2024. április 28. vasárnap
Ma Valéria, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Politikai válság Szerbiában

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Politikai válság Szerbiában

Szombaton 12 órára össznépi gyűlést terveznek Belgrádban

Az ellenzéki szervezetek egy része december 28-án 18 órára újabb tiltakozás jelentett be, ezúttal is a Köztársasági Választási Bizottság épülete előtt, szombaton pedig a Terazije kútjánál a ProGlas [Kiáltvány nevű ellenzéki polgári kezdeményezés] tüntetésére hívta a polgárokat. Az egyetemi hallgatók is bejelentették, hogy „pénteken 24 órára lezárják a forgalmat a fővárosban”, utána pedig csatlakoznak a ProGlas tiltakozásához”.A ProGlas aláírói – párton kívüli neves ellenzéki szerbiai értelmiségiek – „Szerbia társadalmi-politikai rendszerének a megváltoztatására” szólították fel a polgárokat, hangoztatva, hogy „az uralkodó hatalmi rendszert, Aleksandar Vučićtyal és a Szerb Haladó Párttal az élén, le kell váltani, ahhoz hogy Szerbia másmilyen ország legyen”. A Kiáltványt december 17-éig 190.951 polgár írta alá. A polgári kezdeményezés a december 27-ei levélében jelentette be, hogy „december 30-án Belgrádban, a Terazije kútjánál 12 órakor össznépi gyűlésre várja a támogatóit”, hogy „közös erővel álljanak ellen az igazságtalanságoknak”. – Mert mi NEM FOGADJUK EL! – áll a levél végén. Bozóki Antal:

Ha még mindig van egy kis életerő is bennünk, megdöntjük.

Ellenkező esetben ő fog velünk végezni.

Goran Marković

 

Szerbiában továbbra is tartanak a tiltakozások a december 17-ei – „a választási csalások történetében” eddig nem tapasztalt méretű – választási csalások ellen.

Belgrádban folyamatosan tíz napja este 18 órától tüntetnek a Szerbia az erőszak ellen koalíció tagjai, a polgárok és az egyetemisták, akik a választások megsemmisítését követelik. Marinica Tepić, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnöke már december 18-a óta éhségsztrájkkal tiltakozik. Példáját több ellenzéki parlamenti képviselő is követte.

December 25-én a belgrádi városi képviselő-testület előtti tiltakozások alatt mintegy 40, többségében fiatalt vettek őrizetbe, akiket nyilvános rendezvényen elkövetett garázdasággal és az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására történő felbujtással gyanúsítanak.

Miroslav Aleksić, a Szerbia Népi Mozgalma elnöke (NPS), a Szerbia az erőszak ellen (SPN) koalíció egyik vezetője december 26-án este az Igazságügyi Palota előtt összegyűlt tüntetőknek azt mondta, „nem áll szándékukban a hatalom erőszakos megdöntése, de a választási csalást sem hajlandóak elfogadni”.

Aleksandar Vučić ezzel szemben azt állítja, hogy „ezek voltak a legtisztább (csaknem soha nem lehet tökéletesen levezetni a választási folyamatot), és a legtisztességesebb választások.  Ezt mind és mindenki tudja. A parlamenti választásokért, habár pártelnök nem vagyok, soha nem kaptam annyi gratulációt az emberektől éppen az Európai Unióból”.

– Azon kívül, hogy kérdéses, hogyan lehet megállapítani, melyik választások voltak a legtisztességesebbek és, hogy ez az jelenti-e, hogy az előzőek nem voltak azok, a mostani választásokról ezt semmiképpen nem lehet mondani. A választási manipulációról és az ún. „választási migrációról” szóló hírek, ismét az utcára késztették Szerbia polgárait, akik támogatják az ellenzék egy részének a követeléseit, hogy a választásokat semmisítsék meg – kommentálta Vučić szavait az Istinomer [Igazságmérő] portál.

A szerbiai választások és az ahhoz fűződő szabálytalanságok reakciót váltottak ki az Európai Unió magas rangú képviselőitől is.

Josep Borrell európai kül- és biztonságpolitikai képviselő és Várhelyi Olivér európai bővítési biztos közös közleményben szólították fel Szerbiát, hogy „láthatóan fejlessze” a választási folyamatot, miután a nemzetközi megfigyelők bírálták a legutóbbi választások módját.

– Elvárjuk, hogy az illetékes nemzeti intézmények átlátható módon vizsgálják ki a szabálytalanságokkal kapcsolatos hiteles bejelentéseket. Ez magába foglalja a belgrádi és a többi helyhatósági választásokat is – áll a két politikus december 19-ei, nyilatkozatában.

Borrell és Várhelyi kiemelték, tekintetbe vették az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) nemzetközi megfigyelőinek előzetes jelentését és megállapításait, miszerint a szerbiai választásokat „komoly szabálytalanságok, a közpénzekkel való visszaélés, Aleksandar Vučić államfő média dominanciája, a negatív kampány és a félelem terjesztése jellemezték”.

Az Európai Bizottság (EB) „békére és párbeszédre szólított fel” december 27-én az N1 Televíziónak arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan kommentálják a választásokat követő eseményeket, valamint hogy „Szerbia együttműködik az orosz hírszerzéssel”.

– A békés demonstrációra való jogot meg kell óvni, de az erőszak nem megoldás és elfogadhatatlan. A rendőri intézkedéseknek arányosaknak kell lenniük, a jogállamiság alapelveinek betartása mellett – áll az Európai Bizottság válaszában, amit az N1 Televíziónak küldtek. A választási szabálytalanságokkal kapcsolatos panaszokat megfelelően ki kell vizsgálni és foglalkozni kell azokkal – az emelte ki az EB.

Az EB az ODHIR végső jelentését és a jövőre vonatkozó ajánlásait várja, figyelmeztetve, hogy azokat „minél előbb alkalmazni kell, még a következő választások előtt”, közölte az N1.

A decemberi választások magyar vonatkozásairól nem készült egyetlen tárgyilagos jelentés vagy elemzés sem. Nincs egyeletlen párton kívüli intézmény vagy szervezet, amelyik ilyet készítene és a sajtóban sem találni ezzel kapcsolatos értékelhető kommentárt.

A Magyar Szó nevű propaganda pártlap a december 27-ei címoldalán arról ír, hogy „Aleksandar Vučić szerb államfő megtekintette a Vajdaság mosolyának elnevezett gyorsforgalmi út munkálatait”, hogy „megtartották az Örökségünk népzenei koncertet Óbecsén”, és hogy Ukrán támadás érte Krímet”.

A lapban a belgrádi eseményekről egyetlen írás nem található! A Varjú Márta által (fő)szerkesztett napilap a vajdasági magyar újságírás szégyene lett!

II. Pásztor (Bálint) a Vajdasági „Magyar” Szövetség megbízott elnöke a választásokról az említett pártújságnak – a december 23-án közölt „nagyinterjúban” – elmondta, hogy választásokon „a szavazóknak köszönhetően sikerült olyan eredményt elérniük”, amelyek szerint a VMSZ a választásokon „megkérdőjelezhetetlenül győztes csapat” lett.

A parlamenti választásokon egyedüli magyar előjelű pártként résztvevő lista vezetője még csak véletlenül sem említette meg, hogy pártja megfigyelői ismeretlen számú szavazóhelyen „listázták a választópolgárokat”, „párhuzamos névjegyzékeket is használtak”, „ellenőrizték, hogy ki ment el szavazni és folyamatosan hívogatták az embereket”, hogy a Magyar Nemzeti Tanács alapította médiát a pártja szolgálatába állította, hogy a magyar kormánytól korlátlan anyagi és szakértől támogatást kapott... Készíti a koalíciós szerződést a Szerb Haladó Párttal.

Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMD) elnöke szerint „a választási eredmények és az azt követő időszak megmutatta, tudatos választási mesterkedés történt a Szerb Haladó Párt (SNS – amely választási kampányának Vučić volt a meghatározó személye – B.A.) és a VMSZ részéről. Ezt támasztják alá azok a ’szavazatok’, amelyek Belgrádban, Közép, Dél- és Kelet Szerbiában láttak napvilágot. Ebből az következik, hogy a VMSZ annyira be van ágyazódva ebbe a diktatórikus, szolgálatok által irányított rendszerbe, hogy már nem is vonható kétségbe a felelősségük mindazért, ami történik ebben az országban, a Vajdaságban, önkormányzatainkban. Ők már nem a demokrácia és a haladás útján vannak, hanem a belgrádi gazdák mondják meg nekik, mit kell tenniük. Szerepük a vajdmagyarok ellenőrzés alatt tartása, megvezetése, eladása, zsíros falatok cseréjébe”.

– Ne gondolja senki, hogy minket, vajdasági magyarokat ez nem érint, és mindez nem magyar ügy (is). Itt élünk ebben az országban, és ránk is vonatkozni fognak azok a rossz döntések, amiket ez a rendszer meghoz. Nem fog tudni megvédeni bennünket se a VMSZ, se a Fidesz. Vagy ellenállunk, vagy foghatjuk az útleveleket (HU), és költözhetünk innen tömegesen – írta Csonka december 26-án a közösségi hálón. 

Csak az nem látja, aki nem akarja, hogy Szerbiában a december 17-ei választások után mélyül a politikai válság.

Vučić a választások megsemmisítéséről és hat hónappal az egyenrangú választási feltételek biztosítása utáni új választások kiírásáról, amit az ellenzék egy része követel – egyelőre – hallani sem akar.

– A hatalom a repressziót választotta, nem a nyílt párbeszédet” – hirdeti a belgrádi Danas napilap a december 27-ei címoldalán. – A polgárok egy része nem hisz se a hatalomnak, se az ellenzéknek, de nagyon elégedetlenek, mérgesek és mindenből elegük van – írja a lap.

Szerbia elnöke december 28-án „kijelentette, hogy januárban megalakítják a köztársasági parlamentet, erről vita nem lesz”. Azt is elmondta, hogy „nem fél sem az ellenzéktől, sem a tiltakozásoktól, sem a választási megfigyelők koholt vádjaitól, jelentésétől, amelyben azt mondják, hogy óriási szabálytalanságok történtek”. Azzal próbálja elterelni a felgyülemlett problémákról a figyelmet, hogy „5.000 dinár helyett 10.000 dinárt érnek majd az üdülési utalványok, és összesen 100.000 darabot osztanak majd szét”.

Az ellenzéki szervezetek egy része december 28-án 18 órára újabb tiltakozás jelentett be, ezúttal is a Köztársasági Választási Bizottság épülete előtt, szombaton pedig a Terazije kútjánál a ProGlas [Kiáltvány nevű ellenzéki polgári kezdeményezés] tüntetésére hívta a polgárokat.

Az egyetemi hallgatók is bejelentették, hogy „pénteken 24 órára lezárják a forgalmat a fővárosban”, utána pedig csatlakoznak a ProGlas tiltakozásához”.

A ProGlas aláírói – párton kívüli neves ellenzéki szerbiai értelmiségiek – „Szerbia társadalmi-politikai rendszerének a megváltoztatására” szólították fel a polgárokat, hangoztatva, hogy „az uralkodó hatalmi rendszert, Aleksandar Vučićtyal és a Szerb Haladó Párttal az élén, le kell váltani, ahhoz hogy Szerbia másmilyen ország legyen”. A Kiáltványt december 17-éig 190.951 polgár írta alá.

A polgári kezdeményezés a december 27-ei levélében jelentette be, hogy „december 30-án Belgrádban, a Terazije kútjánál 12 órakor össznépi gyűlésre várja a támogatóit”, hogy „közös erővel álljanak ellen az igazságtalanságoknak”. – Mert mi NEM FOGADJUK EL! – áll a levél végén.

2023. december 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább

Fake news és post-truth!

Szerinem ez a két szintagma korunk legveszélyesebb kórja. Sokan ebből arra következtetnek, hogy semmi mellett sem >

Tovább

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább