2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Egyetlen út vezet ki a gázai háborúból, ezért Bidennek el kell érnie Netanjahu távozásást

Egyetlen út vezet ki a gázai háborúból, ezért Bidennek el kell érnie Netanjahu távozásást

Erre mutat rá a Guardian szemleírója. Jonathan Freedland, aki származása folytán bevallottan érintett a válságban, szintén úgy látja, hogy a politikust csakis a saját jövője érdekli, ezért Amerikának meg kell mentenie tőle Izraelt. A kétoldalú kapcsolatokban nagyon úgy néz ki, hogy Washington január közepéig vagy végéig ad időt a Hamász kisöprésére, még akkor is, ha addig a harcok rengeteg emberáldozattal és rombolással járnak. Netanjahunál az rajzolódik ki az övezet további sorsát illetően, hogy az irányítást arab államokra bízná, ám azok biztosan nem állnak kötélnek palesztin részvétel nélkül, ám arról a politikus hallani sem akar. Maradna az izraeli megszállás, de az meg elfogadhatatlan. Mivel a miniszterelnök szeretné megúszni a börtönt, nem törődik vele, mekkora károkat okoz saját országának. Továbbra is a hadseregre, illetve a titkosszolgálatra igyekszik rátolni a felelősséget az október 7-i támadásért, noha sok bizonyíték támasztja alá, hogy tudta, mi készül. Ugyanakkor kormányának szélsőséges tagjai erőszakra buzdítják a ciszjordániai telepeseket és a miniszterelnök tétlenül nézi, mert próbálja egyben tartani a koalíciót. Itt megint csak az vezérli, hogy neki a jó.

Bidennek nem szabad azzal foglalkoznia, hogy beavatkozással vádolhatják meg, ha fellép Netanjahu ellen, mert csakis ő képes megfelelő irányba terelni az eseményeket Izraelben. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Figaro

 

Közeleg az igazság órája Magyarország számára, amikor színt kell majd vallania a jogállam és az értékek ügyében. Így értékelte a lapnak által készített interjúban Daniela Schwarzer, a Bertelsmann Alapítvány igazgatója, az unió reformjával foglalkozó német-francia munkacsoport tagja.

Az időpont azzal függ össze, hogy hamarosan megkezdődnek a tárgyalások a többéves költségvetés felülvizsgálatáról és a nettó befizetők nagy valószínűséggel követelni fogják  Magyarországtól is, hogy tartsa be a demokratikus játékszabályokat, a kapott támogatásért cserében. A közvéleményük ugyanígy gondolkodik. Vagyis mindkettő ráerősít az EU álláspontjára az Orbán-kormány ügyében.

Jelenleg igen nehéz alkalmazni az eljárást a 7-es paragrafus alapján, mivel az érdemi határozathoz egyhangú döntés szükséges. Pont ezért továbbra is a pénz jelenti a fő eszközt a magyar vezető befolyásolására.

A szakértő azt is kifejtette, hogy a héten Brüsszelben Orbán hű marad saját álláspontjához. Tartózkodott a szavazástól az ukrán uniós tagság ügyében, mert tudta, hogy lesz még számtalan lehetősége kijátszani a vétót. Ily módon megőrzi különleges viszonyát Oroszországgal, és azt tudja mondani odahaza, hogy megvédte a nemzeti érdekeket. Annál is inkább, hiszen kap 10 milliárdot a befagyasztott alapokból. Viszont továbbra is képes blokkolni.  

 

Deutschlandfunk

 

Az Európai Néppárt után az EP német szociáldemokrata alelnöke is szóvá tette, hogy miért oldotta fel a Bizottság a Magyarországtól visszatartott pénzek egyharmadát. Barley szerint Brüsszel ily módon zsarolhatóvá tette magát. Ugyanakkor történelminek nevezte, hogy a csütörtök-pénteki uniós csúcson sikerült határozni az ukrán belépési tárgyalásokról. Úgy értékelte, hogy itt messze nem csupán jelképes lépésről van szó. (Mint emlékezetes, úgy született meg a határozat, hogy a többiek megkérték Orbán: menjen ki kávézni, amíg ők szavaznak – a szerk. megj.)

 

FT

 

Vesztett aurájából Orbán Viktor, miután a többiek rávették, hogy ne akadályozza a döntéshozatalt Ukrajna ügyében. Egy uniós tisztségviselő úgy fogalmazott, hogy egész jó kis csúcstalálkozó lett volna, ha nincs magyar politikus. Merthogy a válság egyesítette a többieket, így elvégezték a feladatot.

A magyar kormányfőnek azonban még bőven lesz eshetősége, hogy vétózzon. Mint ahogy már megtette másnap Kijev anyagi támogatása ügyében. Itt azonban ki lehet kerülni, bár a módszer nehézkesnek ígérkezik, miközben az ukránoknak sürgősen kell a pénz. Viszont csak megerősödnek a követelések, hogy Orbán fizesse meg az árát, amiért Putyin szekerét tolja.

Ugyanakkor ha ezúttal nem sikerült volna tető alá hozni a döntést, az hatalmas csapás lett volna az EU stratégiai törekvései számára, amelyek azzal kezdődnek, hogy bebiztosítsa a közvetlen szomszédságát. Ezzel együtt a következő időszakban az eddiginél sokkal többet kell tennie Ukrajnáért. Főleg ha leáll az amerikai támogatás. Akkor sokkal inkább vizsgázik az Unió elszántsága, mint a felvételi tárgyalások ügyében, bár utóbbi megindításának jóváhagyása azért volt lényeges, mivel alapvetően megerősítette a szolidaritást.

Brüsszelben a héten bebizonyosodott, hogy amikor a tét nagy, a közösség képes stratégiailag gondolkodni és cselekedni. Alátámasztotta, hogy Putyin tévedett, amikor azt hitte, hogy meg tudja akadályozni Kijev nyugati irányváltását. Ukrajna számára pedig már látszik a fény az alagút végén.

 

Der Standard

 

Az elemzés arra figyelmeztet, hogy Ausztria Magyarországgal és Szerbiákkal paktál le, ám ily módon hamis barátokban bízik, viszont a schengeni vétóval saját magának árt. Románia és Bulgária egy éve folyamatosan úgy érzi, hogy az osztrák kormány időről időre áthelyezi a kapufát, mert újabb és újabb követelésekkel áll elő a két ország schengeni belépése ügyében.

Közben azonban kesztyűs kézzel bánik a magyar kormánnyal, amely pedig blokkolja az európai törekvések egy részét. Éppen Orbán Viktor okozza a legtöbb gondot Bécsnek, miközben Kijev megsegítése kapcsán zsarolja az egész EU-t. Az osztrákok számára azzal adja fel a leckét, hogy egyáltalán nem veszi nyilvántartásba a migránsokat, így azokat Ausztria nem is tudja visszaküldeni.

Tavaly a 110 ezer illegális határátlépő 90 %-át a magyar határ közelében fogták el, nagyjából a 75 %-uk addig nem szerepelt semmilyen uniós adatbázisban. Románián keresztül a migránsoknak mindössze 2 %-a érkezik. Ausztria ennek ellenére Budapesttel és Belgráddal szűri össze a levet, noha azok uralni kívánják a régiót és a Kreml, illetve Kína pozícióit erősítik.

Hogy Magyarország az eltelt években jelentős befolyást épített ki a Nyugat-Balkánon, az bizonytalanná teszi az egész térséget és ez nem lehet Ausztria érdeke. Itt az idő, hogy a Nehammer-kormány ne fetisizálja a migrációt és geopolitikai, illetve globális megközelítés alapján alakítsa külpolitikáját. Továbbá ne szomorítson el fontos keleti szövetségeseket. 

 

Politico

 

Trump már megint Orbán Viktorra hivatkozott, hogy bizonyítsa saját nagyságát. Egészen pontosan azt mondta, hogy a „kiváló magyar kormányfő szerint a volt elnök az, aki meg tudja menteni a világot”. (De legalább most nem keverte össze Magyarországot Törökországgal – a szerk. megj.)

Viszont idézte Putyint is, aki szerint Oroszországnak nagyon jó, hogy az Egyesült Államokban Trump politikai üldöztetésnek van kitéve, mert ezáltal megmutatkozik a tengerentúli politikai rendszer egész rothadtsága és így az USA nem teheti meg, hogy másokat tanítson demokráciára.

Megjegyezte, hogy ellenfelei fegyverként vetik be ellene az igazságszolgáltatást, ami beavatkozást jelent a választási rendszerbe, de hát ő annyival vezet a közvélemény kutatásokban. Közölte: amikor a radikális baloldali demokraták, a marxisták, a kommunisták és a fasiszták vád alá helyezik, akkor az számára kitüntetéssel ér fel, mert a híveiért bántják.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Netanjahu arra épít, hogy időt nyer a háborúval és akkor hatalmon maradhat, miközben az USA egyre nagyobb nyomást fejt ki rá, hogy vessen véget a harcoknak és dolgozza ki a politikai megoldást. Csak éppen ez utóbbi esze ágában sincs – mutat rá Alexandra Föderl-Schmid főszerkesztő-helyettes, aki korábban jeruzsálemi tudósító volt.

A politikus azonban országa nemzetközi támogatását teszi kockára, amikor nem árulja el, hogy miként képzeli el Gáza jövőjét, ha egyszer elhallgatnak a fegyverek. Viszont pontosan tudja, hogy amíg Biden csak fenyegetőzik, ám továbbra is mindent megtesz Izrael védelme érdekében, addig neki nincs mitől félnie.

Viszont kétséges, hogy a Hamászt fel lehet-e számolni erővel, miközben a miniszterelnök elutasítja a kétállami megoldást. De talán pont az a taktikája, hogy nem árulja el a terveit, mert számára a tét: a politikai túlélés. Minél később kezdi meg munkáját a vizsgáló bizottság, amely azt igyekszik majd kideríteni, milyen alapvető mulasztások tették lehetővé a Hamász támadását, annál jobb a kormányfőnek. Ő abban bízik, hogy visszatér Trump és az majd stabilizálja a helyzetét. Ám ha ez következik be, akkor egyhamar nem lesz igazi béke.

 

Guardian

 

Egyetlen út vezet ki a gázai háborúból, ám azt Netanjahu eltorlaszolja, így Bidennek el kell érnie a távozását – mutat rá a legnagyobb brit politikai lap szemleírója. Jonathan Freedland, aki származása folytán bevallottan érintett a válságban, szintén úgy látja, hogy a politikust csakis a saját jövője érdekli, ezért Amerikának meg kell mentenie tőle Izraelt.

A kétoldalú kapcsolatokban nagyon úgy néz ki, hogy Washington január közepéig vagy végéig ad időt a Hamász kisöprésére, még akkor is, ha addig a harcok rengeteg emberáldozattal és rombolással járnak. Netanjahunál az rajzolódik ki az övezet további sorsát illetően, hogy az irányítást arab államokra bízná, ám azok biztosan nem állnak kötélnek palesztin részvétel nélkül, ám arról a politikus hallani sem akar. Maradna az izraeli megszállás, de az meg elfogadhatatlan.

Mivel a miniszterelnök szeretné megúszni a börtönt, nem törődik vele, mekkora károkat okoz saját országának. Továbbra is a hadseregre, illetve a titkosszolgálatra igyekszik rátolni a felelősséget az október 7-i támadásért, noha sok bizonyíték támasztja alá, hogy tudta, mi készül.

Ugyanakkor kormányának szélsőséges tagjai erőszakra buzdítják a ciszjordániai telepeseket és a miniszterelnök tétlenül nézi, mert próbálja egyben tartani a koalíciót. Itt megint csak az vezérli, hogy neki a jó.

Bidennek nem szabad azzal foglalkoznia, hogy beavatkozással vádolhatják meg, ha fellép Netanjahu ellen, mert csakis ő képes megfelelő irányba terelni az eseményeket Izraelben.

 

Wall Street Journal

 

Az elemzés szerint két év múlva fordulhat a kocka az ukrajnai háborúban, mert Putyin nem bírja a fegyverkezési versenyt. Ha ugyanis a NATO mindössze 1%-kal növeli a költségvetését, akkor az oroszoknak 24 %-kal kell többet költeniük katonai célokra, hogy lépést tartsanak a másik féllel.

A szerző, Holman Jenkins, a szerkesztő bizottság tagja rámutat, hogy az ukránok nem fognak meghátrálni az orosz offenzíva elől, ráadásul az nem is lesz kellőképpen hatékony, mivel Moszkva nem hajlandó elég embert mozgósítani, nem szeretné leváltani a korrupt katonai vezetést, viszont nem ad annyi felhatalmazást a tábornokoknak, hogy azok olyan sikereket érjenek el, ami esetleg már megkérdőjelezheti a hatalmát.

Ezért könnyű megjósolni, hogy két év múlva a Kreml kész lesz beszüntetni az ellenségeskedést. Az hogy most a GDP 2 %-át akarja a háborúra fordítani, egyszeri és megismételhetetlen eset. Ám minden évvel több nyugati fegyver érkezik az ukránoknak. Utóbbiak sosem kaptak olyan harceszközöket, amelyekkel oroszországi célpontokat támadhattak volna, de más tekintetben előnyben vannak. Még az sem drámai, ha leállnak az amerikai szállítások.

De nagy ostobaság volna, ha Putyin akárcsak egy pillanatra is azt hihetné, hogy Nyugat hajlandó lenne feláldozni a győzelmet, csupán csak azért, mert jövőre esetleg pár milliárddal kevesebb jut Kijevnek.

2023. december 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább