2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A háború csak akkor ér véget, ha Putyin megbukik

A háború csak akkor ér véget, ha Putyin megbukik

Erre mutat rá Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai szakírója. A tűzszünet felbátorítaná a zsarnokot, hogy újabb célpontokat találjon a terjeszkedéshez. A pápa kijelentése, miszerint az ukránok nyugodtan tegyék ki a fehér zászlót, joggal váltott ki felháborodást Kijevben. Mert nem igaz, hogy Ukrajna vesztett, ugyanakkor az egyházfő nem ítélte el sem az agressziót, sem elkövetett háborús bűnöket. Amit viszont az elnök szokott mondani, az javarészt azzal egyenlő, hogy a szakadék szélén táncol. Ám az USA nagyon is komolyan vette a nukleáris fenyegetést. Moszkva számára elfogadhatatlan a vereség, mert az a szemében azt jelentené, hogy szélesebb értelemben Amerika győzött és a rendszer végéhez vezethet. Ha sarokba szorítják, ez a gyáva fráter mindent magával rántana, ám a másik oldalt okolná érte. A megoldást kizárólag az jelenti, ha bármiféle legitim eszközzel, de eltakarítják az útból a messianisztikus tömeggyilkost. Addig nem lesz béke, amíg meg nem bukik a zsarnok.

Washington Post

 

Putyin nyerésre áll Ukrajnában, az orosz gazdaság a vártnál sokkal jobban átvészelte a szankciókat, amiből adódnak bizonyos tanulságok. Az egyik az, hogy a világgazdaságban erősen hat a kölcsönös függések rendszere, így ha megtiltják a kereskedést pl. az olajjal, ha mindenki számára hatalmas költségekkel jár. A nem nyugati cégeknek már van akkora súlya, hogy ha csatlakoznak, akkor azzal nagyjából ki is húzzák a megtorló intézkedések méregfogát.

De a legfőbb lecke az, hogy kizárólag gazdasági nyomásgyakorlással nemigen lehet térdre kényszeríteni kormányokat – foglalja össze a véleményét Fareed Zakaria. Rámutat egyben, hogy az orosz elnök gyakorlatilag azt csinál odahaza, amit akar és ez is segített neki. Hiszen átállította haditermelésre a gazdaságot, a lakosságot pedig hazafias retorikával mozgósította.

Ám mindennek még súlyos következményei lesznek az orosz gazdaság és társadalom számára. A politikus úgy tekinti, hogy olyan csatában áll a Nyugattal, amelyben nem ejtenek foglyokat.

Biden sok mindent jól csinált ebben a háborúban. A republikánusok viszont felelőtlenül járnak el, ám ha politikájuk sikeres, akkor az meggyengítené Amerikát, a világot pedig sokkal veszélyesebbé tenné. A Nyugatnak ellenben meg kell mutatnia, hogy elszánt, és hogy az idő nem Moszkvának dolgozik. Azaz ki kell sajátítani a befagyasztott orosz állami javakat, és fel kell gyorsítania a hadianyagok szállítását.

Macronnak igaza van abban, hogy a Kreml nem nyerhet. Ha ehhez az szükséges, hogy nyugati csapatoknak kell ukrán földre lépniük, az még mindig jobb, mint nézni, amint az orosz fél felülkerekedik. Mert az USA és szövetségesei csak akkor nyerhetnek, ha komolyan gondolják, hogy a viszály létében fenyegeti Európát és ennek megfelelően cselekszenek.

 

The Times

 

Mark Galeotti szerint Putyin formális újjáválasztása ismét megváltoztatja Oroszországot. A neves brit szakértő szerint az elnök győzelme nem kérdés, csak azt nem tudni, milyen aránnyal éri be. Az ország hadi üzemmódban működik, de a tekintélyuralom szintje a Szovjetunió utolsó évtizedeit idézi. De még ahhoz képest is bohózat az egész választásosdi.

A három vetélytárs csak arra jó, hogy az államfő tűnjön az egyetlen olyan indulónak, akire érdemes szavazni. Az is a régmúlt időkre emlékeztet, hogy a polgároktól azt várják: hazafiságból és alávetettségből voksoljanak rá.  Továbbá, hogy a vezetés egyre öregszik, de a lakájok ragaszkodnak a hatalomhoz, mert tudják, hogy a sorsuk és a vagyonuk kerülhet veszélybe, ha elvesztik posztjukat. A beszédek üresek, a tervek kivitelezhetetlenek.

A putyinizmus teljes zagyvaság, a nacionalizmus, tekintélyelvűség, kleptokrácia és megalkuvás alkotja. Viszont azt hirdeti, hogy Oroszország veszélyben van, de nagyszerű jövő áll előtte, amint megnyeri a háborút. Ebből következően nincs hely az ellenzék számára. Ha nem vagy hazafi, árulónak számítasz.  

Ugyanakkor nyílt titok, hogy legfelső vezetésben sokan elégedetlenek mind a háborúval, mind azzal, hogy Putyin maradni kíván. Tudják ugyanis, hogy a jelenlegi irány stagnáláshoz, megmozdulásokhoz, rossz esetben Kína uralmához vezet. Viszont az látszik, hogy Putyin nem szándékozik távozni, és ez akár 12 évet is jelenthet.

Viszont az is egyértelmű, hogy hiába érne véget a háború, az elnöknek tovább kell mennie, hogy igazolja az autokráciát, de már nem kell úgy tennie, mintha érdekelné alattvalóinak sorsa, vagy az ország helye a világban. Ez nem okvetlenül jelent újabb katonai kalandokat, de azért pl. Grúzának van oka az aggodalomra. Putyin öröksége a hanyatló rendőrállam lesz, amely a Szovjetunió végső időszakát jellemezte.    

 

Guardian

 

A háború csak akkor ér véget, ha Putyin megbukik – mutat rá Simon Tisdall, a külpolitikai szakíró. A tűzszünet felbátorítaná a zsarnokot, hogy újabb célpontokat találjon a terjeszkedéshez. A pápa kijelentése, miszerint az ukránok nyugodtan tegyék ki a fehér zászlót, joggal váltott ki felháborodást Kijevben. Mert nem igaz, hogy Ukrajna vesztett, ugyanakkor az egyházfő nem ítélte el sem az agressziót, sem elkövetett háborús bűnöket.

Amit viszont az elnök szokott mondani, az javarészt azzal egyenlő, hogy a szakadék szélén táncol. Ám az USA nagyon is komolyan vette a nukleáris fenyegetést. Moszkva számára elfogadhatatlan a vereség, mert az a szemében azt jelentené, hogy szélesebb értelemben Amerika győzött és a rendszer végéhez vezethet. Ha sarokba szorítják, ez a gyáva fráter mindent magával rántana, ám a másik oldalt okolná érte.

Ha az ukránok vesztenének az is riasztó, csak más okokból. Milliók menekülnének nyugatra, sorra jönnének a Bucsák és Mariupolok. A Kreml megpróbálhatná elfoglalni az egész országot, vagy bábkormányt ültetne hatalomra. Megszűnne a független ukrán nemzet. De rettenetesek lennének a következmények Európa számára is.

Lengyelország és a 3 balti állam úgy venné, hogy új háború áll küszöbön. Megszakadnának a nemzetközi gazdasági szálak, fegyverkezési verseny indulna be. Felbátorodnának a szélsőjobbos, illetve a Putyin-barát populista pártok. Kína is ihletet kapna. Viszont oda lenne a NATO tekintélye, hiszen ha az USA ígéretében sem lehet bízni, akkor kiében lehet? Főleg ha az új elnököt Trumpnak hívják.

A megoldást kizárólag az jelenti, ha bármiféle legitim eszközzel, de eltakarítják az útból a messianisztikus tömeggyilkost. Addig nem lesz béke, amíg meg nem bukik a zsarnok.

 

Szelestey Lajos

2024. március 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább