brüsszelt, hogy „megváltoztassa” az Európai Uniót

Orbán Viktor kész „elfoglalni” Brüsszelt, hogy „megváltoztassa” az Európai Uniót

A magyar miniszterelnök azt mondta március 15-én, hogy az Unió megváltoztatására kész elfoglalni Brüsszelt. Abban bízik, hogy pártja támogatottsága növekszik, miközben ő maga készül átvenni az EU soros elnökségét a 2. félévben - írja a Figaro. Ehhez képest Magyar Péter arról beszélt az ellenzék rendezvényén, hogy bármilyen hibái is vannak a szervezetnek, ennek a klubnak vagyunk a tagjai. Továbbá hogy lehet élni demokrácia nélkül, csak éppen nem érdemes. Hozzátette, hogy az Orbán-rezsimet le lehet győzni a választáson, talán hamarabb, mint ahogy azt sokan gondolják. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Az osztrák Spar főnöke elárulta: az Orbán-kormány részéről viszonylag arcátlanul ugyan, de közölték: a magyarországi leányvállalat gondjai nagy mértékben enyhülnének, ha a magyar állam részesedést kapna a cégben.  Hans Reisch azonban bízik abban, hogy majd az EU rendet teremt, miután Brüsszelhez fordultak a vita miatt. (Az eljárást támogatja az osztrák gazdasági és külügyi tárca is – a szerk. megj.)

Az Igazgató Tanács elnöke rámutatott, hogy Magyarországon van 600 üzletük, az élelmiszerkereskedelemben a 2 helyet foglalják el, ám külső tényezők miatt nem tudnak nyereségesen működni. Ilyen az ársapka és a szupermarketekre kivetett különadó, ami a nettó forgalom 4,1 %-át vitte el. Konkrétan pedig 120 millió eurót kellett befizetniük, ám ezt nem lehet kigazdálkodni.

Megerősítette ugyanakkor, hogy nem kívánnak kivonulni, mert sok pénzt fektettek be és több ezer munkahelyet teremtettek. Így érthetetlen, hogy miként lehet velük ilyen módon bánni a hatalom részéről, amikor abszolút jó az országnak, amit csinálnak.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Minden látszat ellenére nincs nehéz dolga von der Leyennek, amikor meg kívánja tartani a tisztségét. Mert ugyan saját pártcsaládja is csatlakozott a Bizottság ellen kezdeményezett perhez, a francia biztos pedig nyíltan gúnyolódott rajta, vagyis a kampány döccenőkkel indult.

Még sincs különösebb oka az aggodalomra, mert az EU másként működik. Hiába citálja Strasbourg az Európai Bíróság elé a szervezet végrehajtó testületét, miután az a múlt év végén feloldotta Magyarország számára a visszatartott támogatások egyharmadát. A vád szerint azért, mert így akarta megvenni Orbán Viktor jóindulatát az Ukrajnával tervezett belépési tárgyalásokhoz.

Csakhogy ez még nem jelenti azt, hogy a konzervatívok cseppet is bizalmatlanok lennének a politikus iránt. Semmiféle belső vitáról nem tudni, sőt, úgy hírlik, hogy terv szerint halad a választási hadjárat. Az EPP arra hivatkozik, hogy egyszerűen csak azt szeretné, ha tisztázódna, milyen feltételek megléte esetén lehet utalni befagyasztott pénzeket.

A Néppárt elnöke számításba veszi ugyanakkor, hogy a gyanú rátapad von der Leyenre, ám Weber mindenképpen el akarja kerülni, hogy bárki támadhassa, mondván, hogy Orbánt védi. Az ugyanis sok szavazatot vinne el a polgári tábortól. Számára a jogállamiság cezúrát jelent a szélsőjobbhoz képest. Azaz a Fidesz nem partner az EPP szempontjából. Viszont el tudja képzelni az együttműködést Melonival, amikor többséget kell szervezni a Bizottság elnök asszonya mögé.

 

The Times

 

Egész Európában jön fel a szélsőjobb, a politika fő erőit elutasítják az új nacionalizmust hirdető populisták miatt. A júniusi választás jelezni fogja, mennyire képesek ezek a pártok lerombolni a bejáratott rendet – mutat rá a külpolitikai elemző, Roger Boyes, aki egyben az kérdezi, hogy akkor most visszatérnek a nácik?

A háború utáni intézményeket és egyezségeket ugyanis sorozatos válságok teszik tönkre. Nem kevés választó szemében a korszerű politikai osztály kifogyott az ötletekből, de vajon a kemény jobboldal tekintélyes politikai tényezővé tud-e válni? Az ultranacionalisták mindenesetre már a hatalomátvételre készülnek. Lásd a portugál Chegát vagy Le Pent.

Az EP választásokon várhatóan jól szerepel a Konzervatívok és Reformerek frakciója, illetve a még radikálisabb Identitás és Demokrácia. Orbán Viktor arról tárgyal, hogy belép az előbbi csoportba. Az álma az, hogy a két tábor egyesüljön, már ha egyet tudnak érteni abban, miként viszonyuljanak Putyinhoz.

De együtt nagy pusztító erőt tudnak kifejteni Brüsszelben. Ők adnák meg a hangot a bevándorlás ügyében, véget vetnének a baloldali fölénynek és sutba vágnák a zöld programot. És ha még Trump is győzne, az valóságos forradalmat eredményezne.

A legtöbb mérsékelt jobboldali ösztönei azt diktálják, hogy nem szabad kormányszövetségre lépni a szélsőjobbal., mert az idáig általában balul ütött ki. De a közép bomlik fel. A spektrum mind gyakrabban magában foglalja akár még a pária jobboldalt is. Viszont a hagyományos konzervatívok úgy gondolják, hogy a szélsőségesek nem tudják tartani a pártfegyelmet, ezért kellő türelemmel ki lehet bekkelni őket.

Ötleteket ugyanakkor át lehet venni tőlük, és azok alapján, némi agymunkát beletéve, meg lehet válaszolni a polgárokat leginkább nyugtalanító kérdéseket. A populisták viszont felfogták, hogy ebben az összekuszálódott világban egyszerre kell lenniük bennfenteseknek és kívülállóknak.

 

Bloomberg

 

Fico alatt Oroszország felé billen el Szlovákia, amely az orbáni Magyarország nyomdokain halad és most már egyik legmoszkvabarátabb kormány Európában. Formálisan ugyan betartja vállalt kötelezettségeit, mind az EU-ban, mind az NATO-ban, de az elmozdulás drámai. A jövő hét végén esedékes elnökválasztás pedig még jobban ráerősíthet erre a pályára.

Pellegrini a nagy esélyes, márpedig ő a kormányfő szövetségese. Fico szuverén külpolitikát hirdet, ami ez esetben azt jelenti, hogy nem ad több hadfelszerelést Ukrajnának. Úgyhogy Csehország már felfüggesztette a közös kabinetüléseket. Franciaország pedig nem hívta meg Pozsony képviselőjét a béke lehetőségéről tartott konzultációra.

Putyin természetesen örül, ellenben a jelek szerint a szlovák vezetőt nem aggasztja, hogy barátokat veszít el. Inkább azzal van elfoglalva, hogy közintézményeket foglaljon el, megtörje az ellenkezést a bűnüldözés oldaláról, leállítsa a pártja ellen folyó vizsgálatokat és aláássa a  sajtó, illetve a civil szervezetek függetlenségét.

2024. március 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább