2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Merkel, sokadszorra, ismét megvédi Orbánt?

Merkel, sokadszorra, ismét megvédi Orbánt?

Úgy tudni, hogy Weber egyértelművé tette: ma délelőtt mindenképpen meglesz a szavazás. Nagyon valószínű, hogy összejön hozzá a szükséges kétharmad. Orbán feltehetőleg azért emeli a tétet, mert látja, hogy immár nem megy simán az együttműködés a németekkel. Idáig Merkel és Ziemiak főtitkár védte. Nem tették ki az év végén még Deutsch Tamást sem, noha Gestapo- módszerekkel gyanúsította meg Webert...Mégis sokan félnek, hogy nem jön-e létre valamiféle külön megállapodás az utolsó pillanatban Budapest, Berlin és München között. Egy luxemburgi képviselő szerint azonban nevetséges és felelőtlen volna, ha megint nem történne semmi. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Közeledik az ideje, hogy kihajítsák Orbán pártját az EPP-ből, mert a CDU-CSU képviselői is meg akarják szavazni a frakció új működési szabályzatát, hiába fenyegetőzik a magyar miniszterelnök (aki két napja a Kormányfői Hivatal fejléces papírján üzent Manfred Webernek – pártügyben!) De hát nála már régen úgy van, hogy ha bírálat éri a Fideszt, akkor az a magyarok elleni támadással egyenlő.

Idáig is ki lehetett zárni egy egész nemzeti delegációt, de mostantól a felfüggesztés is lehetővé válik. Jól értesült körökből úgy tudni, hogy a képviselőcsoport csak azt a jogot szeretné magának, ami már eddig is megillette a pártcsaládot. Az azonban nem kétséges, hogy a lépés válasz a magyarok rengeteg nyilvános és színfalak mögötti kirohanására, miután az országban – uniós tagság ide vagy oda – illiberális demokrácia épül. 

Úgy tudni, hogy Weber egyértelművé tette: ma délelőtt mindenképpen meglesz a szavazás. Nagyon valószínű, hogy összejön hozzá a szükséges kétharmad. Orbán feltehetőleg azért emeli a tétet, mert látja, hogy immár nem megy simán az együttműködés a németekkel. Idáig Merkel és Ziemiak főtitkár védte. Nem tették ki az év végén még Deutsch Tamást sem, noha Gestapo-módszerekkel gyanúsította meg Webert.

De most már az sem számít, hogy az Országgyűlés még nem iktatta törvénybe a gazdasági mentőcsomagot, amivel Orbán változatlanul zsarolhat. A bírálók közé tartozó skandináv, lengyel és Benelux-törvényhozók felkapták a fejüket, amikor Caspary, az uniópártok strasbourgi vezetője négy napja a reform mellett foglalt állást. Bizonyosan egyeztetett előtte Laschettel, a párt új elnökével. Mégis sokan félnek, hogy nem jön-e létre valamiféle külön megállapodás az utolsó pillanatban Budapest, Berlin és München között. Egy luxemburgi képviselő szerint azonban nevetséges és felelőtlen volna, ha megint nem történne semmi.

Viszont az biztos, hogy a kompromisszum jóvoltából jogaikat tekintve a felfüggesztett képviselők nem kerülnének rosszabb helyzetbe, mint független társaik. Caspary szerint az EPP normális együttműködésben érdekelt, de ehhez a Fidesznek meg kell változnia és tisztáznia kell a nézeteltéréseket.

Az új szabályzat felhívás a pártvezetőknek, hogy ne halogassák tovább a kérdést és beszéljék meg Orbánnal, benn akar-e maradni a pártcsaládban és ennek érdekében hajlandó-e az elvárt viselkedésre – mutatott rá Caspary. Aki egyúttal kalandorságnak minősítette, hogy a magyar politikus pár napja megbízható harcostársaknak minősítette a Fideszt és a Meloni-féle posztfasiszta Olaszország Fivéreit, méghozzá a közös világnézet alapján.

 

Die Presse

 

Az Európai Parlament néppárti alelnöke arra készül, hogy azonnal felveti a fideszes képviselők jogainak felfüggesztését, ha ma sikerül jóváhagyatni az EPP-frakció új működési szabályzatát. Karas szerint nincs más választás, mivel kudarcot vallott minden próbálkozás, hogy közös megoldást találjanak és kezet nyújtsanak a magyar pártnak. Márpedig Magyarországon sérül a jogállam.

Bennfentesek szerint immár minden attól függ, hogyan szavaznak a német képviselők. Vezetőjük, Caspary a múlt hét végén kijelentette, hogy bevezetik a szankciót és a dolgok jelen állása szerint be is vetik a magyar törvényhozók ellen. Azaz eszkalálódnak az ellentétek.

Ugyanakkor Karas pártjának többi képviselője ott próbált betartani az új szabályozásnak, ahol csak tudott. Álláspontjukat maximálisan támogatták a magyar kollégák.

 

Kurier

 

A néppárti frakció komolyan gondolja a dolgot, így a felfüggesztés fenyegeti Orbán csapatát. Karast különösebben nem zavarja a legutóbbi Orbán-levél, amelynek címzettje Manfred Weber volt. Az osztrák politikus szerint ha a magyar vezető menni akar, akkor csak egész nyugodtan, de az EPP nem hagyja magát zsarolni.

Úgy tűnik, mintha az önkéntes távozással a miniszterelnök amúgy is szívességet tenne az EPP-képviselőknek. Merthogy a pártcsaládnak már évek óta fő a feje amiatt, ami Magyarországon folyik: módszeresen megfojtják a független sajtót, a kormány szembehelyezkedik az EU és az Európai Bíróság határozataival, legutóbb pedig kézzel-lábbal tiltakozott az ellen, hogy a brüsszeli támogatásokat a jogállami elvek betartásához kössék.

A kemény megtorló intézkedésekhez azonban idáig nem volt meg a többség. Főként a németek feküdtek keresztbe a Fidesz kizárása ellen. Karas úgy véli: minek hányják a magyar fél szemére, hogy folyamatosan megsérti a közös alapértékeket, amikor nincs eszköz fellépni ellene. De most úgy áll, hogy ma meglesz, bár a felfüggesztés nem valószínű június előtt. Akkor viszont megbénulna Brüsszelben Orbán meghosszabbított keze, az EP-delegáció.

 

Politico

 

Orbánnak utolsó dobásként már csak az maradt, hogy emelje a tétet az EPP jövőjéről folyó vitában. A Webernek küldött levélről a frakció helyettes vezetője úgy nyilatkozott, hogy az bizonyosan befolyásolja a belső egyeztetéseket. Esteban Gonzáles Pons egyben annak a munkacsoportnak a vezetője, amely letette az asztalra a magyar miniszterelnök által annyira nehezményezett javaslatot.

Az mindenesetre meglehetősen paradoxon, hogy a paláver az értékekről ment, tehát hogy mit jelent kereszténydemokratának lenni, ám a végén a működési feltételek módosításában csapódik le, jóllehet az tisztán bürokratikus ügy. Az üzenetben különben Orbán kioktatja a képviselőcsoport első emberét arról, hogy ilyen járvány idején fontosabb dolgokkal kellene törődni, továbbá leckében részesíti a pártcsalád történetét és a jogállamot illetően is. Mindenesetre az indítvány kidolgozói bíznak abban, hogy a dokumentum ma veszi az akadályt.

Orbán ellenfelei most először látnak esélyt arra, hogy megszabaduljanak tőle, éspedig úgy, hogy ne kelljen kidobni, hanem maga szedje a sátorfáját. Az új rendben ugyanis a frakció hozhatja meg a szükséges döntést, már nem kell várnia a pártcsaládra. A pénteki, végső előkészítő ülés során a németek, franciák és olaszok próbálták felvizezni az eredeti elképzelést, a végén kompromisszumban állapodtak meg.

 

Washington Post

 

A Néppárti képviselőcsoport szóvivője úgy nyilatkozott, hogy nagy többség van a módosítás mellett. Viszont ha elfogadják, akkor több törvényhozó is kezdeményezni kívánja a Fidesz-delegátusok felfüggesztését, illetve kizárását. De ezt már az új szabályok alapján tehetik meg. Pedro Lopez de Pablo szerint ma mindenképpen megtartják a szavazást, de az nem függ össze a magyar párttal. Ugyanakkor az újság megjegyzi, hogy ez már a sokadik csörte Orbán és az EPP között, ám a magyar párt még soha nem járt ennyire közel ahhoz, hogy kikerüljön a pártcsaládból.

 

2021. március 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább