2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

EP: Tiszteletben tartani a nemzeti kisebbségek jogait!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
EP: Tiszteletben tartani a nemzeti kisebbségek jogait!

Az EP állásfoglalása alapján arra a megállapításra lehet jutni, hogy jelentéstevő Vladimir Bilčiknek nem volt közvetlen, átfogó betekintése a nemzeti kisebbségi jogok érvényesülésébe Szerbiában. Azt sem tudni, hogy milyen források alapján készült a jelentésének ez a része. Arra is következtetni lehet, hogy a jelentéstevő nem volt kapcsolatban az egyetlen ellenzéki magyar szervezettel, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségével (VMDK), amelyik tájékoztathatta volna őt a kisebbségi jogérvényesítésről és jogsérelmekről. A médiasötétség és a Magyarországról érkező támogatások kérdésével sem foglalkozik a jelentés, pedig ezek előre eldöntik a választások kimenetelét. Az is nyilvánvaló, hogy például nem tájékozatták Bilčiket az utóbbi időben történt anyanyelv-használati sérelmekről (Szabadka, Bácsgyulafalva stb.), helységnévtábla rongálásokról (Szőreg), az emlékmű-állítási (Újvidék, Szenttamás) és egyéb nemzeti kisebbségi jogsérelmekről. Bozóki Antal:

Május 10.

EP: Tiszteletben tartani a nemzeti kisebbségek jogait!

 

Az Európai Parlament (EP) Strasbourgban 508 igen és 76 nem szavazattal elfogadta a Bizottság Vladimir Bilčik Szerbiáról szóló, 2022. évi jelentését. Álláspontjait az EP 105 pontos dokumentumban foglalta össze (2022/2204(INI).

Az állásfoglalás három helyen tér ki a nemzeti kisebbségek helyzetére:

Az 56. pontban az EP „üdvözli, hogy a nemzeti kisebbségek jobban képviselve vannak az új parlamentben; felszólítja az újonnan megválasztott parlamenti képviselőket, hogy biztosítsák a nemzeti kisebbségi jogok védelmét és a vonatkozó jogszabályok gyakorlati végrehajtását; üdvözli, hogy a nemzeti kisebbségek soraiból minisztereket neveztek ki, és hogy 2022 novemberében megrendezték a nemzeti kisebbségi tanácsok felállítására kiírt rendes választásokat”.

Az 58. pontban „felhívja a szerb kormányt, hogy az uniós elvekkel és jogszabályokkal teljes összhangban tartsa tiszteletben a nemzeti kisebbségek jogait, és biztosítsa nyelvük megfelelő használatát és oktatási szükségleteik kielégítését; megjegyzi, hogy többet kell tenni a megkülönböztetés elleni jogszabályok aktív végrehajtása érdekében”.

A következő (59.) pontban „felhívja Szerbiát, hogy a vonatkozó európai normákkal összhangban biztosítsa a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, beleértve az oktatáshoz, a tájékoztatáshoz és a vallási szertartásokhoz kisebbségi nyelveken való hozzáférést, valamint a közigazgatásban való megfelelő képviseletet; felszólítja Szerbiát, hogy védje és támogassa nemzeti kisebbségei kulturális örökségét, és különösen teremtsen pozitív légkört a kisebbségi nyelveken folyó oktatás számára, valamint sajnálatát fejezi ki a kisebbségi jogok megsértése miatt ezen a területen”.

Az EP állásfoglalása aránylag keveset, azt is lehetne mondani szinte mellékesen foglalkozik a szerbiai nemzeti kisebbségek helyzetével.

A három idézett pont is túlságosan általános, több vonatkozásban is az 2022. július 6-ai EP-i állásfoglalás (2021/2249(INI)) ismétlése, ami azt jelenti, hogy nem történt előrehaladás.

A magyar közösség vonatkozásában nem helytálló a megállapítás (az 56. pontban), miszerint „jobban képviselt” az új összetételű parlamentben. Sőt, a Vajdasági Magyar Szövetségnek a korábbi 9 képviselőjéből most már csak öt van. Arról pedig külön vitát kellene nyitni, hogy a Véemeszesek hogyan is képviselik, pontosabban – a hatalmi koalíció részeként –, hogyan NEM képviselik a vajdasági magyar választókat.

Az, hogy a szerb kormányban „a nemzeti kisebbségek soraiból minisztereket neveztek ki”, és hogy az emberi és kisebbségi jogokért, valamint társadalmi párbeszédért felelős miniszter (Tomislav Žigmanov) a horvát nemzeti kisebbséghez tartozik, pozitív lépés ugyan, de önmagában még nem jelenti a nemzeti kisebbségi közösségek helyzetének javulását.

Az EP állásfoglalás arra sem tér ki, hogy a magyar közösség esetében egypárti lett a nemzeti tanács, ami ellenkezik a demokrácia alapvető elveivel (is).

Az 58. pont a nemzeti kisebbségek jogaival kapcsolatos uniós elvek tiszteletben tartására és diszkrimináció-ellenes jogszabályok alkalmazására általánosságban szólítja fel a szerb kormányt.

Az EP ezt a felszólítást az 59. pontban megismétli, azzal, hogy Szerbiát „a közigazgatásban való megfelelő képviselet” biztosítására ösztönzi (amit folyamatosan nem teljesít – B. A.), valamint arra, hogy „védje és támogassa a nemzeti kisebbségek kulturális örökségét”. Az EP – ebben a pontban – „sajnálatát fejezte ki” ugyan „a kisebbségi jogok megsértése miatt”, de az állásfoglalásból nem világos, hogy ez csak az oktatás vagy egyéb területekre is vonatkozik.

Az EP állásfoglalása alapján arra a megállapításra lehet jutni, hogy jelentéstevő Vladimir Bilčiknek nem volt közvetlen, átfogó betekintése a nemzeti kisebbségi jogok érvényesülésébe Szerbiában. Azt sem tudni, hogy milyen források alapján készült a jelentésének ez a része.

Arra is következtetni lehet, hogy a jelentéstevő nem volt kapcsolatban az egyetlen ellenzéki magyar szervezettel, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségével (VMDK), amelyik tájékoztathatta volna őt a kisebbségi jogérvényesítésről és jogsérelmekről.

A médiasötétség és a Magyarországról érkező támogatások kérdésével sem foglalkozik a jelentés, pedig ezek előre eldöntik a választások kimenetelét.

Az is nyilvánvaló, hogy például nem tájékozatták Bilčiket az utóbbi időben történt anyanyelv-használati sérelmekről (Szabadka, Bácsgyulafalva, stb.), helységnévtábla rongálásokról (Szőreg), az emlékmű-állítási (Újvidék, Szenttamás) és egyéb nemzeti kisebbségi jogsérelmekről.

Arról nem is szólva, hogy a jelentés nem reagál a magyar kisebbséget érintő drasztikus népességfogyásra (70.000 vajdasági magyarral kevesebb lett mintegy 10 év alatt). A magyar kisebbség jóval nagyobb százalékban vándorol külföldre, mint a többségi lakosság. Ez egy olyan jelzés, ami azt bizonyítja, a kisebbség nyilvánvalóan nem boldog, nem érzi jól magát ebben az országban.

Ezért az EP állásfoglalása rendkívül hiányosnak és elégtelennek mondható. Felvetődik a kérdés, a VMDK kereste-e a kapcsolatot Bilčikkel?

 

Május 23.

Közvetlen kapcsolatba kell lépni az EP magyar ellenzéki képviselőivel!

 

Az alapvető jogok tiszteletben tartása, valamint a kisebbségek és jogaik védelme alapvető fontosságú az uniós csatlakozási folyamatban – jelentette ki Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos Brüsszelben (a fotón).

Az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportja konferenciát tartott a kisebbségi jogok az uniós bővítési folyamatban témára. Várhelyi emlékeztetett: a bővítés feltételei között szerepel az uniós alapértékek és elvek, köztük az emberi jogok védelme.

A nemzeti kisebbségek védelme ugyanolyan érték, mint bármelyik más uniós alapérték – húzta alá. Segíteni kell, hogy a csatlakozásra váró országok magukénak érezzék az uniós értékeket, és segíteni kell azt, hogy mindezen elkötelezettség visszaköszönjön a nemzeti jogszabályokban is. Ahhoz, hogy a kisebbségek hozzájárulnak egy adott állam teljességéhez, egyenlő eljárásra, jogaik, vallásuk és meggyőződésük teljes elismerésére van szükség – mondta.

A csatlakozásra váró országoknak tudatosítaniuk kell, hogy az uniós értékek tiszteletben tartása nem csak a csatlakozási folyamat ideje alatt, hanem teljes jogú taggá válásuk után egyaránt szükséges – emelte ki. – A bővítési folyamatnak segítenie kell a kisebbségeket abban, hogy még jobb körülmények között élhessenek az országban. Ha a kisebbségek boldogok abban az országban, ahol élnek, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a megfelelő megoldást sikerült megtalálnunk – tette hozzá Várhelyi Olivér.

Az EP-ben – amióta Morvai Krisztina független EP-képviselő a mandátuma lejárta után (2019-ben) visszavonult a politikából és Tőkés László EP képviselőnek is (ugyancsak 2019-ben) véget ért a mandátuma – nincsen olyan magyar EP-képviselő, aki felvállalta volna a vajdasági magyar közösség érdekeinek képviseletét.

Deli Andor Fideszes-Véemeszes EP-képviselő – a Fidesz küldöttségének többi tagjával együtt – „a Szerbiáról szóló országjelentés ellen szavazott az Európai Parlament Külügyi Bizottságában”, mert „az EP továbbra is feltételrendszerben gondolkodik Szerbiát illetően, s ez nem szolgálja a bővítési folyamatok gyorsítását”.

Deli 2014. július 1-je óta EP képviselő, de egyetlen (!) alkalommal sem szólalt fel a vajdasági magyar közösség jogainak érvényesítése érdekékben! A Fidesz politikájával összhangban, Szerbiának a csatlakozási feltételek (koppenhágai kritériumok) teljesítése nélküli felvételét szorgalmazza az Európai Unióba. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy (Deli szerint) Szerbiától nem kell számon kérni „a kisebbségi jogok tiszteletben tartását és védelmét”. Ez pedig szöges ellentétben van a közösségünk érdekeivel!

Fontos, hogy Várhelyi Olivér az Európai Bizottság (EB) magyar biztosa felszólalt a nemzeti kisebbségek és jogaik védelme érdekében. Már csak azért is, mivel Várhelyit több alkalommal is Szerbia iránti elfogultsággal illették. Az idén januárban még vizsgálatot is kezdeményeztek ellene, mert „szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét”.

Várhelyi Olivér kiállása a nemzeti kisebbségek védelme és jogainak érvényesítése érdekében azonban nem helyettesítheti a vajdasági magyar közösség közvetlen kapcsolattartását az Európai Unió szerveivel.

A VMDK-nak – egyetlen vajdasági magyar ellenzéki szervezetként – mielőbb közvetlen kapcsolatot kell(ene) kialakítani magyar ellenzéki képviselőkkel és a szerbiai jelentéstevővel az Európai Parlamentben a folyamatos tájékoztatásuk érdekében a közösség helyzetének alakulásáról, a jogérvényesítés folyamatáról és problémáiról, hogy azok helyet kapjanak az EP Szerbiáról szóló jelentéseiben, állásfoglalásaiban. Enélkül a közösség helyzete nem fog változni/javulni!

 

2023. június 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább

Fake news és post-truth!

Szerinem ez a két szintagma korunk legveszélyesebb kórja. Sokan ebből arra következtetnek, hogy semmi mellett sem >

Tovább

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább